• ۱۳۹۹ سه شنبه ۳۰ دي
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
online صفحه ویژه كانال تلگرام روزنامه اعتماد

30 شماره آخر

  • شماره 4438 -
  • ۱۳۹۸ سه شنبه ۲۲ مرداد

رييس سازمان برنامه و بودجه:

بخشي از درآمدهاي جايگزين نفت در بودجه تصويب شد

محمدباقر نوبخت گفت: كليات طرح اصلاح ساختار بودجه در شوراي عالي هماهنگي تصويب و روز شنبه هم يك بخش از موضوع درآمدهايي كه جايگزين نفت در بودجه خواهد شد به تصويب شوراي عالي هماهنگي رسيد.

به گزارش خبرگزاري صداوسيما، محمدباقر نوبخت رييس سازمان برنامه و بودجه در حاشيه نخستين جلسه ستاد تهيه و تدوين لايحه بودجه سال ۱۳۹۹ كه ديروز برگزار شد، گفت: براساس اصلاح ساختاري كه به صورت يك طرح تهيه شده بايد بودجه سال آينده را متفاوت از سال‌هاي گذشته طراحي كنيم.

او افزود: در اصلاح ساختار بودجه 4 حوزه نسبت به گذشته اصلاح و تغيير پيدا كرد كه يكي از آنها اصلاح درآمدهاست با توجه به اينكه رويكرد اصلاح ساختار بودجه كاهش وابستگي به نفت است اما تا الان تحقق پيدا نكرده است.

نوبخت گفت: بنابراين بايد بودجه سال آينده به ‌گونه‌اي تهيه شود كه منابع نفتي را براساس اين ابلاغيه و اجراي طرح اصلاح ساختار به حداقل برسانيم.

رييس سازمان برنامه و بودجه افزود: با توجه به اينكه مي‌خواهيم از نفت جدا شويم و وابستگي آن را در بودجه به حداقل برسانيم بايد منابع جايگزيني داشته باشيم بنابراين يك بخش كاهش منابع را از طريق جايگزين كردن منابع ديگر بايد جبران كنيم و بخش ديگر را بايد از طريق كاهش هزينه و كارا كردن هزينه‌ها تحقق ببخشيم.

نوبخت افزود: بنابراين در سال آينده هزينه‌هايي كه دستگاه‌ها در سال گذشته يا امسال داشتند بايد بازبيني شود تا حداقل جمع هزينه‌ها كمتر از منابعي باشد كه با كاهش درآمدهاي نفتي در بودجه تراز شود بر اين اساس بايد در بخش درآمدها و منابع مالي و هزينه‌ها تجديدنظر كنيم.

او گفت: طبق قانون محاسبات عمومي، بودجه يك برنامه مالي يك‌ ساله است كه حاوي پيش‌بيني منابع و برآوردي از مصارف براي دستيابي به اهدافي كه در آن سال بودجه مدنظر است.نوبخت افزود: در جلسه نخست ستاد تهيه و تدوين لايحه بودجه ۹۹ رويكردي نوآورانه براي بودجه سال آينده از طرف معاونت اقتصادي و هماهنگي برنامه و بودجه پيشنهاد شد و روز شنبه اين روش مورد بحث قرار گرفت و نقدهايي از طرف كارشناسان به آن وارد شد.

رييس سازمان برنامه و بودجه افزود: گرچه كليات طرح اصلاح ساختار بودجه در شوراي عالي هماهنگي تصويب و روز شنبه هم يك بخش از موضوع درآمدهايي كه جايگزين نفت در بودجه خواهد شد به تصويب شوراي عالي هماهنگي رسيد ولي بايد انتظار داشته باشيم، اصلاح ساختار در آن شوراي عالي به تصويب برسد.

نوبخت گفت: در جلسه روز شنبه وارد اعداد كمي نشديم و بيشتر به رويكرد بودجه پرداختيم در جلسه روز شنبه كه جلسه مهمي بود و با وجود تهديدات بدخواهان جمهوري اسلامي و دشمنان ملت ما كه به شيوه‌هاي مختلف اعمال تحريم مي‌كنند با همه اين شرايط كشور مسير عادي خودش را طي مي‌كند و ما مثل هر سال بودجه را از الان تهيه مي‌كنيم و در ۱۵ آذر لايحه بودجه را به مجلس تقديم خواهيم كرد.

او درباره توجه به رونق توليد در لايحه بودجه سال آينده افزود: موضوع توليد و اشتغال از سال ۹۵ با ابلاغيه مقام معظم رهبري با نام گذاري سال‌ها با محوريت توليد، اشتغال يا اقتصاد مقاومتي مطرح شد و هر سال تبصره‌اي در قانون بودجه با عنوان تبصره ۱۸ كه به‌ طور خاص به اشتغال توجه دارد، طراحي كرديم.

رييس سازمان برنامه و بودجه گفت: بر اين اساس هر سال طبق برنامه ششم توسعه حدود ۹۰۰ تا يك ميليون فرصت شغلي ايجاد مي‌كنيم و براي سال جاري نيز بيش از ۹۸۸ هزار فرصت شغلي پيش‌بيني و همين ميزان شغل نيز براي سال آينده در نظر گرفته شده است.

نوبخت اضافه كرد: رويكرد ما براي دستيابي به اشتغال به گونه‌اي نبود كه منابعي را در نظر بگيريم تا بين متقاضيان شغل توزيع شود بلكه آن را بين 8 برنامه طراحي كرديم كه يكي از برنامه‌هاي ما در بخش مسكن است.

او گفت: براي پارسال، امسال و سال آينده مشخص شد كه تعدادي مسكن ساخته و تعدادي هم نوسازي شود و تعدادي هم در روستاها براي محرومان تحت پوشش بسازيم بنابراين مي‌دانيم هر تعداد مسكني كه بسازيم چه تعداد اشتغال ايجاد مي‌كند كه همين وضع در بخش كشاورزي و صنعت نيز وجود دارد.رييس سازمان برنامه و بودجه درباره يارانه‌ها و افزايش مصرف سوخت در لايحه بودجه سال آينده نيز گفت: بودجه سال اينده در چارچوب طرح اصلاح ساختار بودجه تعريف مي‌شود كه در اين طرح 4 حوزه مورد توجه قرار مي‌گيرد.

نوبخت گفت: وقتي نفت از بودجه خارج شود بايد منابعي جايگزين شود كه يكي از آنها مجموعه يارانه‌اي است كه به صورت بودجه‌اي داريم و پرداخت مي‌كنيم كه حدود ۱۰۰ هزار ميليارد تومان است يا يارانه‌اي كه فرابودجه‌اي مي‌پردازيم كه ۱۴۰ هزار ميليارد تومان است و بخشي نيز يارانه پنهان است كه رقم قابل توجهي را شامل مي‌شود كه در كالاها و انرژي وجود دارد بنابراين بايد در اين خصوص تجديد نظر شود تا بتوانيم منابع جديدي جايگزين نفت كنيم كه جزو اولين محور اصلاح ساختار است.

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون