• ۱۳۹۷ جمعه ۲۷ مهر
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
سام سرویس online كانال تلگرام روزنامه اعتماد

30 شماره آخر

  • شماره 3969 -
  • ۱۳۹۶ سه شنبه ۱۴ آذر

بازخواني سه دقيقه طلايي كه همه آنچه لازم است را روايت مي‌كند

جادوي شعر و موسيقي براي والاپيام‌دار

نازنين متين‌نيا

فرهاد كه مي‌خواند «ديرينه، ‌اي محمد... جا هست بيش و كم آزاده را... كه تيغ كشيده است بر ستم... والا پيام‌دار محمد»، ديگر مهم نيست «پيامبر» را تا چه اندازه مي‌شناسي و چطور مسلماني هستي؛ «محمد» در هم‌نشيني درخشان واژه‌هاي سياوش كسرايي «عباي وحدت را تمثيل‌وار برسرپاكان روزگار» كشيده‌ و حنجره فرهاد چنان با صلابت نامش را صدا مي‌زند كه مطمئن مي‌شوي «هيچ دياري به ظلم و جور» برقرار و استوار نمي‌ماند. موسيقي تو را مسخ مي‌كند و آنچه در انتها مي‌ماند، يكي از زيباترين تصويرها از پيامبر اسلام است. جادوي شعر و موسيقي كار خودش را كرده و ديگر به هيچ توضيح اضافه‌
نياز نداري.
باورت نمي‌شود كه همين سه دقيقه كافي است تا هرآنچه لازم است بداني، اما انگار كافي است و تبليغي هم در كار نيست. حتي از حرف‌هاي كليشه‌اي و شعاري هم خبري نيست. موسيقي كه آغاز مي‌شود، اميد را معنا مي‌كند و به هرآنچه در زندگي بي‌معنا است، معنا مي‌دهد. موسيقي آرام آرام از «عدلي» مي‌گويد كه منتظرش هستي و تعريف مي‌كند سايه آن «نازنين عبا» در همين حوالي است. اگر بارها و بارها اين سه‌دقيقه را تكرار كني، روايت‌هايي تازه‌تر در زيروبم شعر، موسيقي و صداي خواننده كشف مي‌كني و در آستانه چهل سالگي اثري قرار مي‌گيري كه همچنان تاثيرگذار است، هيچ‌وقت كهنه نمي‌شود، از دست نمي‌رود و فراموش شدني هم نيست.
از آن جمع سازنده اثر، دو نفر در خاك هستند، اما مرگ و نيستي هم باعث نشده تا موسيقي در آرشيو خاك بخورد و شنيده نشود و به هرمناسبتي، حتي رسانه ملي با همه قواعد و خط‌قرمزها نمي‌تواند از اين اثر بگذرد و گهگاهي آن را پخش مي‌كند.
چهل سال گذشته و در اين سال‌ها اما كدام يك از آثار هنري به فراگيري، تاثيرگذاري و ماندگاري قطعه «وحدت» رسيده‌اند؟! راز اين سه‌دقيقه جادويي چيست؟! چطور مي‌شود با داشتن چنين الگو و مرجعي، همچنان در خانه‌هاي اوليه فرهنگ‌سازي بمانيم و اكثريت آثار هنري توليد شده از اين جنس در آرشيو خاك بخورند و منتظر بمانند تا در مناسبت‌هاي مذهبي با يك گردگيري براي مخاطب كم حوصله و پرشدن كنداكتور برنامه، در فهرست پخش قرار بگيرند؟! و سوال‌هاي بسيار ديگر... سوال‌هايي كه بايد پرسيده شوند تا شايد با پيدا شدن پاسخ مناسب مسير اشتباهي كه اين‌همه سال رفتيم را اصلاح كنيم و فرصت‌ها را بيش از اين از دست ندهيم و حوصله‌اي براي شنيدن و ديدن آثار تازه باقي بگذاريم.

ارسال دیدگاه شما

samsung
اول راست
ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون
اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید روزنامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار روزنامه «اعتماد» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ روزنامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار روزنامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت روزنامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار روزنامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.