• ۱۳۹۹ جمعه ۱۳ تير
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
online كانال تلگرام روزنامه اعتماد

30 شماره آخر

  • شماره 4526 -
  • ۱۳۹۸ سه شنبه ۱۲ آذر

بالا بودن هزينه دارو براي بيمار اعصاب و روان

رييس انجمن حمايت از بيماران اسكيزوفرني با اشاره به اينكه بيماران مزمن رواني به ‌شدت مشكل دارويي دارند، گفت: اين بيماران ماهانه تا ۸۰۰ هزار تومان هزينه دارو دارند و اگر به آنها دارو نرسد، بيماري‌شان عود مي‌كند.

به گزارش ايلنا «طيبه دهباشي» گفت: تمام بيماران ما در انجمن احبا از كار افتاده محسوب مي‌شوند. بهزيستي تنها از بيماران شديد و از كار افتاده حمايت مي‌كند. اغلب بيماران هزينه داروي خود را ندارند و اگر داروي بيمار اعصاب و روان قطع شود، بيماري عود مي‌كند، اما بيماران وقتي نياز به معيشت روزانه دارند نمي‌توانند يارانه را براي درمان هزينه كنند و مسلما آن پول را براي خريد نان يا غذا كه واجب‌تر است، هزينه مي‌كنند. مديرعامل انجمن احبا ضمن تاكيد بر مشكلات جدي دارويي بيماران اعصاب و روان گفت: بعضي بيماران بايد داروي خارجي مصرف كنند. واقعيت اين است كه برخي دارو‌هاي داخلي تاثيردرماني بر بيماران ندارد. طبق اظهارات مددكاران ما، بيماران از ۲۵۰ تا ۸۰۰ هزار تومان ماهانه هزينه دارو دارند. اگر به اين بيماران اين هزينه پرداخت نشود، داروي خود را قطع مي‌كنند. حتي گاهي با كمك انجمن است كه بيماران داروهاي ايراني را با دفترچه مي‌خرند، داروهايي كه معادل 30 هزار تومان است.

او در ادامه افزود: در هزار پرونده‌اي كه در انجمن احبا داريم، بيماران به ‌شدت مشكلات دارويي دارند. داروهاي خارجي يا نيست‌ يا اگر هست هزينه بسيار بالايي دارد. بيماران گزارش مي‌دهند كه برخي داروهاي داخلي تاثير درماني ندارند، همين نكته از سوي پزشكان ما گوشزد مي‌شود، آنها براي برخي دارو‌ها بر مصرف خارجي آنها تاكيد دارند. بيماري با مصرف داروي خارجي كنترل مي‌شود و داروي داخلي بيماري‌ او را كنترل نمي‌كند و متاسفانه داروهاي خارجي را تحت پوشش بيمه‌اي قرار نمي‌دهند.

دهباشي در ارتباط با مشكلات بيمارستاني بيماران مزمن رواني گفت: در خدمات بستري بيماران مزمن رواني نيز گلايه پرسابقه محدوديت پذيرش همچنان پا برجاست. بيمارستان‌هاي اعصاب و روان بيماران را بيش‌ از ۵۷ روز بستري نمي‌كنند. برخي بيماران كه نياز شديد به بستري دارند، بايد بعد از دو ماه مرخص ‌شوند تا بعد از يك هفته بتوانند پذيرش دوباره بگيرند. همچنين بيماران، بيش از دو بار در سال نمي‌توانند بستري شوند. در حالي كه يك بيمار جسمي اگر لازم باشد، براي ۱۲ ماه تخت بيمارستان را اشغال مي‌كند.

مديرعامل احبا در ارتباط با مشكلات بيمه‌اي بيماران اعصاب و روان اظهار كرد: همچنين بيماران اعصاب و روان در زمينه بيمه‌هاي تكميلي مشكل دارند. شايد بيماراني كه بيمه شركت نفت يا ارتش باشند، بتوانند از امتيازات بيمه تكميلي براي اعصاب و روان استفاده كنند، اما در اساسنامه بيمه‌هاي ديگر ذكر شده است كه بيماري‌هاي اعصاب و خودكشي را شامل نمي‌شود، در حالي كه عموما دليل خودكشي‌ها بيماري افسردگي است.

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون
اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید روزنامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار روزنامه «اعتماد» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ روزنامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار روزنامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت روزنامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار روزنامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.