• ۱۳۹۷ سه شنبه ۲۷ شهريور
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
www.icee-iran.ir سام سرویس online كانال تلگرام روزنامه اعتماد

30 شماره آخر

  • شماره 3954 -
  • ۱۳۹۶ سه شنبه ۲۳ آبان

نمره ردي مسكن‌مهر در نخستين آزمون

پروژه ۱۰ساله مسكن مهر، تابوت‌هايي براي ساكنانش شد

خبرآنلاين

واحدهاي مسكوني مهر با ساكنان‌شان بي‌مهري كردند و به شكل گسترده‌اي در زلزله كرمانشاه، سرپل‌ذهاب، قصرشيرين و ايلام و... تخريب شدند، اين در حالي است كه قديمي‌ترين مسكن مهر در ايران هنوز 10 ساله نشده است.
مسكن مهر در نخستين امتحان نمره ردي خود را در كارنامه‌اش ثبت كرد. تصاويري كه از صبح ديروز از مسكن مهر شهرستان سرپل‌ذهاب منتشر شده، تصاوير دلخراشي است. مسكن مهر كه ساكنانش تمام پس‌اندازشان را به اميدخانه‌دار شدن و تحمل سختي‌ها صرف اين پروژه كردند، حالا نگراني‌ها را درباره سرنوشت ساير واحدهاي مسكوني اين پروژه در سراسر كشور افزايش داده است.
 تخريب واحدهاي مسكوني مهر در حالي اتفاق افتاده است كه قائم مقام وزير راه و شهرسازي در طرح مسكن مهر اسفند ماه سال گذشته تاكيد كرده بود كه 120 هزار ميليارد تومان براي طرح مسكن مهر در كشور هزينه شده است.
 اگر تا ديروز منتقدان مسكن مهر از تبعات اقتصادي اجراي اين طرح سخن مي‌گفتند و مشكلات اجتماعي آتي را مورد استناد قرار مي‌دادند، امروز امنيت اندك اين واحدهاي مسكوني و استاندارد نبودن‌شان تبعات جاني براي ساكنان را به رخ مي‌كشد.

 چند نفر در سر پل ذهاب ساكن مسكن مهر بودند؟
 عكس‌هاي منتشر شده از تخريب گسترده مسكن مهر در منطقه زلزله زده سرپل‌ذهاب نشان از عمق فاجعه دارد. اين پروژه مسكوني آنطور كه پيش از اين فاجعه، از سوي فرماندار سرپل‌ذهاب نقل شده، حكايت از آن دارد كه در سال 1391 آماري در خصوص تعداد متقاضيان ارايه داده بود كه پيرو آن، تعداد نفرات ثبت‌نامي براي اين پروژه
7 هزار و 325 نفر اعلام شد. بنا به گفته فرماندار سرپل‌ذهاب «واجدين شرايط 2 هزار و 600 نفر بودند كه تعداد 597 نفر از آنها انصراف دادند.»
به گفته وي كل واحدهاي در حال ساخت هزار و 77 مورد بوده است. او تاكيد كرده بود كه مجموع سهم آورده براي اين واحدها 3 ميليارد و 400 ميليون تومان بوده است و ميزان نيروي مشغول به‌كار در اتحاديه 420 نفر بوده است.
از سوي ديگر جليل كرم، مديركل تعاون استان كرمانشاه نيز در سال 1389 اعلام كرده بود كه بالغ بر 8 هكتار زمين براي تعاوني‌هاي مسكن مهر اختصاص داده شده است.

متهم رديف اول تورم
 هنوز سال 1393 به پايان نرسيده بود كه وزير امور اقتصادي و دارايي دولت يازدهم تاكيد كرد كه مسكن مهر يكي از متهمان رديف اول افزايش لجام گسيخته تورم در ساليان پيشين بوده است. تزريق پول پرقدرت بانك مركزي براي تامين منابع مورد نياز يكي از دلايل اين اتفاق است.
 انتشار اسكناس‌هاي بي‌پشتوانه و پول پاشي براي احداث مسكن در كوه و كوه پايه و دشت و بيابان، در دستور كار قرار گرفت و دولت نهم و دهم مفتخر به اين اقدامات، هر روز برنامه‌اي تبليغي را در اين حوزه تدارك مي‌ديد.
سال 1386 بود كه طرح مسكن مهر در دستور كار دولت قرار گرفت. احمدي‌نژاد كه دولتش را به كارهاي جهادي شهرت داده بود و مهرورزي را به عنوان صفت دولتش برگزيده بود، در شوراي عالي مسكن قصد مي‌كند تمام بي‌خانه‌ها را اعم از نيازمندان و مستاجران، خانه‌دار كند.
يكي از اعضاي شوراي عالي مسكن در سال 1386 مي‌گويد: «در نخستين جلسه شوراي عالي مسكن، مسكن مهر را براي ۵۰ هزار واحد تعريف كردم، آقاي احمدي‌نژاد گفت، ۵۰ هزار واحد؟ و رو به من كرد و گفت: چقدر كمبود مسكن در كشور داريم؟ گفتم: بر اساس سرشماري ۸۵ حدود 1/5 ميليون واحد كمبود داريم كه ۶۰۰ هزار واحد روستايي و ۹۰۰ هزار واحد شهري است. رييس‌جمهور سابق گفت: چي داري ميگي، مستاجر چقدر داريم. گفتم مستاجر فرق مي‌كند آقاي دكتر، مستاجر 3/8 ميليون خانوار. گفت خب، مستاجران چي؟ گفتم: ‌آنها كه خانه دارند، مگر مي‌خواهيم همه را از خانه اجاره‌اي در بياوريم و مسكن مهر به آنها بدهيم. احمدي‌نژاد گفت: آره، مي‌ري براي 3/8  ميليون واحد مسكوني اين طرح را توزيع مي‌كني.» قبل‌تر اين اما طرحي با هدف احداث بيست هزار واحد مسكوني اجرايي شد و بعدتر 50 هزار واحد مسكوني را در بر گرفت، ناگهان رشدي بيش از
50 برابر را تجربه كرد و به 2 ميليون و 110 هزار واحد رسيد.  مقرر بود هزينه تمام شده ساخت هر متر مربع واحد مسكوني در حدود 300 هزار تومان باشد، اما درست در پايان دولت دهم بود كه آمار نشان مي‌داد هزينه‌ها به 440 هزار تومان رسيده است، اما همچنان مسكن‌ها بي‌كيفيت بود و بدقواره، چون وصله ناجوري كه بر منابع طبيعي حاشيه شهرها روييده بودند.
برخي انبوه‌سازان همان روزها تاكيد مي‌كردند كار اينچنين پيش برود، مسكن مهر هنوز شمع 10 سالگي را فوت نكرده تبديل به بافت فرسوده مي‌شود و حالا، هنوز شمع 10 سالگي فوت نشده، مسكن‌هاي مهر بي‌مهري‌شان را رو كردند و تابوت‌هايي شدند براي ساكنان‌شان.

ارسال دیدگاه شما

samsung
اول راست
ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون
اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید روزنامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار روزنامه «اعتماد» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ روزنامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار روزنامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت روزنامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار روزنامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.