• ۱۳۹۹ جمعه ۱۳ تير
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
online كانال تلگرام روزنامه اعتماد

30 شماره آخر

  • شماره 4689 -
  • ۱۳۹۹ سه شنبه ۱۰ تير

خسرو سينايي سلامت باد

فريدون مجلسي

يك ماهي است كه خسرو سينايي، هنرمند موسيقي و سينما و ادبيات و شعر گرفتار بيماري و يك عمل جراحي شده و در بيمارستان بستري است. سينايي نامي برجسته در فيلم مستند و فيلم داستان مستند است كه آثار بسيار در اين زمينه برجاي نهاده و شاگردان بسيار تربيت كرده است، سينماي ايران و فيلم مستند ايران به او مديون است. سينايي مترجم و داستان‌نويس و شاعر حساس و خوبي است.چندين اثر ارزشمند از او در اين زمينه‌ها منتشر شده است، موسيقيدان است و مهارتي در نواختن آكاردئون داشت كه وقتي به دليل مشكل كمر از نواختن آن بازماند بسيار ملول و متاسف بود.
 فيلم‌هاي مستند او درباره لهستاني‌هايي كه در جريان جنگ جهاني دوم از سيبري به ايران آمدند و مدت‌ها در كمپ‌هاي تهران و اصفهان و اهواز اقامت داشتند و حتي اينكه ساليان بعد بازماندگان‌شان در ايران و جهان چه مي‌كردند دستمايه چند اثر سينمايي مستند قبل و بعد از انقلاب شد. فيلمي به ياد ماندني در كنار ژازه طباطبايي همراه با گروهي از هنرمندان سرشناس دارد كه در آن آكاردئون مي‌نوازد و آنان را دسته‌جمعي به خواندن وامي‌دارد، از لحاظ ضبط چهره‌هاي هنري ايران در آتليه ژازه با آن مجسمه‌هاي ساخته شده از پيچ و مهره و قطعات گيربكس اثري تاريخي است. اثري مشترك با لهستاني‌ها در دست داشت كه سال‌ها تا آستانه تهيه پيش مي‌رفت و باز مي‌ماند، و آرزومند تهيه آن است كه صميمانه آرزومندم هرچه زودتر از بند بستر آزاد شود و بتواند اين آرزوي هنري بين‌المللي را تهيه كند. در خانه خودشان دستگاهي مي‌توان گفت عتيقه براي برق گذاشتن و درمان كچلي داشتند كه يادگار پدر پزشك ايشان بود كه شايد هشتاد سال پيش با خود از فرانسه به ايران آورده بود و وسيله درمان در ساري بود، پيش از آنكه در تهران چنان دستگاهي داشته باشند. مدتي مي‌كوشيدند آن را به موزه‌اي تقديم كنند كه با برخورد با تشريفات بروكراتيك و اطوار كارمندي موفق نمي‌شدند؛ از اين جريان فيلمي تهيه كرده‌اند كه واقعا ديدني است. فيلم مستند هرمز «جزيره رنگي» از آثار چند سال اخير شاهكاري هنري و ماندني است. از خداوند مي‌خواهيم كه اين هنرمند ارجمند را براي ما حفظ كنند و به سلامت به خانه بازگردد.

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون
اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید روزنامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار روزنامه «اعتماد» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ روزنامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار روزنامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت روزنامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار روزنامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.