• ۱۳۹۷ يکشنبه ۱ مهر
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
www.icee-iran.ir سام سرویس online كانال تلگرام روزنامه اعتماد

30 شماره آخر

  • شماره 3955 -
  • ۱۳۹۶ چهارشنبه ۲۴ آبان

محمدعليزماني، كارشناس ارشد معماري و شهرسازي:

بدون مشخصات زلزله تخريب مسكن مهر را قضاوت نكنيد

گروه اجتماعي| از همان ساعت‌هاي اوليه وقوع زلزله عكس‌هايي در فضاي مجازي منتشر شد كه نشان مي‌داد بلوك‌هاي ساختماني مسكن‌هاي مهر شهرهاي زلزله زده، به شكلي عجيب ويران شده‌اند. در اين عكس‌ها ساختمان‌هايي نشان داده شده بود كه فقط طبقات پايين آن تخريب شده بودند و طبقات بالاي آن سالم مانده بودند. همين مساله كافي بود تا موجي از انتقادها به بي‌كيفيت بودن مسكن‌هاي مهر در اين شهرستان‌ها در فضاي مجازي و بعد از آن در ساير رسانه‌ها منتشر شود. انتقادهايي كه بي‌كيفيت بودن ساختمان‌هاي مهر را دليل جان باختن بسياري از زلزله‌زدگان مي‌دانند. با اين وجود محمدعلي زماني، كارشناس ارشد معماري و شهرسازي معتقد است كه در اين مورد نمي‌توان اينگونه قضاوت كرد. بلكه براي اظهارنظر بايد جميع جهات را مد نظر قرار داد. وي كه سابقه چندين دهه مستند‌سازي زلزله‌هاي ايران را در كارنامه خود دارد همچنين براين باور است كه نبايد شايعات منتشر شده در فضاي مجازي و ضعف‌هاي مديريتي را با مباحث كارشناسي قاطي كرد. گفت‌وگوي كوتاهي كه در زير مي‌خوانيد.

آقاي مهندس، شما سال‌هاست كه روي موضوع زلزله كار مي‌كنيد. ديروز عكس‌هايي در فضاي رسانه‌اي كشور منتشر شد كه خانه‌هاي مسكن مهري را نشان مي‌داد كه ديوارهاي چند طبقه پايين آن تخريب شده بودند ولي در عوض طبقات بالاي آن سالم مانده بودند و در برخي عكس‌ها نيز ساختمان‌ها كج به نظر مي‌رسيدند. همين باعث شد تا شايعاتي در فضاي مجازي منتشر شود كه دليل فوت بسياري از هموطنان‌مان در اين زلزله را بي‌كيفيت بودن سازه‌هاي مسكن مهر عنوان مي‌كردند. به اعتقاد شما اين شايعات در مورد بي‌كيفيت بودن مسكن مهر در مناطق زلزله زده تا چه حد درست است؟

اينگونه نمي‌شود در مورد اين مساله قضاوت كرد. ببينيد، هر سازه‌اي داراي دو بخش شالوده استراكچر (شامل اسكلت و پي و... .) است و بخش ملحقات آن و اجزاي غير‌سازه‌اي مثل نازك‌كاري‌ها، نماها و... است. در زمان وقوع زلزله، بسته به نوع زلزله، شدت آن، اينكه نيروهاي جانبي آن عمودي است يا افقي، يا عمق آن چقدر باشد، به ساختمان آسيب مي‌رساند. در واقع شالوده ساختمان تا يك حدي در برابر زلزله مقاومت مي‌كند و بعد از آن آسيب مي‌بيند و تخريب مي‌شود يا مي‌ريزد. براي هر كدام از بخش‌هاي سازه‌اي يا غيرسازه‌اي آيين‌نامه‌هايي وجود دارد كه سازه‌ها بايد مطابق آن ساخته شوند. در اين بين هم طراحي و هم اجراي طراحي مهندس، در تداوم يك سازه بسيار مهم و حياتي است. در واقع اگر اجزاي غيرسازه‌اي يك ساختمان (مثل نماي آن) خوب طراحي نشده باشند يا خوب اجرا نشده و به زبان ساده خوب به هم وصل نشده باشند، مي‌توانند باعث پايين آمدن مقاومت و كيفيت يك بنا شوند. بنابراين به اين سادگي نمي‌توان در مورد سازه‌ها اظهارنظر كرد.

يعني با ديدن اين عكس‌ها نمي‌توانيد حداقل نظر ابتدايي‌تان را بدهيد؟

نه، چرا؟ چون هم بايد مختصات و مشخصات زلزله را داشته باشيم و هم مشخصات و نقشه و اسناد مربوط به ساختمان‌ها را و اينكه آنجا گسلي بوده يا نه... براي يك قضاوت مهندسي و كارشناسي بايد تمام اين جوانب را در نظر گرفت. يعني ممكن است نتيجه يك تحقيق و بررسي كارشناسي كاملا با قضاوت‌هاي عاميانه و مطالبي كه در فضاي مجازي مي‌خوانيد، متفاوت باشد.

پس ممكن است ساختمان‌هاي مسكن مهر كيفيت‌شان خوب بوده ولي به خاطر شدت زلزله دوام نياورده و فرو ريخته باشند. خب اين از لحاظ مهندسي طبيعي است؟

از منظر مهندسي، سازه‌هايي كه براساس اصول آيين‌نامه‌هاي ساختماني طراحي مي‌شوند، قرار نيست سازه، با زلزله‌هاي شديد آسيب نبيند بلكه از ديد ما ساختماني ايمن و باكيفيت است كه به گونه‌اي تخريب نشود كه جان شهروندان را بگيرد. در هر صورت اين مساله به قدري مهم است كه يكي از 14 كارگروه ستاد مديريت بحران كشور كه قوه قضاييه است، مسائلي اينچنيني را رسيدگي مي‌كند تا اگر سازنده، قصوري مرتكب شده باشد آنها را پيگيري كند. در اين مورد هم بايد منتظر نتيجه بررسي‌هاي كارشناسي در مورد كيفيت خانه‌هاي مسكن مهر باشيم و بحث‌هاي كارشناسي را فداي بحث‌هاي سياسي و مديريتي نكنيم.

ارسال دیدگاه شما

samsung
اول راست
ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون
اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید روزنامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار روزنامه «اعتماد» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ روزنامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار روزنامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت روزنامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار روزنامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.