• ۱۳۹۸ دوشنبه ۲۸ بهمن
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
online كانال تلگرام روزنامه اعتماد

30 شماره آخر

  • شماره 4460 -
  • ۱۳۹۸ چهارشنبه ۲۰ شهريور

راه‌حل اشتغال

جدا از آن ما از دهه‌ها قبل، اتكاي قابل توجهي به درآمدهاي نفتي داشته‌ايم و تزريق مداوم اين درآمدها به اقتصادي جاري كشور نتيجه‌اي جز افزايش نقدينگي و بالا رفتن پايه پولي نداشته است. تورم دو رقمي براي مدتي طولاني در اقتصاد ما حضور داشته و بالا رفتن مداوم قيمت كالاها عملا فرصت سرمايه‌گذاري جديد را از بنگاه‌هاي اقتصادي گرفته است.

تا زماني كه اين ساختار غلط اصلاح نشود، نمي‌توان انتظار داشت بسياري از طرح‌هاي تسهيلاتي دولت براي كمك به كاهش بيكاري اثرگذار باشد زيرا بنگاه‌ در كوتاه‌مدت با مشكلاتي روبه‌روست كه تا حل نشدن آنها امكان سرمايه‌گذاري جديد پيدا نمي‌كند. كشورهايي مانند هلند يا نروژ سال‌ها قبل با مشكلات حاصل از ورود منابع درآمدي نفتي‌شان مواجه شدند و خيلي زود با اين روند مقابله كردند. اما متاسفانه در ايران با وجود مواجهه با اين مشكلات مي‌بينيم كه همچنان منابع نفتي بخش زيادي از درآمد دولت را مي‌سازد، تورم كشور بسيار بالاست و نرخ سرمايه‌گذاري جديد پايين‌ترين حد ممكن را تجربه مي‌كند و با كنار هم قرار دادن تمام اين شرايط به نظر مي‌رسد كه شايد بتوان در كوتاه‌مدت با اجراي برخي برنامه‌هاي حمايتي براي حل مشكل بيكاري در سطحي محدود راه‌حل ارايه كرد اما در بلندمدت اشتغال‌زايي در ايران همچنان با ديگر عوامل دست و پنجه نرم مي‌كند.

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون
اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید روزنامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار روزنامه «اعتماد» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ روزنامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار روزنامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت روزنامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار روزنامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.