• ۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۹ تير
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
online كانال تلگرام روزنامه اعتماد

30 شماره آخر

  • شماره 3976 -
  • ۱۳۹۶ شنبه ۲۵ آذر

شهر بدهكار

همه كم و بيش يك چيزهايي درباره فقر مي‌دانيم. اما اينكه از كجا شروع مي‌شود، چه وقت اوج مي‌گيرد و ممكن است به كجا برسد كاري است كه با كمك اعداد مي‌شود به شيوه‌اي متفاوت دركش كرد. در اين گزارش، حساب‌هاي دفتري سه مشتري در يك فروشگاه بزرگ شهر ۱۲ هزار نفري «حر» كه اكثر سرپرستان خانوارش در مشاغل مختلف مجتمع كشت و صنعت نيشكر هفت‌تپه مشغول به كارند مورد بررسي قرار گرفته است. با مقايسه حساب‌هاي دفتري و جدول دوره‌هاي تاخير در پرداخت حقوق، تصويري كلي از روند توليد و انباشت فقر در اين شهر به دست آمده است كه ادعاي دقت يك تحقيق علمي آماري را ندارد و توسط خبرنگاران و معتمدين محلي جمع‌آوري شده‌ است اما مي‌تواند سير كلي پيشرفت فقر در اين شهر را با استفاده از نوسانات بدهي اين سه مشتري به مغازه‌دار نشان دهد.
دوره بررسي اين نمودار ۸ ماه ابتدايي سال جاري است چون در اين مدت پرداخت نشدن حقوق بين مشاغل مختلف كشت و صنعت عموما مشترك بوده است. دانستن اين نكته كه كارگران در سال 95 و 94 هم معوقات حقوقي داشته‌اند و نخستين رقم به معناي نخستين بدهي نيست، به فهم نمودار كمك مي‌كند.  آنچنان كه در جدول مي‌بينيد كارگران در فروردين‌ 96 حقوق اسفند سال گذشته را دريافت كرده‌اند. بعد از آن دو ماه حقوقي پرداخت نشده است. در خرداد حقوق فروردين‌ماه پرداخت شده و بعد از آن هر 45 روز يك‌بار مزد عقب‌افتاده پرداخت شده است. به اين ترتيب كارگران از خردادماه به بعد هر سه ماه حقوق دو ماه‌شان را گرفته‌اند. با اين روند در اواسط آذرماه كه اين تحقيق ميداني انجام شده كارگران تا ماه پنجم حقوق گرفته بودند.

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون
اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید روزنامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار روزنامه «اعتماد» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ روزنامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار روزنامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت روزنامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار روزنامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.