• ۱۳۹۸ يکشنبه ۴ اسفند
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
online كانال تلگرام روزنامه اعتماد

30 شماره آخر

  • شماره 4461 -
  • ۱۳۹۸ پنج شنبه ۲۱ شهريور

بركت يك گردهمايي آييني

نيوشا طبيبي

بزرگداشت واقعه عاشوراي ۶۱ هجري، براي ما ايرانيان قرن‌هاست كه از شكل يك رسم مذهبي خاص خارج شده و رنگي ايراني - اسلامي به خود گرفته. اين گردهما‌يي عظيم ملي، در طول سده‌هاي گذشته متضمن تماميت ارضي و يكپارچگي كشور و از مهم‌ترين عوامل و دلايل جدايي‌ناپذيري اقوام ايراني از يكديگر بوده است. واقعه عاشورا و شهادت حضرت اباعبدالله(ع) و ياران‌شان، نه تنها نفس آزاديخواهانه و ستم‌ستيزانه اسلام را زنده و تازه نگه‌داشت، بلكه از بركت خون ايشان، سرزمين ما، تا امروز قوام و دوام يافت و به واحد جغرافيايي غير قابل تجزيه‌اي تبديل شد. بايد گفت بدون شك عاشورا و امام حسين عليه‌السلام از مولفه‌هاي اصلي امنيت ملي و تماميت ارضي كشور ما در طول چند سده گذشته بوده‌اند. بعد از انقلاب اسلامي ايران، زبانه‌هاي آتش عشق به حضرت اباعبدالله(ع) و بزرگداشت ياد و خاطره شكوهمند آزادگي و دلاوري ايشان و خاندان و ياران پاك‌شان بيشتر شعله‌ور شده و شيعيان را در اقصي نقاط جهان با يكديگر متحد و هم‌صدا و هم عهد كرده. ايران از ديرباز خانه تشيع بوده و همواره شيعيان جهان نظري محبت‌آميز به آن داشته‌اند. امروز ايران مركز فرهنگي و قلب تپنده و عاشورايي جهان تشيع است. به بركت همين خون، وطن‌دوستي ايراني، دليلي معنوي و معرفتي پيدا كرد. تاثير عميق واقعه كربلا بر فرهنگ ايران در تمامي امور جاري و روزمره و حيات تاريخي آن مشهود و واضح است. ايراني با پيروي از الگوي مذهبي و ظلم‌ستيزانه سيدالشهدا عليه‌السلام در طول تاريخ خود هيچ‌گاه زير بار استعمار و استكبار نرفت. اگر در دوره‌هاي كوتاه و بلند تاريخي، بيگانگان به وسيله رهبران خيانتكار، گاه موفق به استيلاي سياسي شدند، اما هرگز نتوانستند جنبش‌هاي آزاديخواهانه و ضد استعماري ملت ايران را خاموش كنند. فرهنگ قديم ايران از مردم ما، مردمي داراي هويت مستقل و تشخص و پيشينه و داراي شناسنامه ساخته بود. فرهنگ اسلامي و شيعي و به ويژه خاطره شكوهمند عاشورا به آن گره خورد و حاصل روش و منشي شد كه پاي فشردن بر استقلال و آزادگي و ايستادگي در مقابل زور و ظلم آرمان و راه و رسم اصلي آن است. تاثير عميق واقعه عاشورا چنان است كه مي‌توان امتداد آثار و بركات آن را تا امروز به عينه مشاهده كرد و با الگو قرار دادن شيوه و راه و رسم آن قهرمانان بسياري از نيازهاي امروز را پاسخ گفت. براي موضوعاتي مانند حفاظت از محيط زيست، صرفه‌جويي در مصرف، رعايت حقوق و وظايف شهروندي و از اين قبيل مي‌توان با الگو‌برداري و الهام گرفتن از حماسه عاشورا راه‌حل پيدا كرد.

امام حسين عليه‌السلام احيا‌كننده اصل مترقي و دموكراتيك امر به معروف و نهي از منكر هستند. امر به معروف به معناي مشاركت و نظارت گسترده مردم در امر حكومت و حاكمان است. اصل امر به معروف يعني شهروندان تسليم بي‌چون و چراي حاكمان نبايد باشند و وظيفه دارند با چشم بينا و حواس جمع از لغزش‌ها و خطاهاي آنان جلوگيري و به نيكي و عدل و قسط سفارش كنند. تصور كنيد، ۱۴۰۰ سال پيش كه اصل شهروندي و حقوق مترتب بر آن اصلي ناشناخته بوده - چنانكه امروز نيز در بسياري از كشورها چنين است - اسلام موجوديت شهروندي و حق اظهارنظر آزادانه و مطالبه حق و جلوگيري از بدي و فساد را به رسميت شناخته و واجب و وظيفه قرار داده است. نوه پيامبر گرامي اسلام براي احياي همين حق - حق شهروندي و رهايي از بندگي و رعيتي قيام مي‌كنند و به شهادت مي‌رسند. رويكردهاي نوين در برگزاري مراسم امسال نشان مي‌دهد كه نسل جوان امروز و آيندگان بيش از پيش به پيام اصلي و فلسفه عاشورا نزديك مي‌شوند. احتراز از آزار همسايگان به بهانه عزاداري، پاكيزه نگه داشتن معابر و خيابان‌ها از زباله و دور ريزهاي باقيمانده از هيات‌ها، استفاده از ظروف و موادي كه طبيعت را كمتر آلوده كنند، صرفه‌جويي و دوري از تظاهر و تفاخر، موضوعات جديدي بودند كه به فرهنگ عاشورايي ما اضافه شده‌اند و قطعا تاثير مثبتي در رفتار اجتماعي مردم خواهند داشت.

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون
اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید روزنامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار روزنامه «اعتماد» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ روزنامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار روزنامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت روزنامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار روزنامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.