• ۱۴۰۲ جمعه ۳۱ شهريور
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
صفحه ویژه

30 شماره آخر

  • شماره 4424 -
  • ۱۳۹۸ شنبه ۵ مرداد

كوتاه از اقتصاد

روسيه به جايگزيني طلا با دلار ادامه مي‌دهد

ذخاير طلاي روسيه از ۱۰۰ ميليارد دلار نيز عبور كرد. به گزارش راشاتودي، بانك مركزي روسيه در گزارشي اعلام كرد به لطف افزايش قيمت طلا در بازارهاي جهاني و افزوده شدن ۱۸ تن طلاي جديد به ذخاير قبلي، ارزش ذخاير طلاي روسيه تا پايان ماه ژوئن از ۱۰۰ ميليارد دلار عبور كرده است. در حال حاضر روسيه ۲۲۰۸ تن طلا
در اختيار دارد كه در مقايسه با حجم ذخاير طلاي اين كشور در ابتداي سال جاري ميلادي، ۹۶.۴ تن افزايش را نشان مي‌دهد. افزايش تمايل خريد روسيه براي خريد طلا حاكي از اوج گرفتن تلاش‌هاي اين كشور براي كاهش وابستگي خود به دلار است. مسكو تا دو سال پيش يكي از ۱۰ دارنده بزرگ اوراق قرضه وزارت خزانه‌داري امريكا بود اما با تشديد تنش‌ها بين روسيه و امريكا و اعمال تحريم‌هاي امريكا بر ضد اين كشور، روسيه در حال پشت كردن به دارايي‌هاي دلاري و تقويت ذخاير طلاي خود است. تنها در سال گذشته روسيه حجم اوراق دلاري در اختيار خود را با ۸۵درصد كلاهش از ۹۶.۹ميليارد دلار به ۱۳.۲ ميليارد دلار رساند. روسيه سال گذشته با خريد ۲۷۵ تن طلا، بزرگ‌ترين خريدار طلا در جهان معرفي شد. پتر شيف، معامله‌گر فلزات گرانبها در همين رابطه گفت: روسيه در حال حاضر به طرز مشهودي تلاش مي‌كند تا هر قدر ممكن است طلا بخرد، چراكه معتقد است ارزش آن در آينده افزايش خواهد يافت و همچنين مي‌خواهد وابستگي خود را به دلار تا حد ممكن كاهش دهد.

طلا ارزان‌تر شد

قيمت طلا پس از اينكه روز گذشته به پايين‌ترين حد در يك هفته اخير سقوط كرد، در معاملات روز جمعه بازار جهاني تغيير چنداني نداشت. ارزش هر اونس طلا براي تحويل فوري در معاملات روز جاري بازار سنگاپور ۰.۱درصد افزايش يافت و به ۱۴۱۶ دلار و ۱۶ سنت رسيد. بهاي معاملات اين بازار روز پنجشنبه به ۱۴۱۰ دلار و ۷۷ سنت سقوط كرده بود كه پايين‌ترين قيمت در يك هفته گذشته بود. در بازار معاملات آتي امريكا، هر اونس طلا ۰.۱درصد رشد كرد و به ۱۴۱۶ دلار و ۴۰ سنت رسيد. طلا از ابتداي هفته جاري تاكنون ۰.۶درصد افت قيمت داشته و در مسير ثبت نخستين كاهش هفتگي خود در سه هفته اخير قرار دارد. برخي سرمايه‌گذاران در آستانه نشست بانك‌هاي مركزي بزرگ جهان به سودگيري از رشد اخير قيمت طلا پرداختند. بانك مركزي اروپا در نشست روز پنجشنبه خود نرخ‌هاي بهره را تغيير نداد اما ماريو دراگي، رييس بانك مركزي اروپا اعلام كرد اين بانك آماده كاهش نرخ‌هاي بهره در سپتامبر است. فعالان بازار اكنون منتظر نشست سياست پولي بانك مركزي امريكا هستند كه سه‌شنبه و چهارشنبه هفته آينده برگزار مي‌شود. بازار همچنين منتظر انتشار آمار توليد ناخالص داخلي امريكا در سه ماهه دوم امسال است تا به ارزيابي حركت بعدي بانك مركزي امريكا بپردازد. شاخص دلار امريكا نزديك به بالاترين حد خود در دو ماه اخير كه روز گذشته به آن صعود كرده بود، ايستاد. قوي‌تر شدن ارزش دلار، طلا را براي خريداران غيرامريكايي گران‌تر مي‌كند. سرمايه‌گذاران انتظار دارند بانك مركزي امريكا در نشست هفته آينده خود نرخ‌هاي بهره را كاهش دهد. كاهش نرخ‌هاي بهره امريكا، ارزش دلار را با كاهش روبه‌رو مي‌كند در حالي كه جذابيت سرمايه‌گذاري در طلا كه سوددهي ندارد را افزايش مي‌دهد.

كاهش ۶۶ درصدي معاملات كارنامه بازار مسكن در تيرماه

كاهش ۶۶ درصدي معاملات و ايجاد انتظار كاهش قيمت، نماي كلي بازار مسكن شهر تهران در تيرماه ۱۳۹۸ را نشان داد. بازار مسكن كل كشور و شهر تهران در تيرماه ۱۳۹۸ كار خود را با كاهش ۴۰ و ۶۶ درصدي معاملات نسبت به مدت مشابه سال قبل به پايان رساند. اين حجم از افت نقطه به نقطه خريد و فروش ملك، دست كم در بازه زماني شش سال اخير بي‌سابقه بوده است. اين اتفاق در حالي رخ داده كه طي ماه‌هاي اخير بازار روند صعودي داشت و به نوعي با ركود تورمي مواجه بوديم اما از ابتداي تيرماه، مشاوران املاك عنوان مي‌كنند كه ورق به نفع خريداران برگشته و بازار در بسياري از مناطق به ثبات قيمت رسيده است. براساس اعلام مصطفي‌قلي‌خسروي، رييس اتحاديه مشاوران املاك در تيرماه ۱۳۹۸ بالغ بر ۴۲ هزار و ۵۱۴ قرارداد خريد و فروش ملك در كل كشور به امضا رسيده كه نسبت به زمان مشابه سال قبل، ۴۴ درصد كاهش يافته است. در اين مدت همچنين ۷۰ هزار و ۹۱۵ اجاره‌نامه منعقد شده كه ۵ درصد كمتر از تيرماه پارسال بوده است. در شهر تهران نيز طي تيرماه ۱۳۹۸ بالغ بر ۵۷۶۰ مبايعه‌نامه منعقد شده كه از افت ۶۶ درصد نسبت به زمان مشابه سال گذشته حكايت دارد. همچنين در پايتخت ۱۸ هزار و ۴۹۵ اجاره‌نامه امضا شده كه كاهش ۱۴ درصدي را نسبت به تيرماه ۱۳۹۷ نشان مي‌دهد.

عقبگرد بورس‌هاي جهان

با انتشار صورت سود و زيان شركت‌هاي بزرگ امريكايي، شاخص‌هاي بورس جهاني ريزشي شدند. به گزارش خبرگزاري فرانسه، معامله‌گران بورسي در سراسر جهان كه با اشتياق منتظر انتشار صورت‌هاي سود و زيان شركت‌هاي بزرگ امريكايي بودند با انتشار آنها دچار شوك بزرگي شدند. شركت‌هاي «تسلا» و «امريكن ايرلاينز» هر دو نسبت به سه ماهه نخست سال با كاهش سودآوري مواجه شدند و شركت آمازون نيز اعلام كرد رشد سود فصلي آن از ميزان پيش‌بيني‌شده قبلي كمتر بوده است. علاوه بر كاهش سودآوري شركت‌هاي بزرگ، احتمال بالاي كاهش نرخ بهره توسط بانك مركزي امريكا در روز پنجشنبه هفته آينده ازجمله ديگر عواملي بود كه معاملات بازارهاي مالي در سراسر جهان را تحت‌تاثير قرار داد. ادوارد مويا، تحليلگر ارشد بازار در موسسه «اواندا» گفت: بازارها نسبت به اينكه بانك مركزي امريكا در هفته آينده چه تصميمي بگيرد، اندكي اضطراب دارند. آنها اميدوارند باتوجه به اثرگذاري جنگ تجاري بين چين و امريكا بر رشد اقتصادي امريكا، بانك مركزي اين كشور تصميم به كاهش نرخ بهره شديدي نگيرد.

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون