• ۱۳۹۹ سه شنبه ۱۴ مرداد
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
online كانال تلگرام روزنامه اعتماد

30 شماره آخر

  • شماره 3707 -
  • ۱۳۹۵ شنبه ۱۱ دي

سعيد جليلي در نهم دي هم از دولت انتقاد مي‌كند

سفرهاي تبليغاتي با طعم انتقادي

گروه سياسي| شايد خود را «كانديداي تمام‌عيار اصولگرايان» مي‌داند كه شهر به شهر مي‌چرخد و از هر فرصت سخنراني نهايت استفاده را مي‌برد. سعيد جليلي در روزهايي كه اصولگرايان به دنبال وحدت هستند، بي‌اعتنا به جلسات پشت همي كه براي معرفي نامزد نهايي انتخابات رياست‌جمهوري برگزار مي‌شود، سفرهايي را آغاز كرده كه بوي تبليغات مي‌دهد؛ تبليغاتي كه البته باز هم با چاشني انتقاد از دولت انجام مي‌شود تا جليلي در حضور مردم از دستاوردهايي بگويد كه فقط در دوران حضور او به دست مي‌آمده و در دولت جديد هرچه بوده، سراسر ضرر بوده است. حقوق‌هاي نجومي نخستين بحثي بود كه جليلي در جمع نمازگزاران مسجد علي‌بن‌الحسين آن را مطرح مي‌كند؛ موضوعي كه اگرچه دولتمردان از همان ابتدا تلاش براي حل ريشه‌اي آن كرده‌اند، اما همچنان براي سعيد جليلي نخستين مدخل ورودي انتقاد از دولت است. او كه عنوان مي‌كند هيچ جاي انقلاب اينگونه نبود كه كساني كه حقوق نجومي گرفتند را ذخيره نظام معرفي كنيم، گريزي هم به پديده كارتن‌خوابي مي‌زند تا انتقادات از دولت را وارد فاز جديدي كند. اما در اين ميان تنها دولت نيست كه مورد آماج انتقادات او قرار مي‌گيرد. محمدباقر قاليباف شهردار اصولگراي تهران هم با موضوع املاك نجومي مورد بازخواست قرار مي‌گيرد تا تير كنايه‌هاي جليلي تنها به مسوولان دولت يازدهم اصابت نكند. اگرچه اين جمله جليلي كه «نگراني نسبت به كارتن‌خواب‌ها زماني درست است كه از «حقوق‌هاي نجومي» و «اموال و املاك نجومي» هم شرمسار باشيم»، پس از دقايقي در كانال خبري او با حذف املاك نجومي، اصلاح مي‌شود تا تنها دولت باشد كه بايد مورد انتقاد قرار بگيرد، اما پايگاه اطلاع‌رساني سعيد جليلي همچنان عين جمله را بدون تغيير قرار داده است تا بتوان از عنوان «كنايه» جليلي به هم جناحي خود استفاده كرد. جليلي اما همچنان سوال متداول خود را مطرح مي‌كند. او با غبار خواندن سياست تعامل با دنيا مي‌گويد: يكي از غبارهايي كه در اين سال‌ها ايجاد كرده بودند اين بود كه اين ما بوديم كه دست دشمن بهانه داديم! و اگر لبخند مي‌زديم مشكلات حل مي‌شد اما امروز بعد از سه سال نتيجه چه شده است؟
رآكتور اراك را بعد از ۱۵ سال فعاليت با بتن بستيم
سعيد جليلي در ادامه انتقادات خود از سياست‌هاي هسته‌اي ايران در دولت يازدهم، با اشاره به اينكه دشمنان يك روز نگران ساخت سلاح هسته‌اي هستند و توانمندي ملت را تضعيف مي‌كردند، تاكيد كرد: رآكتور اراك را بعد از ۱۵ سال فعاليت با بتن بستيم و سانتريفيوژهاي‌مان را از ۱۹ هزارتا به ۵ هزار تا كاهش داديم و تا ۲۶ دي سال ۹۴ تمامي اقدامات را انجام داديم اما امريكايي‌ها از دادن يك نامه به خزانه‌داري براي مجوز تجارت شركت بويينگ با ايران خودداري كردند. به گزارش ايسنا، سعيد جليلي در روز نهم دي و در دومين اجتماع انقلابيون جوان هرمزگان، با بيان اينكه امريكايي‌ها ۸۱ طرح عليه ايران ارايه كردند كه ۱۱ مورد تا مرز تصويب پيش رفت و شش مورد آن توسط رييس‌جمهورشان مورد تصويب قرار گرفت، تصريح كرد: امروز تمامي جامعه اذعان دارد كه امريكا دشمن غيرقابل ‌اعتماد است و تمامي سخنانش بهانه است و به امريكا نمي‌شود اعتماد و برمبناي آن مشكلات كشور را حل كرد. دبير سابق شوراي عالي امنيت ملي با اشاره به اينكه امريكايي‌ها توانمندي ملت را تحقير كردند و در داخل كشور عده‌اي به اين سخنان پژواك دادند كه اين خود يك فتنه است، افزود: اگر توانمندي كشور كم است چرا شش كشور ۱۸ روز تمامي اقدامات‌شان را رها كردند و به‌پاي ميز مذاكره نشستند. وي بابيان اينكه دشمن متوجه شده كه قدرت انقلاب اسلامي در انديشه‌هاي ناب اسلامي است و زماني كه تكثير شود موفقيت‌هاي پياپي را رقم مي‌زند، اضافه كرد: اين موفقيت‌ها نه ‌تنها خرمشهر بلكه جنوب لبنان و سوريه را آزاد مي‌كند و به همين دليل دشمن اسلام‌هراسي را به راه انداخته است و اكنون شاهد ايران‌هراسي در سطح منطقه هستيم اما با تفكر انقلابي ملت ايران از اين دسيسه‌هاي دشمن هراسي ندارد و در سايه هدايت‌هاي مقام معظم رهبري در مسير موفقيت گام برمي‌دارد. دبير سابق شوراي عالي امنيت ملي با اشاره به اينكه تا ۲۵ بهمن سال ۸۹ براي سران فتنه محدوديتي ايجاد نشد، اضافه كرد: بيداري اسلامي در منطقه شكل‌گرفته بود و حركت‌هايي براي برچيده شدن طاغوت‌هاي منطقه از جمله مبارك و بن‌علي شكل ‌گرفته بود و سران فتنه دوباره شروع به فتنه جديد كرده و جمهوري اسلامي كه خود الهام‌بخش منطقه بود را كنار بن‌علي و مبارك قرار دادند.
سال 88 كشور در اوج موفقيت در موضوع هسته‌اي بود
وي در تشريح مختصات ۲۲ خرداد سال ۸۸ نيز گفت: در آن زمان كشور در اوج موفقيت در موضوع هسته‌اي قرار داشت و در منطقه و جهان به عنوان يك قدرت در تمامي ابعاد شناخته مي‌شد و در رقابتي تنگاتنگ با مشاركت ۸۵ درصدي مردم انتخاب واقعي داشتند همانند سال ۹۲ و دوره‌هاي قبل اما چهره‌هايي از داخل كشور با چنگ زدن به آن و مطرح كردن موضوعاتي همراه با دشمن شدند.
آيا مشكل امروز كشور فيلتر كردن شبكه‌هاي اجتماعي است؟
جليلي با بيان اينكه آيا مشكل امروز كشور برگزاري كنسرت يا فيلتر كردن شبكه‌هاي اجتماعي است، اظهار كرد: به‌جاي حل مشكلات ريشه‌اي با مطرح كردن برخي موضوعات كه به‌هيچ‌وجه در اولويت قرار ندارد سعي در گمراه كردن افكار عمومي داريم. وي در پاسخ به سوالي مبني بر فرمايش مقام معظم رهبري در صلاح ندانستن حضور احمدي‌نژاد در انتخابات ۹۶، گفت: ايشان حضور رييس‌جمهور دولت نهم و دهم را به مصلحت ندانستند و در اين خصوص بحثي نيست.
چگونه دشمن مي‌خواهد در خاك ايران بجنگد؟
وي بابيان اينكه چرا بايد كنسرت از كرسنت مهم‌تر باشد، اضافه كرد: توافقي انجام‌شده كه به نفع كشور نبوده و همان زمان رييس‌جمهور كنوني كشور اعلام مي‌كند اين موضوع به نفع كشور نيست اما حالا با همان دست‌اندركاران اين مسير را دنبال مي‌كند. البته اين موضوع بررسي مي‌شود اما براي مقابله جدي نياز به مطالبه عمومي است، برخورد جدي صورت نمي‌گيرد زيرا هيچ‌كس حاضر نيست چند ميليارد دلار از كشور خارج شود.  وي در خصوص سوالي مبني بر اينكه آيا برجام سايه جنگ را از كشور دور كرد يا خير، پاسخ داد: امروز خود دشمن اعتراف مي‌كند در سوريه به ‌واسطه حضور ايران شكست‌خورده است پس چگونه دشمن مي‌خواهد در خاك ايران بجنگد؟ جليلي ادامه داد: از سال ۸۹ تا ۹۲ هيچ قطعنامه‌اي صادر نشد و حتي كشورهاي ابرقدرت بر سر يك قطعنامه به اجماع نرسيدند و در مذاكرات آلماتي در سال ۹۲ شرايطي بود كه دشمن هيچ گزينه‌اي حتي تحريم هم نداشت.  جليلي بابيان اينكه مي‌گفتند چرا در مذاكرات اخم مي‌كني حالا عملكردها بررسي شود و ببينيم چه كسي موفق‌تر بوده است، خاطرنشان كرد: در دهه ۷۰ و دوران رياست‌جمهوري آقاي هاشمي‌ كه آقاي ولايتي وزارت امور خارجه را بر عهده داشت آخرش به‌حكم جلب رييس‌جمهور ختم شد. افراد مي‌توانند ادعاي زيادي كنند اما مردم هستند كه در انتخابات، انتخاب مي‌كنند و بايد بررسي كنيم حرفي كه ادعا مي‌كنيم مردم ‌باور دارند يا خير.

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون