• ۱۴۰۰ پنج شنبه ۱۴ مرداد
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
online صفحه ویژه كانال تلگرام روزنامه اعتماد

30 شماره آخر

  • شماره 4581 -
  • ۱۳۹۸ شنبه ۱۹ بهمن

چرا ترامپ تبرئه شد

لذا از ابتدا روشن بود كه استيضاحي كه فراحزبي نباشد، موفق نمي‌شود.

3- علاوه بر كم اهميت بودن نسبي اتهام عليه ترامپ، ترس و فقدان شجاعت اخلاقي در كمپ جمهوريخواهان نيز موثر بود. اشاره ادم شيف، عضو دموكرات مجلس نمايندگان كه حكم دادستان در محاكمه ترامپ در سنا را داشت، به تهديد سناتورهاي جمهوريخواه توسط طرفداران افراطي ترامپ گوياي وضعيت بود. او گفت اين افراطيون تهديد كرده‌اند كه هر جمهوريخواهي كه عليه ترامپ راي دهد، «سرش بالاي نيزه خواهد رفت.» جمهوريخواهان مي‌دانستند كه اگر در حمايت از ترامپ كوتاهي كنند، سخت مورد هجوم او و طرفدارانش در رسانه‌ها قرار خواهند گرفت و بخت انتخاب مجدد در حوزه‌هاي‌شان به ‌شدت ضعيف خواهد شد.

4- عامل مهم ديگر در تبرئه ترامپ وجود «فاكس‌نيوز» و شبكه اجتماعي و برنامه‌هاي راديويي شديدا طرفدار ترامپ بود. اين رسانه‌ها نقش مهمي در وفادار نگه داشتن سياستمداران و پايگاه راي به ترامپ داشتند. در زمان نيكسون رسانه‌ها تقريبا بدون استثنا عليه او بودند و رسانه‌اي كه بتواند پايگاه سياسي او را حفظ، تغذيه و بسيج كند، وجود نداشت. راجر آيلز كه ايده تاسيس فاكس نيوز را ارايه و اولين رييس آن بود، خود مشاور مطبوعاتي نيكسون بود و دقيقا با مد نظر داشتن آنچه بر نيكسون رفت، فاكس‌نيوز را تاسيس كرد.

5- شرايط اقتصادي نسبتا خوب در امريكا كه در واقع از زمان اوباما شروع شد، از ديگر عوامل مهم استقامت ترامپ در برابر مخالفان است و مهم‌ترين نقطه قوت او براي پيروزي در انتخابات بعدي است. همين امر كمك بزرگي به بهبود موقعيت ترامپ در نظرسنجي‌ها به‌رغم استيضاح داشته است. مطابق نظرسنجي گالوپ تاييد عملكرد ترامپ از 39درصد در زمان شروع استيضاح در اكتبر گذشته به 49درصد در حال حاضر افزايش يافته است. نرخ بيكاري در امريكا در سال گذشته بسيار پايين (6/3درصد) و نرخ رشد در حد قابل قبول (2/2درصد) بوده است. اين در حالي است كه شرايط اقتصادي در دوره نيكسون رو به وخامت داشت و تحريم نفتي اعراب در پي جنگ 1973 نيز موجب گراني و كمبود بنزين در امريكا شده بود. با خاتمه استيضاح، تقابل خصمانه در سياست داخلي امريكا تمام نشده، بلكه به عرصه مبارزات انتخاباتي انتقال يافته است و در اين عرصه جديد عوامل فوق همچنان كاركرد خود را خواهند داشت. با توجه به اينكه ترامپ نشان داده كه نه ديپلمات است نه سياستمداري متعارف و مصالحه و قبول اشتباه در خونش نيست، رقبا و دشمنان داخلي و خارجي او اكنون بايد خود را براي دور جديد و دشوارتري از منازعات آماده كنند.

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون