• ۱۴۰۰ دوشنبه ۵ مهر
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
online صفحه ویژه كانال تلگرام روزنامه اعتماد

30 شماره آخر

  • شماره 4178 -
  • ۱۳۹۷ شنبه ۱۷ شهريور

رهبر انقلاب در ديدار با روساي جمهور تركيه و روسيه مطرح كردند

مهمترين نياز دنياي اسلام اتحاد كشورهاي اسلامي است

قضاياي سوريه و شكست امريكا در آن نشان داد امريكا مهارشدني است

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، رهبر معظم انقلاب اسلامي شب گذشته در ديدار آقاي ولاديمير پوتين، رييس‌جمهور روسيه و هيات همراه ضمن اظهار اميدواري براي پر‌ثمر بودن نشست سه‌جانبه تهران، سخنان رييس‌جمهور روسيه مبني بر لزوم گسترش هرچه بيشتر همكاري‌هاي دوجانبه را تاييد كردند و گفتند: همكاري ايران و روسيه در موضوع سوريه يك نمونه برجسته و يك تجربه بسيار خوب از همكاري دو‌جانبه است كه به معني واقعي كلمه، هم‌افزايي است.

رهبر انقلاب اسلامي با تاكيد بر اينكه همكاري‌هاي دو‌جانبه ايران و روسيه مي‌تواند در مسائل جهاني نيز گسترش يابد، افزودند: يكي از مواردي كه دو طرف مي‌توانند با يكديگر همكاري داشته باشند، مهار امريكا است زيرا امريكا يك خطر براي بشريت است و امكان مهار آن نيز وجود دارد. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي قضاياي سوريه را يك نمونه موفق از مهار امريكا برشمردند و خاطرنشان كردند: امريكايي‌ها اكنون در سوريه شكست واقعي خورده‌اند و به اهداف خود نرسيدند.

ايشان با تشريح اهداف امريكا در ابتداي قضاياي سوريه به‌ويژه بعد از سرنگوني حكومت‌هاي وابسته به امريكا در مصر و تونس گفتند: امريكايي‌ها قصد داشتند با استفاده از شرايط به وجود آمده در آن زمان در كشورهاي عربي، ضربه وارده در مصر و تونس را در سوريه و با سرنگوني حكومت طرفدار مقاومت جبران كنند اما اكنون كاملا شكست خورده‌اند.

رهبر انقلاب اسلامي تحريم ايران، روسيه و تركيه از جانب امريكا را يك نقطه اشتراك بسيار قوي براي گسترش همكاري‌ها دانستند و افزودند: جمهوري اسلامي ايران و روسيه بايد ضمن گسترش همكاري‌هاي سياسي و اقتصادي، توافق‌هاي انجام‌ گرفته در نشست تهران را با جديت پيگيري كنند.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي همچنين بر انجام مبادلات و معاملات اقتصادي خارج از چارچوب دلار تاكيد كردند.

رهبر انقلاب اسلامي در بخش ديگري از سخنان خود به اظهارات آقاي پوتين در خصوص برجام اشاره كردند و گفتند: جمهوري اسلامي ايران تاكنون به تعهدات خود در برجام پايبند بوده است اما اروپايي‌ها به وظايف خود عمل نكرده‌اند و اين قابل قبول نيست كه ما به‌طور كامل به تعهدات خود در برجام عمل كنيم اما آنها تعهدات خود را انجام ندهند.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با خيرخواهانه خواندن ديدگاه رييس‌جمهور روسيه درباره برجام تاكيد كردند: جمهوري اسلامي ايران درخصوص برجام موضعي را خواهد گرفت كه به نفع منافع و عزت كشور و ملت باشد.

ايشان افزودند: اگرچه امريكايي‌ها فعلا درباره ايران، مسائل موشكي و مسائل منطقه را مطرح مي‌كنند اما مساله آنها با جمهوري اسلامي ايران فراتر از اين مسائل است.

رهبر انقلاب اسلامي خاطرنشان كردند: امريكايي‌ها ۴۰ سال است كه مي‌خواهند ريشه جمهوري اسلامي ايران را بِكنند اما ما در اين مدت، بيش از 40 برابر رشده كرده‌ايم كه همين ايستادگي جمهوري اسلامي و موفقيت‌هاي آن يك نمونه موفق ديگر از مهار امريكا است. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي همچنين با تاكيد بر وجود زمينه براي نقش‌آفريني سياسي روسيه در ديگر مسائل منطقه به شرايط اسف‌بار مردم يمن و كشتار آنان به‌وسيله سعودي‌ها اشاره كردند و افزودند: سعودي‌ها قطعا در يمن به نتيجه نخواهند رسيد و نخواهند توانست مردم مقاوم يمن را به زانو درآورند.

در اين ديدار كه آقاي جهانگيري، معاون اول رييس‌جمهور نيز حضور داشت، رييس‌جمهور روسيه مذاكرات با همتاي ايراني خود در خصوص مسائل دوجانبه و مساله سوريه را پر بار و بسيار خوب ارزيابي كرد و گفت: ما در اين مذاكرات بر گسترش روابط دوجانبه در همه زمينه‌ها به‌ويژه همكاري‌هاي اقتصادي و تجاري تاكيد كرديم.

آقاي پوتين افزود: در بخش انرژي، پيشنهاد احداث پروژه جديد نيروگاه هسته‌اي و نيروگاه‌هاي با ظرفيتِ كم را مطرح كرديم و برقي‌سازي خطوط راه‌آهن و افزايش فروش نفت ايران را مورد بررسي قرار داديم.

رييس‌جمهور روسيه، ظرفيت‌ها و امكانات موجود براي توسعه روابط دو كشور را بسيار بيشتر از سطح كنوني همكاري‌ها دانست و با اشاره به مانع‌تراشي امريكا در اين زمينه با توسل به روش‌هاي مختلف از جمله تبادلات مالي گفت: امريكايي‌ها با ايجاد محدوديت در تبادلات مالي در حال انجام يك اشتباه راهبردي هستند زيرا به قيمت يك موفقيت سياسي و كوتاه‌مدت، موجب سلب اعتماد از دلار در فضاي جهاني و تضعيف آن خواهند شد.

رييس‌جمهور روسيه، مساله برجام را محور بعدي مذاكرات دوجانبه با رييس‌جمهور ايران خواند و با ابراز تاسف از پايبند نبودن برخي طرف‌هاي مقابل ايران در برجام به تعهدات‌شان، گفت: امريكايي‌ها با اقدامات نابجا شرايط را خراب كرده‌اند‌ و اروپايي‌ها نيز به دليل وابستگي به امريكا در عمل تابع آنها هستند، اگرچه اعلام مي‌كنند به دنبال راه‌هايي براي حفظ برجام نيز هستند.

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون