• ۱۴۰۲ دوشنبه ۱۰ مهر
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
صفحه ویژه

30 شماره آخر

  • شماره 4073 -
  • ۱۳۹۷ چهارشنبه ۵ ارديبهشت

محمدرضا خاتمي در گفت‌وگو با «اعتماد»:

اصلاح‌طلبان از شنود استقبال مي‌كنند

حميدرضا ترقي، عضو حزب موتلفه اخيرا ادعا كرده‌ كه دفتر آقاي خاتمي شنود مي‌شود. آيا شما اين ادعا را تاييد مي‌كنيد؟

درباره صحبت‌هايي كه آقاي ترقي اظهار كردند ذكر چند نكته حايزاهميت است. نخست آنكه يكي از اعضاي يك جريان سياسي از محتواي شنود‌هايي كه طبيعتا سازمان‌هاي اطلاعاتي انجام مي‌دهد، خبر دارد تاسفبار است يا آن سازمان‌هاي اطلاعاتي اخبار را در اختيار آن حزب سياسي قرار مي‌دهند يا آن حزب سياسي به شكلي در سازمان‌هاي اطلاعاتي نفوذ كرده است كه از محتواي شنود‌ها اطلاع دارند. البته ما مي‌دانيم بسياري از رسانه‌ها، سايت‌ها و اشخاصي كه چهره‌اي امنيتي، اطلاعاتي و مسووليتي به اين شكل ندارند اطلاعاتي از اين دست در اختيارشان قرار داده مي‌شود تا شانتاژ سياسي كنند. به هرحال اين موضوع باعث تاسف است كه در ايران يك عضو جريان سياسي صحبت‌هايي به اين شكل را مطرح مي‌كند. اين موضوع سبب نگراني ما براي سازمان‌هاي اطلاعاتي و امنيتي است. سوالي كه در پي اين نگراني به وجود مي‌آيد آن است كه چه افرادي در حال حاضر مسووليت نهاد‌هاي حساس كشور را بر عهده دارند؟

نكته دومي كه وجود دارد، آن است كه اصلاح‌طلبان از شنود استقبال مي‌كنند. بناي اصلاح‌طلبان هميشه بر اين موضوع بوده است كه همواره در حال شنود هستند. اين شنود محدود به جلسات نيست بلكه محل كار، محل زندگي و حتي اتومبيل‌هاي اصلاح‌طلبان شنود مي‌شود. جريان اصلاح‌طلب از اين موضوع استقبال كرده و حتي خوشحال مي‌شود واقعا آن چيزي كه از جلسات شنود مي‌شود به دست مسوولان عالي‌رتبه كشور رسيده و حتي براي مردم نيز منتشر شود تا نشان داده شود اصلاح‌طلبان مانند روح بوده و پشت پرده و جلوي پرده براي آنها تفاوتي نخواهد داشت. اصلاح‌طلبان همواره نظرات و اعتقادات خود را در ملاء عام مطرح كرده و نيازي به بيان كردن اين موضوعات در خفا و پشت پرده ندارند.

بنابراين نگراني اصلاح‌طلبان از شنود بابت چيست؟

نگراني ما آن است كه اين شنود‌ها كه حتما هم وجود دارد اشتباه به گوش مسوولان امر مخابره شود. وضعيت شنود بسيار نامطلوب است. تا جايي كه من اطلاع دارم اين نگراني در سران كشور نيز وجود داشته و آن عزيزان نگراني‌هايي درباره شنود جلسات خود دارند. اطلاع دارم كه روساي سازمان‌هاي امنيتي و اطلاعاتي كشور نيز از ترس رقيبان داخلي، در جلسات موبايل به همراه خود نمي‌برند. اين وضعيت بسيار اسفناك بوده و نشان مي‌دهد كوچك‌ترين مسائل قانوني در اين امر رعايت نمي‌شود. اگر ما واقعا مطابق قانون عمل مي‌كرديم، شايد گرفتاري‌هاي امروز حادث نمي‌شد.

آيا شنود دفتر آقاي خاتمي صحت دارد؟

درباره آقاي خاتمي پيش‌فرض بر اين بوده است كه ايشان شنود مي‌شوند. افراد مختلف نيز مستقيم و غيرمستقيم در گذشته اين موضوع را بيان كرده‌اند كه تمام جلسات و نشست‌هاي آقاي خاتمي شنود مي‌شود. يك خاطره جالب از شنود آقاي خاتمي براي‌تان مي‌گويم. نزديك به 15 سال پيش آقاي خاتمي مشغول ساخت يك آپارتمان بودند. پس از آنكه بناي اين پروژه به پايان رسيد، تجهيزات شنود پشت پريز‌هاي اين آپارتمان پيدا شد.

پس از اين اتفاق، گزارش آن طي يك نامه رسمي به رييس قوه قضاييه اطلاع داده شد تا پيگيري‌هاي قضايي صورت پذيرد اما متاسفانه به اين درخواست ترتيب اثر داده نشد. اين نشان مي‌دهد متاسفانه در داخل كشور، عده‌اي به خود اجازه مي‌دهند هر كار غيرقانوني را انجام دهند. موضوع شنود براي شخص آقاي خاتمي، اطرافيان ايشان و جريان اصلاحات يك امر شناخته‌شده‌اي است. اگر موضوعاتي كه در جلسات شنود مي‌شود، به شكلي دقيق به مسوولان بالادستي ارايه شود اصلاح‌طلبان با اين موضوع مشكلي ندارند زيرا مواضع ما در جلسات هماني است كه در ملأعام اعلام مي‌شود.

يعني نگراني جريان اصلاحات از شنود بابت آن است كه جزييات جلسه به صورت دقيق به مسوولان ذي‌ربط ارايه نمي‌شود؟

بله. اين مهم خواسته هميشگي ما بوده است. جريان اصلاحات همواره به برخي موضوعات انتقاد و با برخي كارها مشكل دارد اما همواره اين موضوعات در ملأعام اعلام مي‌شود. بيان كردن اين موضوعات نياز به جلسات مخفي ندارد. واقعيت آن است كه جريان اصلاحات اصلا جلسه‌اي به نام جلسه مخفي ندارد. به ويژه اين موضوع براي آقاي خاتمي صدق مي‌كند. حضور افراد مختلف در تمام جلسات آقاي خاتمي بلامانع است و ايشان هيچ جلسه غيرعلني و مخفي ندارد كه افرادي بخواهند اطلاعاتي خاص از آن جلسات استخراج كنند.

حدفاصل سال‌هاي 84 تا 88 نيز اين اتفاق در دفتر آقاي خاتمي رخ داده است؟

تصور ما بر اين است كه در آن سال‌ها نيز شنود رخ داده است. به هرحال تمام سيستم‌هايي كه در كشور فعاليت دارند، با پيش فرض بي‌اعتمادي كار مي‌كردند و براي آنها تفاوتي ميان نفر دوم كشور با ساير افراد وجود نداشت زيرا بناي كار بي‌اعتمادي بود. هرچند من اطلاع دقيقي از شنود در آن سال‌ها ندارم اما فرض ما بر اين است كه مكاني وجود ندارد كه از گزند شنود در امان باشد.

آيا شما خاطره‌اي از شنود شدن خود داريد؟

بله. در زماني كه ما در حزب مشاركت فعاليت داشتيم و اتفاقا دولت اصلاحات هم مستقر بود، جلسه شوراي مركزي حزب در طبقه پايين ساختمان برگزار شد. تعدادي از جوانان حزب در طبقه بالاي محل برگزاري جلسه مشغول كار كردن با راديو بودند كه ناگهان بر روي موج اف.‌ام صداي جلسه را شنيدند. در آن زمان وزارت اطلاعات، اصلاح‌طلب بود.

از وزارت اطلاعات درخواست كرديم جهت بازرسي و پيدا كردن اين تجهيزات ساختمان را بررسي كنند. پس از بررسي، نزديك به 10 دستگاه شنود در قسمت‌هاي مختلف ساختمان پيدا شد. گزارش اين شنود نيز طي نامه رسمي به مراجع قضايي ارايه شد اما متاسفانه اين نامه به جايي نرسيد.

 

يك خاطره جالب از شنود آقاي خاتمي براي‌تان مي‌گويم. نزديك به 15 سال پيش آقاي خاتمي مشغول ساخت يك آپارتمان بودند. پس از آنكه بنايي اين پروژه به پايان رسيد، تجهيزات شنود پشت پريز‌هاي اين آپارتمان پيدا شد. پس از اين اتفاق، گزارش آن طي يك نامه رسمي به رييس قوه قضاييه اطلاع داده شد تا پيگيري‌هاي قضايي صورت پذيرد.

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون