• ۱۳۹۷ يکشنبه ۱ مهر
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
www.icee-iran.ir سام سرویس online كانال تلگرام روزنامه اعتماد

30 شماره آخر

  • شماره 3955 -
  • ۱۳۹۶ چهارشنبه ۲۴ آبان

تولدي دوباره

عاليه شكربيگي

 شهر سرپل‌ذهاب زادگاه من است. با مردمان اين شهر احساس همدردي و همدلي مي‌كنم. مردم اين ديار كرمانشاه و به خصوص شهرهايي مانند سر پل‌ذهاب و قصرشيرين و... پيش از اين با بحران‌هاي ديگري هم روبه‌رو بوده‌اند. يكي از پيامدهاي جنگ هشت ساله‌اي كه به كشور تحميل شده بود ويراني ساختارهاي اين شهرها بود. اما مردمان اين شهرها با دو خصلت عمومي «سخت‌كوشي» و «اميد» موفق شدند از آن بحران عبور كنند، دوباره شهرشان را بسازند و به زندگي بازگردند. حالا در حادثه زلزله دوباره همين مردم با مصيبت‌ها و مشكلات جديدي روبه‌رو شده‌اند. در بسياري از خانواده‌ها پدر و مادر، فرزندان‌شان را از دست داده‌اند و در خانواده‌اي ديگر بچه‌هايي بازمانده‌اند كه ديگر پدر و مادر ندارند.

در شرايطي كه زخم بزرگي به پيكره اجتماعي وارد شده است، تولد يك نوزاد نشانه‌اي از تولد دوباره اين جامعه است. اين تولدها مي‌توانند به مثابه نماد و سمبل حيات و جريان داشتن زندگي تلقي شوند و براي لحظه‌اي هم كه شده روح اميد را در ميان شهروندان زنده نگه دارند. اما آبياري بذر اميد به عوامل ديگري هم بستگي دارد. يكي از مهم‌ترين عوامل تقويت اميد اجتماعي وابسته به تقويت اعتماد اجتماعي ميان مردم و همين‌طور ميان مردم و مسوولان است. سرعت بخشيدن به روند امدادرساني به زلزله‌زدگان و بهبود كيفيت خدمات‌رساني يكي از كارهايي است كه مستقيما بر بازسازي اعتماد اجتماعي تاثير مي‌گذارد. در بستر اين اعتماد اجتماعي است كه مردمان اين شهرها مي‌توانند به مرور زمان از بحران كنوني عبور كنند و به زندگي اجتماعي‌شان بازگردند. فراهم كردن زمينه مشاركت اجتماعي شهروندان و نهادهاي خيريه و تشكل‌هاي غيردولتي از سوي دولت يكي ديگر از راهكارهاي تقويت اعتماد و اميد اجتماعي است. در اين چند روز يك بار ديگر ديديم كه فضاي اجتماعي ما از چه پتانسيل بالايي براي همدلي با آسيب‌ديدگان برخوردار است. اما متاسفانه اين پتانسيل فوق‌العاده منجر به هم‌افزايي نمي‌شود و حركت‌ها بيشتر در بستر تصميمات جزيره‌اي باقي مي‌مانند. تشكل‌هاي غيردولتي بايد بتوانند به نهاد واسط ميان دولت و مردم به التيام زخم‌هاي روحي و جسمي ناشي از زلزله كمك كنند. اين كمك‌ها مي‌تواند هم از بروز آسيب‌هاي اجتماعي ناشي از حوادث طبيعي بكاهد و هم اينكه منجر به كوتاه‌تر شدن زمان بازگشت شهرها به وضعيت عادي‌شان شود. بروز آسيب‌هايي مانند خودكشي يا افسردگي و... به عنوان پيامدهاي حوادث طبيعي قابل پيش‌بيني است. اما اگر اهتمام مردمي براي ياري رساندن به مردم، در مسير مناسبي هدايت شود مي‌توان با ايجاد بسترهايي مثل ارايه مشاوره‌هاي علمي و آموزشي از شدت يافتن آسيب‌ها پيشگيري كرد. اميدوارم اين حادثه در عين حال بستري باشد براي آنكه امر آينده‌نگري در ساختار اجتماعي جدي گرفته شود. جامعه‌شناس

ارسال دیدگاه شما

samsung
اول راست
ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون
اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید روزنامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار روزنامه «اعتماد» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ روزنامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار روزنامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت روزنامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار روزنامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.