• ۱۴۰۱ چهارشنبه ۲۸ ارديبهشت
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
صفحه ویژه

30 شماره آخر

  • شماره 4453 -
  • ۱۳۹۸ يکشنبه ۱۰ شهريور

قدم‌هاي عقب‌تر مسوولان

از اين منظر وظيفه‌اي بسيار خطير بر دوش دارند (ميراث فرهنگي اكنون با همان رييس پيشين غيرفرهنگي در حال تبديل شدن به وزارتخانه است).

سه - موج حساسيت و توجه به حيوانات در جهان افزايش يافته و سرمايه‌داري بلافاصله راه‌هاي كسب درآمد را در اين موضوع جسته و به كار گرفته است. بازاري كه در چند سال اخير گشوده شده و سود چند صد ميلياردي را براي شركت‌هاي جهاني به همراه داشته، بازار جهاني نگهداري از حيوانات خانگي است. اين سوداگري از وحشيانه‌ترين و ضداخلاقي‌ترين گونه‌هاي تجارت است كه ظاهري مهربانانه و انساني به خود گرفته. تجارت موجودات زنده ديگر و نگهداري و جابه‌جايي آنها با شرايط بسيار سخت، عملي به‌ شدت سنگدلانه و غيرانساني و غيراخلاقي است. رسانه‌هاي سرمايه‌داري در موضوع ارزش نگهداري از حيوانات برنامه‌سازي مي‌كنند و شعب فارسي زبان آنها- مثل من و تو- به تكرار برنامه‌هاي آنها مي‌پردازند تا بازار گشوده بماند.

شركت‌هاي بزرگ توليدكننده غذاي حيوانات با همكاري شبكه‌اي از دامپزشكان و كلينيك‌ها در سطح جهان، رژيم غذايي حيوانات خانگي را تغيير داده و از اين راه سود هنگفتي نصيب خود كرده‌اند. در اين غذاها موادي به كار مي‌رود كه پس از مدتي حيوان به خوردن آنها معتاد شده و از خوردن خوراك تازه و طبيعي امتناع مي‌كند. عقيم‌سازي گسترده گونه‌هاي با ارزش حيوانات خانگي هم راه ديگري براي حفظ بازار انحصاري خريد و فروش موجودات زنده است. موج سانتي‌مانتاليسم و هيجان نگهداري از حيوانات خانگي به كشور ما هم رسيد و سوداگران با واردات گسترده خوراك و وسايل و گونه‌هاي مختلف جانوري ضرر بزرگي به كشور رسانده و مي‌رسانند. گونه‌هاي مختلف حيواني و گياهي كه به قصد تجارت وارد كشور مي‌شوند، ممكن است تطابقي با اقليم ما نداشته باشند يا رهاسازي آنها موجب خسارت به طبيعت ايران شود مانند اتفاقي كه درباره لاك‌پشت‌هاي چيني، بامبوهاي وارداتي و ماهي تيلاپيا و هزاران گونه ديگر افتاد. از سوي ديگر گونه‌هاي وارداتي با سختي فراوان به ايران مي‌رسند. از اين گونه‌ها بارها و بارها توله گرفته مي‌شود و در شرايطي وحشتناك نگهداري مي‌شوند.بسياري از خانواده‌ها تحت تاثير مد روز و معمولا اصرار فرزندان، اقدام به خريداري سگ و گربه و حيوانات ديگر با قيمت‌هاي هنگفت مي‌كنند. تصور اوليه از اين حيوانات، نوعي اسباب‌بازي زنده است. كمي بعد كه فرزند خانواده از اسباب‌بازي زنده خود خسته مي‌شود و پدر و مادر هم درگير دشواري‌هاي نگهداري از حيوان مي‌شوند، آنها رها يا به باغ و ويلاها منتقل شده و در شرايط غيرطبيعي و سخت قرار مي‌گيرند.

چهار- كساني كه علاقه‌مند به حيوانات و به سرپرستي گرفتن آنها هستند نبايد به هيچ روي به دام اين سوداگري غيراخلاقي و غيرانساني بيفتند. پول دادن بابت موجود زنده‌اي به جز دام و اسب و استر، كار زننده‌اي است كه تفاوتي با برده‌داري ندارد. علاقه‌مندان مي‌توانند حيوان بي‌سرپرست و نيازمندي را پناه دهند يا به پناهگاه‌هايي كه براي نگهداري سگ‌ها وگربه‌ها ايجاد شده، بروند و كمك كنند.

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون