• ۱۴۰۳ چهارشنبه ۳ مرداد
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
صفحه ویژه

30 شماره آخر

  • شماره 4743 -
  • ۱۳۹۹ سه شنبه ۲۵ شهريور

پاسخ به ابهامات وكيل افكاري

مصطفي تاج‌زاده

جناب آقاي رييسي / رييس محترم قوه قضاييه / با سلام 
اعلان جزييات پرونده برادران افكاري از سوي وكلا و خانواده متهمان پرسش‌ها و ابهامات زيادي را برانگيخته است. 

از آنجا كه افكار عمومي در گذشته شاهد بروز برخي خطاهاي فاحش در مراحل تحقيقات، بازجويي و صدور احكام بوده است، انتظار مي‌رفت پس از هشدار دلسوزان، قوه قضاييه هيات حقوقي بي‌طرفي را براي تحقيق و بررسي پيرامون فرآيند بازجويي و بازپرسي تعيين كند و نتيجه آن را به اطلاع افكار عمومي برساند و تا قبل از پايان تحقيقات مذكور هيچگونه اقدامي صورت نگيرد.

همچنان‌كه هنوز انتظار مي‌رود دستگاه قضا با تضمين حضور وكيل منتخب متهمان در مرحله تحقيقات، راه تشكيك در استحكام احكام را ببندد و احتمال اخذ اعترافات كذب را منتفي كند.
اكنون و پس از اجراي حكم اعدام نامنتظره در مورد نويد افكاري، وكيل وي پرسش‌ها و ابهاماتي را به شرح زير مطرح كرده است، كه پاسخ فوري و قانع‌كننده مي‌طلبد و بي‌توجهي به آنها خسارت محض به حساب مي‌آيد. در اين نامه به ابعاد ديگر و پيامدهاي منفي داخلي و بين‌المللي اقدام قوه قضاييه نمي‌پردازم و توجه شما را به فرازهايي از مصاحبه وكيل وي جلب مي‌كنم: 
٭ «ما تصور مي‌كرديم با توجه به دو پرونده مفتوح نويد افكاري و استيذاني كه هنوز انجام نشده، وقت اين را داريم كه براي پرونده وي درخواست اعاده دادرسي مجدد دهيم و پرونده را دوباره به جريان بيندازيم و با ادله‌اي كه در اختيار داريم بتوانيم جلو قصاص او را بگيريم. 
٭ يكي از شهود از شهادت خود در اين پرونده برگشته بود.
٭ يكي ديگر از شهود گفته بود من نويد افكاري را براي اولين‌بار در دادگاه ديده‌ام. 
٭ نظريه پزشكي قانوني را هم ديده‌ام كه در آن نيز مسائل ديگري وجود داشت.
٭ حتي اگر حكم قطعي هم شده باشد و پرونده مفتوح وجود نداشته باشد، آيين‌نامه اجراي احكام از جمله اجراي حكم قصاص مصوب رييس قوه قضاييه شرايطي را در نظر گرفته كه بدون آن شرايط، اجراي حكم قصاص منتفي است. 
٭ بايد مراتب به وكيل محكوم ابلاغ مي‌شد. يا به محكوم گفته مي‌شد حق دارد هركس را كه مي‌خواهد براي آخرين بار ملاقات كند. طبيعتا هر محكومي در اين شرايط ترجيح مي‌دهد خانواده خود را براي آخرين بار ملاقات كند. متاسفانه هيچ كدام از اين موارد رعايت نشده است.
٭ متاسفانه برخلاف رويه كه اصولا تلاش مي‌شود در ماه محرم قصاصي صورت نگيرد، به اين موضوع نيز توجه نشده است. 
٭ حتي چند روز قبل از اجراي حكم كه معمولا متهم را به انفرادي منتقل مي‌كنند، اين موضوع هم در قبال او رعايت نشده است. 
٭ آقاي نويد افكاري شب قبل از اعدام با خانواده خود تماس گرفت و صحبت كرد. حتي فايل صحبت‌هاي او موجود است و همين نشان مي‌دهد شرايط تا آن زمان عادي بود. 
٭ آخرين تماس او ساعت ۱۱ و ۳۰ دقيقه شب بود. اينكه از آن ساعت تا بامداد چه اتفاقي افتاد و چگونه شرايط اعدام او مهيا شد، نمي‌دانيم. 
٭ رويه دستگاه قضايي اين بوده كه معمولا در چنين پرونده‌هايي قصاص را اجرا نمي‌كنند و هميشه تلاش مي‌شود با گذر زمان شرايط را به سمت رضايت خانواده اولياي دم پيش ببرند.»
باتوجه به ابهامات گسترده در اين زمينه، افكار عمومي، منتظر شنيدن توضيحات شما و ديگر مقامات قضايي درباره شبهات حقوقي اعدام نويد افكاري است. بهترين راه روشن‌شدن حقايق و اقناع افكار عمومي، تعيين فوري يك تيم ويژه و بي‌طرف است تا فرآيند بازپرسي و صدور حكم را به‌طور كامل و دقيق بررسي كند و نتيجه را به اطلاع ملت برساند.
با احترام 
سيدمصطفي تاجزاده 
۲۴شهريور۱۳۹۹

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون