• ۱۴۰۱ دوشنبه ۲۴ مرداد
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
صفحه ویژه

30 شماره آخر

  • شماره 4609 -
  • ۱۳۹۸ يکشنبه ۲۵ اسفند

بين‌الملل

خداحافظي بازار با نفت ۶۰ دلاري

طبق نظرسنجي رويترز، قيمت نفت در نتيجه فروپاشي توافق ميان توليدكنندگان بزرگ در خصوص محدوديت عرضه و افت تقاضا به دليل شيوع ويروس كرونا، براي مدت طولاني پايين خواهد ماند. تحليلگران در نظرسنجي ماهانه رويترز ميانگين قيمت هر بشكه نفت برنت در سال ميلادي جاري را ۴۲ دلار پيش‌بيني كردند كه پايين‌تر از پيش‌بيني قيمت ۶۰.۶۳ دلار در فوريه است. در اين نظرسنجي كه ۲۱ تحليلگر شركت كردند، پيش‌بيني شد ميانگين قيمت نفت برنت در سه‌ماهه دوم امسال به ۳۴.۸۷ دلار، در سه‌ماهه سوم به ۳۹.۰۵ دلار و در سه‌ماهه چهارم به ۴۴.۰۸ دلار خواهد رسيد. همچنين ميانگين قيمت نفت امريكا در سه ماهه دوم ۳۰.۳۷ دلار و براي كل امسال ۳۷ دلار پيش‌بيني شد.
عربستان همه پروازهاي بين‌المللي را لغو كرد

وزارت كشور عربستان سعودي روز شنبه اعلام كرد كه تمامي پروازهاي بين‌المللي فرودگاه‌هاي عربستان سعودي به منظور جلوگيري از انتشار و شيوع بيشتر ويروس كرونا از روز يكشنبه(امروز) به مدت دو هفته به حالت تعليق درخواهد آمد. طبق بيانيه منتشرشده از سوي اين وزارتخانه، لغو و تعليق پروازهاي بين‌المللي عربستان سعودي از ساعت ۱۱ صبح روز يكشنبه آغاز خواهد شد. طبق گزارش عرب‌نيوز، روز جمعه ۲۴ مورد جديد مبتلا به ويروس كرونا يا كوييد ۱۹ در اين كشور عربي گزارش و اعلام شد كه مجموع مبتلايان را به ۸۶ نفر در عربستان سعودي افزايش داد. طبق بيانيه اين وزارتخانه تنها برخي پرواز‌ها با شرايط خاص مجوز پرواز را در اين بازه زماني خواهند داشت.


روسيه ترسي از بازار اشباع ندارد

استراتژي روسيه در جنگ قيمت نفت با عربستان همچون اين كشور افزايش توليد نفت است؛ اين را مي‌شود از آخرين نشست مديران شركت‌هاي نفتي روسي با وزير انرژي اين كشور استنباط كرد. مديران شركت‌هاي نفتي روسي در نشستي با الكساندر نواك، وزير انرژي روسيه از برنامه‌شان براي افزايش توليد نفت از ماه آوريل خبر داده‌اند. آنها گفته‌اند با قيمت كنوني نفت و حتي پايين‌تر از آن مشكلي ندارند. الكساندر ديوكوف، مدير بخش نفتي گازپروم به خبرنگارها گفته است كه بازگشت به توافق اوپك ‌پلاس در اين نشست مورد بحث نبود. او مي‌گويد كشورش شرايط سازنده‌اي براي بازگشت به توافق به اوپك پلاس نمي‌بيند اما افزوده بود كه هنوز درها براي همكاري‌هاي بيشتر در آينده بسته نشده است. وزير انرژي عربستان به تازگي گفته است كه اين كشور هيچ عقلانيتي در برگزاري نشست در ماه‌هاي مه ‌و ژوئن را مشاهده نمي‌كند.

نبض بازار طلا از دست همه پريد

قيمت طلا اخيرا به حدي غيرقابل پيش‌بيني شده كه در نظرسنجي هفتگي كيتكونيوز نيز انعكاس پيدا كرده است و كارشناسان وال‌استريت ژورنال درباره روند قيمت طلا در هفته جاري دو دسته شده‌اند و در مقابل سرمايه‌گذاران همچنان خوش‌بين ماندند. از وقتي كه ويروس كرونا به عنوان بيماري كه به سرعت در سراسر جهان سرايت پيدا كرده است، در سال ۲۰۲۰ به يك واژه پرتكرار تبديل شده است، بازارهاي سهام به دليل نگراني سرمايه‌گذاران از تبعات اقتصادي اين اپيدمي ريزش سنگيني پيدا كرده‌اند. در ابتدا طلا از اين وضعيت بازارهاي سهام سود برد و با افزايش تقاضاي خريد به عنوان يك دارايي مطمئن، قيمتش صعود كرد اما هنگامي كه ريزش بازارهاي سهام شدت گرفت و برخي از معامله‌گران براي جبران ضرر و تهيه نقدينگي به فروش قراردادهاي طلا پرداختند، طلا هم كاهش قيمت چشمگيري را تجربه كرد.

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون