• ۱۴۰۲ چهارشنبه ۹ فروردين
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
صفحه ویژه

30 شماره آخر

  • شماره 4466 -
  • ۱۳۹۸ چهارشنبه ۲۷ شهريور

با كسب سه مدال برنز در كشتي فرنگي قهرماني جهان

چهارم شديم

سامان سعادت

 

 

تيم كشتي فرنگي ايران در پايان رقابت‌هاي كشتي فرنگي قهرماني جهان در نهايت با 3 مدال برنز به كارش پايان داد و با كسب 75 امتياز عنوان چهارم جهان را از آن خود كرد. همچنين تيم ايران سهميه المپيك توكيو را در وزن‌هاي
60، 77و 130كسب كرد. هر چند در سه روز ابتدايي، مسابقات از نظر هواداران كشتي چندان خوب پيش نرفت و نتوانستيم هيچ نماينده‌اي در فينال داشته باشيم، اما با برنزهايي كه در روز آخر به دست آورديم، لااقل كمي از تلخي روزهاي قبل كاسته شد و تقريبا پاياني اميدواركننده براي كشتي فرنگي ايران رقم خورد. جز مدال سعيد عبدولي كه روز دوم مسابقات موفق به كسب مدال برنز شده بود، در روز آخر ابتدا محمدعلي گرايي كشتي‌گير وزن 77 كيلوگرم كشورمان كه در يك‌چهارم مقابل حريف سوئدي شكست خورده بود، در شانس مجدد به مصاف دانيل كاتاراگا از مولداوي رفت. گرايي در اين مبارزه ابتدا 5 بر صفر عقب افتاد اما در بازگشتي تماشايي موفق شد نتيجه را 5 بر 5 مساوي كند و به دليل كسب امتياز آخر برنده مبارزه لقب گرفت. گرايي در جدال براي كسب مدال برنز به مصاف كاراپت چاليان از ارمنستان رفت. گرايي در اين كشتي باز هم از حريف عقب افتاد و موفق شد به بازي برگردد و 9 بر 6 بازي را ببرد. گرايي با اين مدال، موفق به كسب سهميه المپيك 2020 نيز شد. در وزن 60 كيلوگرم عليرضا نجاتي كه دوشنبه تا مرحله نيمه نهايي پيش رفته بود و آنجا به فوميتاي ژاپني باخته بود، در مسابقه رده‌بندي المراد تاسمورادوف ازبك، برنده برنز المپيك ريو و نقره جهاني كشتي گرفت. نجاتي در اين مبارزه موفق شد با نتيجه 7 بر 5 رقيب قدرتمندش را شكست دهد و سومين مدال برنز تيم ايران و سهميه المپيك را به دست آورد. اما در 130، امير قاسمي‌منجزي ديگر كشتي‌گيري بود كه مي‌توانست يك مدال برنز ديگر براي تيم ايران به ارمغان بياورد. منجزي در نيمه نهايي روز دوشنبه به حريفي از كوبا باخته بود. منجزي در مبارزه رده‌بندي با هيكي نابي دارنده مدال نقره المپيك لندن و طلاي 2006 جهاني گوانگجو از استوني روبه‌رو شد. در اين مبارزه عجيب، منجزي با انجام 4خطا ديسكاليفه شد و حريفش به مدال برنز رسيد. خطاهاي متوالي منجزي كه شامل ضربه زدن به سر و پا گذاشتن روي پاي حريف بود، داوران را مجاب كرد كه 7 امتياز و سه اخطار به كشتي‌گير كشورمان بدهند تا هيكي نابي بدون انجام هيچ فني برنده مدال برنز شود.

به اين ترتيب در پايان مسابقات قهرماني كشتي فرنگي جهان در نورسلطان قزاقستان، تيم ايران با سه برنز، نجاتي، گرايي و عبدولي و كسب2 مقام پنجمي با 75 امتياز در رده چهارم جهان قرار گرفتيم . در دوره قبل، تيم ايران با تك مدال برنز مهدي علياري در وزن 97 كيلوگرم، به كار خودش پايان داده بود. اما در مجموع مسابقات اين تيم كشتي فرنگي روسيه بود كه موفق شد با 2 طلا و 3 نقره و كسب 132 امتياز مقام قهرماني جهان را از آن خودش كند. بعد از روس‌ها ازبكستان با 80 و گرجستان با 79 امتياز دوم و سوم شدند.

نتايج 10 وزن حاضر در مسابقات كشتي فرنگي قهرماني جهان به شرح زير است:

در وزن 55 كيلوگرم، نوگزاري تسورتسوميا از گرجستان با برتري مقابل خرلان زاكانشا از كشور ميزبان به مدال طلا رسيد. الدانيز عزيزلي از آذربايجان و شوتا اوگاوا از ژاپن نيز مشتركا در جايگاه سوم ايستادند.

در 60 كيلوگرم، كنيچيرو فوميتا از ژاپن سرگي اميلين از روسيه را در فينال برد و طلايي شد. ميرامبك آيناگولف از ازبكستان به همراه عليرضا نجاتي از ايران نيز به مدال برنز رسيدند.

در 63 كيلوگرم، شينوبو اوتا باز هم از ژاپن طلا گرفت. اوتا در فينال استفان ماريانيان از روسيه را برد. اسلاويك گالتسيان از ارمنستان و آلمت كسيسپايف از ازبكستان نيز سوم شدند.

در 67 كيلوگرم، بوررو از كوبا به مدال طلا رسيد. آرتم سوركوف ار روسيه نقره گرفت و استابلر آلماني و ماته نمس از صربستان به‌طور مشترك سوم شدند.

در 72 كيلوگرم، ابويزيد مانتسيگف از روسيه، آرام واردانيان از ازبكستان را در ديدار نهايي مغلوب كرد و بر جايگاه نخست ايستاد. آيك مناتساكانيان از بلغارستان و كورپاسي از مجارستان به مدال برنز رسيدند.

در 77 كيلوگرم، تاماس لورينچز از مجارستان برنده مدال طلا شد. الكش كشيديس از سوئد ناباورانه مدال نقره را تصاحب كرد و محمدعلي گرايي و برديمورادوف از ازبكستان به مدال برنز دست يافتند.

در 82 كيلوگرم، لاشا گوبادزه از گرجستان در فينال رفيق حسينوف از آذربايجان را شكست داد و بر سكوي نخست ايستاد. ژيان هايتائو و سعيد عبدولي از ايران به نشان برنز بسنده كردند.

در 87 كيلوگرم، ژان بلنيوك از اوكراين در مبارزه پاياني ويكتور لورينچز از مجارستان را برد و بر سكوي نخست ايستاد. رستم آساكالوف و دينس كولدا از آلمان هم سوم شدند.در 97 كيلوگرم موسي اولوئف ار روسيه، آرتور الكسانيان از ارمنستان را مغلوب كرد و قهرمان شد و ميخاييل كاجايا از صربستان و سنك ايلدم از تركيه سوم شدند.در نهايت در وزن 130 كيلوگرم، رضا كايالپ از تركيه با برتري مقابل اسكار پينوي كوبايي مدال طلا گرفت و هيكي نابي و ياكوب كاجايا از گرجستان بر سكوي سوم ايستادند.

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون