• ۱۳۹۸ شنبه ۳ اسفند
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
online كانال تلگرام روزنامه اعتماد

30 شماره آخر

  • شماره 4460 -
  • ۱۳۹۸ چهارشنبه ۲۰ شهريور

پيدا و پنهان

واردكنندگان بزرگ در مقابل كاهش قيمت‌ها مقاومت مي‌كنند

با كاهش نرخ دلار در هفته‌هاي گذشته بسياري از مردم منتظرند، قيمت كالاهايي كه به دنبال افزايش نرخ ارز رشد كرده بودند، بار ديگر كاهش يابد. ابراهيم درستي، رييس اتحاديه فروشندگان تلفن همراه، تلويزيون و دستگاه‌هاي صوتي و تصويري مي‌گويد: عرضه‌كنندگان اصلي و شركت‌هاي واردكننده بزرگ در قيمت‌گذاري محصولات وارداتي نقش قابل‌ توجهي دارند و مقاومت برخي از اين شركت‌ها در كاهش قيمت محصولات، دليل اصلي عدم كاهش قيمت متناسب با افت نرخ دلار بوده است.

به گفته او «در برخي بازارها و كالاها قيمت محصولات متناسب با كاهش نرخ ارز افت نداشته كه اين موضوع در پي مقاومت برخي تجار، واردكنندگان و عمده‌فروشان در برابر كاهش قيمت‌ها رخ داده است.»

 

بليت پروازهاي اربعين امسال بايد ۱۵ درصد ارزان شود

در حالي نرخ دلار آزاد يكي از مولفه‌هاي اصلي تعيين نرخ پروازهاي اربعين سال گذشته اعلام شد كه امسال با توجه به كاهش حداقل ۱۵درصدي قيمت دلار آزاد نسبت به ايام اربعين پارسال، نرخ پروازهاي اربعين بايد حدود ۴۰۰هزار تومان كاهش يابد. با اين حال دبير انجمن شركت‌هاي هواپيمايي تصريح كرده كه بسياري از شركت‌هاي هواپيمايي سال گذشته نتوانستند ارز نيمايي بگيرند كه دلار آزاد در ايام اربعين سال گذشته 14 تا 15هزار تومان در نوسان و همين نرخ هم در افزايش قيمت بليت پروازهاي اربعين موثر بوده است.

اگر بپذيريم كه نرخ دلار آزاد بيشترين تاثير را در تعيين نرخ بليت هواپيما دارد، بنابراين باتوجه به كاهش بالاي 15درصدي قيمت دلار در سال جاري به زير 12هزار تومان، بالطبع قيمت بليت پروازهاي اربعين هم بايد امسال حداقل 15درصد كاهش يابد و از ارقام 2.4 تا 2.7 ميليون تومان به 2 تا 2.3 ميليون تومان برسد.

 

چرا درصد كمي از سرمايه مردم وارد بورس مي‌شود؟

محمد حسن‌نژاد، عضو كميسيون اقتصادي مجلس مي‌گويد: نقدينگي صوري و كاغذي موجود در كشور مانع سرمايه‌گذاري در بورس است. به گفته او پول سفته‌بازي -كه موجب تورم مي‌شود- به راحتي از بازاري به بازار ديگر سوق پيدا نمي‌كند در واقع فردي كه مي‌تواند يك روزه از بازار سكه 10 درصد سود به دست آورد، تمايلي ندارد سرمايه خود را به راه‌اندازي كارخانه اختصاص دهد. او اظهار كرد: افراد ترجيح مي‌دهند سرمايه خود را در بانك سپرده‌گذاري كنند تا در شرايطي كه بازار نابسامان شد سراغ خريد و فروش روند، به همين دليل درصد ناچيزي از سرمايه مردم وارد بورس مي‌شود.

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون
اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید روزنامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار روزنامه «اعتماد» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ روزنامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار روزنامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت روزنامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار روزنامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.