• ۱۳۹۷ يکشنبه ۱ مهر
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
www.icee-iran.ir سام سرویس online كانال تلگرام روزنامه اعتماد

30 شماره آخر

  • شماره 3955 -
  • ۱۳۹۶ چهارشنبه ۲۴ آبان

«صفرتاسكو»؛ يك اتفاق خوب ورزشي-سينمايي

رسول مجيدي

من منتقد سينما نيستم. اينجا هم صفحه هنر و سينما نيست. با اين همه اين روزها قرار است سينماي كشور اتفاق جديدي را تجربه كند كه كاملا جنبه ورزشي دارد. فيلم «صفر تا سكو» كه به زندگي سه خواهر ووشو كار سميرمي پرداخته، قرار است به زودي اكران عمومي شود. آن هم در سينماهاي سرتاسر كشور. صفرتاسكو فيلم بسيار متفاوتي است. گرچه ژانر مستندگونه‌اي دارد اما مثل مستندهاي معمول نيست و قصه‌اش تا پايان شما را با خود همراه مي‌كند. خواهران منصوريان براي خيلي‌ها- حتي غيرورزشي‌ها- شناخته شده هستند. همان خواهراني كه امسال در برنامه ماه عسل شبكه سه سينما، روبه‌روي احسان عليخاني نشستند و از دردها و موفقيت‌هاي‌شان گفتند. آنها از هيچ (صفر) به قهرماني جهان (سكو) رسيده‌اند. ركوردهاي مختلفي را شكسته‌اند و حالا موفق شده‌اند وضعيت زندگي سخت خود را تغيير دهند. صفرتاسكو البته چيزي بيشتر از اينهاست. فيلمبرداري اين اثر خيلي قبل‌تر از برنامه ماه عسل و سه سال پيش انجام شده. روزهايي كه هنوز هر سه خواهر جهاني نشده‌اند. صفرتاسكو با اينكه مستند است، اما شبيه هيچ مستند ديگري نيست و با اينكه ورزشي است اما تنها به مقوله ورزش بسنده نكرد. به نگاه جامعه سنتي به زنان هم پرداخته؛ به اينكه چطور سه دختر كه در زندگي شخصي با مشكلات فراواني دست‌و‌پنجه نرم مي‌كنند، در شهر كوچكي به نام سميرم ورزش مي‌كنند و به آوردگاه‌هاي جهاني مي‌رسند. در قسمتي از فيلم به نگاه منفي برخي شهروندان نسبت به ورزش كردن زنان اشاره مي‌شود و بعد در انتها نشان داده مي‌شود چطور اين سه خواهر با موفقيت‌هاي پي در پي خود اين نگاه را در شهر تغيير داده‌اند.
در صفر تا سكو براي نخستين بار تمرينات ورزشكاران زن به تصوير كشيده مي‌شود. براي نخستين بار قسمت‌هايي از مبارزه آنها در مسابقات جهاني را مي‌بينيم. براي نخستين بار با استفاده از فرصتي به نام «سينما» كه خط‌قرمزهايش كمرنگ‌تر از تلويزيون است، مخاطبان با چشمان خود مي‌بينند ورزشكاران زن ما با چه مشقت‌هايي به سكوهاي جهاني مي‌رسند. فيلم البته برخلاف تبليغ برخي كه مي‌گويند زنانه است، فقط زنانه نيست. در سينماي ايران كمتر مي‌شود كه فيلمي تا به اين اندازه ورزشي- چه در بخش مردان و چه در بخش زنان- توليد شود. فيلمي كه مي‌تواند ورزش ووشو را در جامعه بيشتر از قبل جا بيندازد. ووشو همچون ساير ورزش‌هاي رزمي- حتي در بخش مردانش- كمتر در تلويزيون روي آنتن مي‌رود. نه‌تنها تلويزيون ايران كه بيشتر رسانه‌هاي ورزشي دنيا خيلي روي خوشي به ورزش‌هاي رزمي نشان نمي‌دهند و قطعا صفر تا سكو مي‌تواند از اين حيث يك فرصت بزرگ براي فدراسيون ووشو باشد. صفرتاسكو كه به تهيه‌كنندگي مهتاب كرامتي و طهورا ابوالقاسمي ساخته شده و كارگرداني جوان به نام سحر مصيبي دارد، از يكم آذرماه اكران مي‌شود و 10 درصد فروش هفته اولش به زلزله‌زدگان كرمانشاه اختصاص خواهد يافت. اين فيلم را ببينيد.

ارسال دیدگاه شما

samsung
اول راست
ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون
اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید روزنامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار روزنامه «اعتماد» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ روزنامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار روزنامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت روزنامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار روزنامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.