• ۱۴۰۳ چهارشنبه ۳ مرداد
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
صفحه ویژه

30 شماره آخر

  • شماره 5808 -
  • ۱۴۰۳ چهارشنبه ۲۰ تير

آرامش واحساس پیروزی را از مردم دریغ نکنید

جعفرگلابي

به نظر مي‌رسد فقط چهارروزپس ازاعلام نتايج انتخابات موضوع عدم شركت بخش گسترده‌اي از مردم دردومرحله ازهمه‌پرسي رياست‌جمهوري رو به فراموشي است. گويا اين پديده بسيار مهم وخسارت‌بار و تهديد‌سازخصوصا ازسوي مخاطبان اصلي به تغافل گرفتار شده است.عده زيادي ازمردم درانتخابات شركت نكردند و جامعه‌شناسان علت اصلي آن را رويگرداني ازسازوكارهاي موجود و عدم اميد نسبت به بهبود اوضاع مي‌دانند.تاسف‌بار اينكه مخاطبان اصلي اين فضاي نااميد‌كننده يعني همان‌ها كه قدرت دارند واز انواع مصونيت‌ها ورانت‌ها برخوردارند بيش ازديگران به سرعت مشغول رفتارهاي مالوف خود شده‌اند وخواسته يا ناخواسته بر موجه بودن علل نااميدي‌ها صحه مي‌گذارند!تمسخر و توهين به راي‌دهندگان كه چرا به كانديداي مورد علاقه خود راي داده‌ايد؟ اوج گستاخي و طلبكاري ايشان را نشان مي‌دهد و اتفاقا ثابت مي‌كند كه همين رفتارهاي موهن وانديشه پشت آن ازعلل اصلي سرخوردگي مردم ازصندوق‌هاي راي است.واقعا عده‌اي چنان ناز‌پروده وضع موجود شده‌اند كه كشور را ملك طلق خود مي‌پندارند و از گفتن آن نه شرم مي‌كنند و نه در گفتارشان لكنتي ديده مي‌شود!اگرهمان كسي كه گفت مملكت مال حزب‌اللهي‌هاست جواب بايسته مي‌شنيد و بزرگ‌ترهايش از او برائت مي‌جستند و تريبون‌دارش نمي‌كردند ديگركسي جرأت نمي‌كرد مردم را از راي دادن سرزنش كند.قطعا كشور مال همه ايرانيان با هرفكر و انديشه و قوميت و لهجه و دين و مذهب است و سلب هويت ايراني هيچ كس شدني نيست.شكست‌خوردگان درانتخابات پا را فراتر گذاشته شوراي نگهبان را براي تاييد صلاحيت دكترپزشكيان مورد حمله قرارمي‌دهند! آنها عادت به بازي يك‌سويه دارند تا درتقسيم مناصب ميان خودي‌ها و درغيبت اكثريت صاحبان كشورآزادانه عمل كنند و دعوا برسر قدرت فقط مختص خودشان باشد! كساني كه راي ندادند وكساني كه مردم را به راي ندادن تشويق مي‌كردند..

 اكنون ببينند كه اگرچنين افراطيوني همين باقي مانده قدرت را هم تصاحب مي‌كردند چه بسا برنامه‌هاي بلند‌پروازانه‌اي براي ابدي كردن مناصب خود تدارك مي‌ديدند! احتمالا تاييد‌كنندگان صلاحيت آقاي پزشكيان متوجه انحصارطلبي فزاينده افراطيون امروز و بي‌سابقه درانقلاب شده بودند و با اقدام خود درپي توازن قدرت دركشور برآمده‌اند.
واقعا بايد بر موقعيت‌شناسي مردم و كثيري ازنخبگان آفرين گفت كه خطر بزرگ را تشخيص داده با همه دلخوري‌ها و نارضايتي‌ها پا به عرصه گذاشتند وكشور را ازيك تهديد جديد نجات دادند.

ظاهرا يك جريان فكري و سياسي با استفاده ازحسن ظن مسوولان بالاتر به صورتي سازمان يافته در بسياري ازسطوح ساختارسياسي و اداري و مديريتي كشورنفوذ كرده منويات خود را به طرق مختلف پيش مي‌برد و در اين ميان اثري از توجه به منافع ملي ديده نمي‌شود! افشاگري بسيارمهم آقاي پورمحمدي در يكي ازمناظره‌هاي تلويزيوني اثبات‌كننده اين معناست و اگر براي آن چاره‌اي انديشه نشود امكان چالش‌سازي‌هاي خطرناك در مهم‌ترين موضوعات حياتي كشور دورازذهن نيست.
اين جريان‌به‌آفتاب درآمده حتي سنت معمول درهنگام انتقال دستگاه اجرايي به انتخاب‌شوندگان جديد را برنمي‌تابد.معمولا از زمان انتخاب رييس‌جمهورجديد تا انجام تشريفات مربوطه و استقرار او بر كرسي رياست‌جمهوري يك آرامش نسبي ايجاد مي‌شود و دولت با سرعت كارهاي عقب مانده خود را انجام مي‌دهد و همه دستگاه‌ها مقدمات لازم را براي جايگزيني‌هاي احتمالي آماده مي‌كنند.ولي شكست‌خوردگان در انتخابات در همين ابتداي كار حملات خود را متوجه رييس‌جمهوركرده او را تهديد هم مي‌كنند!بخشنامه بسيار مهم سرپرست رياست‌جمهوري مبني بر ممنوعيت انتقال اموال دولتي و جابه‌جايي نيروها و انتصاب‌هاي خارج از ضوابط محل توجه و تامل جدي است. مسلما هيچ يك از مديران دولتي بدون موافقت مسوولان بالاتر حق استعفا و ترك محل كار خود را ندارند.ضمن اينكه در همين جا بايد ازنقش ارزنده آقاي مخبر هم در اداره امور و هم صيانت از راي مردم تشكر شايسته كرد . بايد گفته شود كه اين پديده كم سابقه اگر با جديت پيگيري نشود و حتي درصورت نياز به دخالت قضايي نينجامد مي‌تواند دولت چهاردهم را درهمان ابتداي كار با چالش‌هاي بزرگ ومختلف روبه‌روكند و بحران‌ساز شود.وقتي رهبرانقلاب بلافاصله پس ازحادثه هلي‌كوپترآقاي رييسي با جديت از همه مسوولان مي‌خواهدكه كارخود را بدون وقفه ادامه دهند تا درامورمردم خللي ايجاد نشود مسلما همان حكم همچنان جاري است و تا تحويل دولت جديد نافذ است.ما با چه جرياني روبه‌رو هستيم كه ازتن دادن به بديهات و ابتداييات دموكراسي طفره مي‌رود و اهميتي به امورجاري مردم ازخود نشان نمي‌دهد!؟ صدا و سيمايي كه ظاهرا يكي از مراكز جولان اين جريان است علنا به رييس‌جمهور منتخب حمله مي‌كند و گويي همان برنامه‌هاي هر 9روز يك بحران اكنون آغاز شده در حال تمهيد خود در ابعادي وسيع‌تر است! متاسفانه عده‌اي با آرامش و اميد جامعه مخالفند و قدرت و استمرارحضورخود را فقط در وجود بحران‌ها مي‌بينند!آنان مخالفان پرانگيزه با جامعه‌اند و دير نيست كه حتي هواداران‌شان متوجه اين معنا شوند و از گردشان پراكنده شوند.

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
تیتر خبرها
پیام پوتین به ناتو به خاطر سهل‌انگاری اداره اتباع، المپیک را ازدست دادم موسيقي زنان ايران هميشه در معرض «سنگ‌اندازي» بوده 16 مولفه منفی یک مدیر بد کابینه‌ای برای عدالت وآزادی نا اطميناني موجب سقوط توليد صنعتي شد مسافرت با قطار تبديل به يك خاطره مي‌شود؟ نتيجه انتخابات و الهيات تغييرات اجتماعي معتاد به رانت آرامش واحساس پیروزی را از مردم دریغ نکنید چینش کابینه و جای خالی احزاب کابینه آینده و لوازم تحقق شعارها بایدها و نبایدهای شنیدن صدای مردم شوراي راهبردي دولت پزشكيان بدون انرژي! پزشكيان؛ بازگشت اصلاحات به خويشتن خويش اقتصاد سلامت و دولت چهاردهم برنامه هفتم توسعه اولویت رییس‌جمهور منتخب - 1 معماي ظهور راست افراطي در هلند فرصتي كه غنيمت شمرده مي‌شود؟ افسانه‌هاي گهواره تمدن پنير مجاني فقط در تله موش پيدا مي‌شود معتاد به رانت آرامش واحساس پیروزی را از مردم دریغ نکنید چینش کابینه و جای خالی احزاب کابینه آینده و لوازم تحقق شعارها بایدها و نبایدهای شنیدن صدای مردم
کارتون
کارتون