• ۱۳۹۷ چهارشنبه ۲۸ شهريور
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
www.icee-iran.ir سام سرویس online كانال تلگرام روزنامه اعتماد

30 شماره آخر

  • شماره 3927 -
  • ۱۳۹۶ پنج شنبه ۲۰ مهر

تحركات هدايت شده، اقدام عليه امنيت ملي است

نعمت احمدي وكيل دادگستري

طبق قانون مجازات اسلامي آتش زدن، تخريب اموال عمومي مشمول مجازات است. اگر اين تخريب‌ها توسط يك فرد صورت گيرد، برابر قانون مجازات اسلامي به عنوان يك جرم عادي تلقي مي‌شود. اما اگر هدايت شده باشد و گروهي باشند كه به قصد برهم زدن نظم اين اقدام را انجام دهند، اين به عنوان اقدام عليه امنيت ملي تلقي شده و بررسي آن در صلاحيت دادگاه انقلاب است و برابر ماده 610 قانون مجازات اسلامي، اجتماع و تباني كه به قصد برهم زدن نظم عمومي صورت مي‌گيرد، اقدام عليه امنيت ملي است و بايد با آن برخورد شود.
چنانچه شهروندان هم چنين رفتاري را توسط عده‌اي ديدند نبايد خودشان اقدام به برخورد با اين افراد كنند و بايد بلافاصله پليس را در جريان قرار دهند. اين جرايم در دسته جرايم مشهود قرار مي‌گيرد و پليس نيازي به دستور مقام قضايي براي دستگيري اين افراد ندارد و مي‌تواند با دستگيري آنها مانع گسترش اعمال اين افراد در سطح جامعه شود. اما اگر اين افراد يك فردي را به عنوان سر شاخه در داخل يا خارج كشور داشته باشند و هدايت شوند، حتي اگر خواسته اين افراد به حق هم باشد (كه در مورد اين افراد اينطور نيست) راه و روش آن اين نيست كه اموال عمومي را تخريب كنند و به مسجد كه جايگاه مقدسي دارد آسيب و آن را آتش بزنند. اما نكته‌اي كه وجود دارد اين است كه مردم بايد در برخورد با اين افراد با احساس برخورد نكنند و كار را به مسوولان انتظامي بسپارند. چرا كه به نظر مي‌رسد خواسته اين افراد هم همين است كه در جامعه تنش و بين مردم برخورد ايجاد كنند و اين برخورد‌ها در نهايت موجب ناامني خواهد شد. اما كساني كه سر نخ اين رفتارها را دارند، درصدد هستند كه مردم را تحريك كنند و رودرروي آنها قرار بگيرند. اما بهتر است پليس در جريان قرار بگيرد و طبق قانون با آنها برخورد تا نه ناامني ايجاد شود و نه توهيني به مقدسات صورت گيرد و نه اجتماعي تشكيل شود.

 

ارسال دیدگاه شما

samsung
اول راست
ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون
اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید روزنامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار روزنامه «اعتماد» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ روزنامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار روزنامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت روزنامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار روزنامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.