• ۱۳۹۹ يکشنبه ۱۸ خرداد
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
online كانال تلگرام روزنامه اعتماد

30 شماره آخر

  • شماره 4653 -
  • ۱۳۹۹ پنج شنبه ۱ خرداد

پرنده‌نگري در پرور

فاطمه باباخاني

عادت دارد به آسمان نگاه كند، عادتي كه دهه‌هاست حفظ كرده‌، فرق نمي‌كند در جاده باشد يا در كوچه و خيابان و اداره يا جنگل و بيايان هر چيزي كه پر مي‌زند حواسش را پرت مي‌كند و از ميان داده‌هايش درباره نام پرندگان سعي مي‌كند نام گونه را بيابد. يك بار با هم از روستايي برمي‌‌گشتيم و درگير گفت‌وگو به يك‌باره روي ترمز زد و گفت به آن سارگپه بالاي انبار غله نگاه كنيد، ما چشم گردانديم به سمت آن پشت بام كه پرنده‌اي بزرگ از آن پر زد. بار ديگر در منطقه پرور بوديم كه ما را به ديدن كبك‌ها فراخواند و با شوقي وصف‌ناپذير دوربين كشيد، شايد گونه‌ ديگري را هم ببيند كه نبود.
اين روزها پرنده‌نگري به يكي از تفريحات جذاب براي بسياري از علاقه‌مندان حيات‌وحش تبديل شده، نگريستن به آسمان ديگر محدود به آن دوست و معدودي ديگر نيست؛ بلكه دل‌مشغولي و تفريح بسياري از افراد است. گروهي زندگي‌شان را از راه ديدن پرندگان به ديگران مي‌گذرانند و گروه ديگري به حفاظت از آنها مشغولند و گروه ديگري در شبكه‌هاي اجتماعي به بحث و درگيري با ديگران با موضوع پرندگان مشغولند. با اين‌همه در ميان انبوه پرنده‌نگران كارشناسان اين حوزه، معدود كساني پيدا مي‌شوند كه بتوانند در ديگران شوق به پرنده‌نگري را بيدار كنند، معدود كساني هستند كه روز و شب براي ديدن و تحقيق درباره پرندگان وقت مي‌گذارند و در نهايت همين گروه محدودند كه دانش ما درباره پرندگان ايران را وسعت خواهند داد.

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون
اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید روزنامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار روزنامه «اعتماد» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ روزنامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار روزنامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت روزنامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار روزنامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.