• ۱۳۹۸ دوشنبه ۱۸ آذر
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
online كانال تلگرام روزنامه اعتماد

30 شماره آخر

  • شماره 4504 -
  • ۱۳۹۸ پنج شنبه ۱۶ آبان

معجون دلمشغولي‌ها

علي بهرامي

كازوئو ايشي گورو در «تسلي‌ناپذير» چندين رشته از وقايع را به همديگر گره زده و معجوني پديد آورده است كه از دل آنها چندين روايت بيرون مي‌زند؛ روايت‌هايي كه در نهايت به شخصيت نخست اثر و دلمشغولي‌هايش ختم مي‌شوند. شخصيت نخست او يعني «رايدر» به تمام جوانب يك شخصيت سردرگم ميان مسووليت‌هاي اجتماعي و مسووليت‌هاي هنري سرك مي‌كشد تا لحظه‌هاي ناب بيافريند. شخصيت‌پردازي ايشي گورو در اين رمان، خصوصا در مورد پردازش شخصيت رايدر به اوج خلاقيت نزديك شده است، زيرا رايدر با تمام يأس‌هاي فلسفي و سردرگمي‌هاي آزار‌دهنده توانايي اين را دارد كه عمق ذهنيت افراد ديگر را واكاوي كند و همين امر تا حد زيادي از كسالت محض زياده‌گويي‌هاي نويسنده كاسته است. كازوئو ايشي گورو در «تسلي ناپذير» چند رشته از وقايع را به همديگر گره زده و معجوني پديد آورده است كه از دل آنها چندين روايت بيرون مي‌زند، روايت‌هايي كه در نهايت به شخصيت نخست اثر و دلمشغولي‌هايش ختم مي‌شوند.

كازوئو ايشي گورو شايد يكي از مشهورترين نويسندگان ژاپني تاكنون باشد، نويسنده‌اي كه اغلب آثار او به اكثر زبان‌هاي زنده دنيا از جمله فارسي ترجمه شده‌اند. ايشي گورو در رمان «تسلي‌ناپذير» شيوه ديگري از نوشتن را تجربه كرده و تا حد قابل قبولي هم موفق عمل كرده است. گرچه اغلب منتقدان حوزه ادبيات داستاني اين رمان را در رديف كارهاي ضعيف نويسنده قرار داده‌اند و آن را كاري تقليدي از رمان «قصر» اثر كافكا پنداشته‌اند، اما واقعيت اين است كه «تسلي‌ناپذير» با تمام دور شدن فني و محتوايي نويسنده از كارهاي پيشين باز هم كاري قابل مطالعه در كشف سويه‌اي ديگر از ذهنيت يك نويسنده سختكوش است.

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون
اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید روزنامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار روزنامه «اعتماد» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ روزنامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار روزنامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت روزنامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار روزنامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.