• ۱۳۹۸ سه شنبه ۶ فروردين
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
online كانال تلگرام روزنامه اعتماد

30 شماره آخر

  • شماره 3883 -
  • ۱۳۹۶ شنبه ۲۸ مرداد

كنسرت سي و ضعف دانش ما

ابراهيم عمران

ميزان بهت و حيرت و در حقيقت «كم‌اطلاعي» از هر موضوع مي‌تواند در بسترهاي گوناگون فرهنگي و اجتماعي خود را نشان دهد. و اين گزاره مي‌تواند در هر امري رخ دهد؛ از بهت‌زدگي سياسي تا تعجب فرهنگي كه هر كدام به اندازه و مقدار فهم و دانش مخاطب در نوسان است...
مراد از اين چند خط ابتدايي نقبي است كوتاه به كنسرت نمايش «سي» كه در نوع خود حركتي تازه و درخور توجه است ، اما  در حين برگزاري متوجه عدم شناخت برخي از مخاطبان از داستان و شخصيت‌هاي روي صحنه مي‌شويم . ولي از آنجا كه ما در برخورد و مواجهه با تاريخ؛ حال قديم يا معاصر، آگاهي و دانش‌مان اندك است شايد برخي مسائل و نام‌ها از سر تفنن باشد و همان بهتي كه در ابتدا آمد، خود را بيشتر نمايان سازد. موردي كه به ضعف نظام آموزشي و ضعف در خودمان به عنوان يك ايراني بر مي‌گردد...
بارها اسامي چون زال و رستم و اسفنديار و سهراب و رودابه و نام‌هاي ديگر را كه در اين كتاب سترگ هستند، شنيده‌ايم.
بي‌آنكه بدانيم يا بخواهيم بدانيم كه اين شخصيت‌ها جايگاه و منظومه فكري‌شان چيست و چرا اين نام‌ها براي نوجوان تا كهن سال ايراني فقط نامي هستند و جرقه‌اي ايجاد نمي‌شود كه بهتر و كافي‌تر از آنان هويت دريافت كنيم؟!
به واقع ندانستن از فرهنگ اساطيري‌مان از كجا نشات مي‌گيرد؟ از «شاذ» و سخت بودن برخي اشعار و درك كافي نداشتن از معنا و مفهوم واژگان؟ يا سستي و اهمال فرد، فردمان در اينكه در پي دانستن مكفي در اين امر نمي‌رويم؟
به عينه مشاهده شده بود كه اگر اطلاع و دانشي هم در چنين برنامه‌هايي وجود دارد از ميانسالان و كهنسالان‌مان است كه در بستري رشد كرده‌اند كه خوانش فردوسي و حافظ و سعدي در اولويت بود و چون حاليه نبود كه افسوسانه «مدرك‌داران» حتي نتوانند بيتي از اين بزرگواران را به‌درستي
بخوانند...
 آري وقتي مخاطبين از هم بپرسند زال و سام و ضحاك و رودابه، تا حالا كجا بودند كه ما آشنا نبوديم و فخرفروشاني هم باشند كه در اين بازار مكاره از بي‌دانشي ديگران بهره برند و در بادي به غبغب انداختن، گويند اينجاي داستان در شاهنامه بود و فلان قسمت به هيچ عنوان نيست!
چاره كار شناساندن و ساده‌سازي برخي مفاهيم و اشعار براي نسلي است كه تا چشم باز كرد در پيرامونش آنچه يافت نمي‌شد اين مهتران ادب و هنر ايران زمين بود.
هر چند تا «نگريد طفل كي نوشد لبن» و اگر نخواهيم كه به سوي آنان رويم همه اين گفتن و نوشتن‌ها ره به جايي نخواهد برد و مادامي كه پايگاه‌هاي آموزشي‌مان از جمله مدرسه و دانشگاه و رسانه‌هاي تصويري و گفتاري، تغييري در شيوه‌شان نداشته باشند كماكان در بر همين پاشنه خواهد چرخيد كه به قول فردوسي «بزرگي به مردي و فرهنگ بود» كه اميد است اين‌طور شود.

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون
اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید روزنامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار روزنامه «اعتماد» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ روزنامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار روزنامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت روزنامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار روزنامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.