• ۱۴۰۰ شنبه ۹ مرداد
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
online صفحه ویژه كانال تلگرام روزنامه اعتماد

30 شماره آخر

  • شماره 4717 -
  • ۱۳۹۹ پنج شنبه ۲۳ مرداد

بيانيه مشترك دو وزير: تعويق كنكور در كار نيست

خشم‌ خبر

گروه اجتماعي

اين‌بار ديگر پيش از هر چيز واكنش‌ها شكل خشم به خود گرفتند، باور اينكه يك روز بعد از اعلام رسمي تعويق كنكور، باز به صورت رسمي‌تر اعلام شود كه آزمون سراسري در روزهاي مقرر برگزار مي‌شود، دشوار بود. دو وزير كه هر يك، هر بار حرفي در مورد نحوه و زمان برگزاري كنكور زده بودند اين‌بار بيانيه مشترك دادند كه ستاد ملي مبارزه با كرونا با تعويق تاريخ‌هاي معين‌ شده مخالفت كرده است. 
«بسمه‌تعالي. پيرو اعلام نياز به زمان بيشتر جهت برگزاري آزمون سراسري توسط مجريان آزمون سراسري ورود به دانشگاه‌ها به نيت يافتن فضاي مناسب براي برگزاري منطبق با پروتكل‌هاي سختگيرانه، مشروط به تاييد تغيير تاريخ در ستاد ملي مديريت كرونا، از آنجا كه اين تغيير به دلايل متعدد مورد تاييد ستاد قرار نگرفت، مقرر شد با همكاري استانداران محترم، مراكز آموزشي، فرهنگي، ورزشي، نظامي و انتظامي، كمبود فضاها و تجهيزات مورد نياز جهت اعمال و اجراي پروتكل‌ها مهيا و آزمون سراسري در تاريخ مصوب قبلي ستاد ملي مديريت كرونا (در روزهاي 29-30 و 31 مرداد و يكم شهريورماه) برگزار شود.» اين متن بيانيه مشتركي بود كه سه‌شنبه شب با امضاي دكتر منصور غلامي و دكتر سعيد نمكي منتشر شد و موج اعتراض‌هاي روز گذشته را برانگيخت، از نمايندگان در صحن علني مجلس گرفته تا كنكوري‌ها در شبكه‌هاي اجتماعي. 
روز گذشته و در جلسه راي اعتماد به وزير پيشنهادي صمت، وقتي كه اعلام شد حسن روحاني، رييس‌جمهور بنا به استعلامي كه از ستاد كرونا گرفته از حضور در اين جلسه خودداري كرده است، حتي كساني كه تاكنون در مورد كنكور چندان اظهارنظري هم نكرده بودند، رو به صفحات توييتر خود آورند تا بنويسند چطور مي‌شود حضور در مجلس خطرناك باشد و حضور ميليوني داوطلبان در حوزه‌ها نه. تير نقدهاي تند و تيز نمايندگان مجلس شخص روحاني را نشانه رفت از جمله احمد نادري، عضو كميسيون آموزش كه به خانه ملت گفت: «معتقدم مخالفت با تعويق كنكور با فشار شخص رييس‌جمهور بوده و دولت در اين زمينه قطعا سياسي كاري كرده است. با توجه به وجود يك ميليون و 400 هزار داوطلب در كنكور سراسري، در حال حاضر دغدغه داوطلبان به همراه خانواده آنها كه طيف وسيعي از مردم جامعه هستند، چگونگي برگزاري كنكور است كه دولت در اين زمينه يك آشفتگي براي اذهان عمومي به وجود آورد. تغيير نظر وزرا در حضور رييس‌جمهور هيچ معنايي جز لجبازي با ملت ايران ندارد. نظر وزراي علوم و بهداشت در روز 20 مردادماه در نشستي كه با برخي نمايندگان داشتند، تعويق يك ماهه براي فراهم شدن زيرساخت‌ها و پروتكل‌هاي سختگيرانه بود؛ حتي وزير علوم نيز تعويق يك ماهه كنكور را صراحتا اعلام مي‌كند؛ لذا تغيير نظر وزرا در حضور رييس‌جمهور هيچ معنايي جز لجبازي با ملت ايران ندارد.» اما براي كساني كه خود در رديف كنكوري‌ها قرار گرفته‌اند اين اعتراض بيشتر از بابت اين ملغمه وزارتين و ستاد ملي كرونا در نحوه تصميم‌گيري و اعلام تعويق افتادن و نيفتادن تاريخ آزمون بود. 
«ديروز جلسه‌اي با حضور روسا و جمعي از اعضاي كميسيون‌هاي بهداشت و آموزش مجلس، وزير علوم و رييس سازمان سنجش داشتيم و عنوان كرديم كه چقدر بضاعت اجراي پروتكل‌هاي بهداشتي وجود دارد كه اعلام كردند اگر فاصله‌ها را كمتر در نظر بگيريد، امكان برگزاري كنكور سراسري وجود دارد اما گفتيم كه به پروتكل‌ها پايبند هستيم و از آن عدول نمي‌كنيم و اگر بخواهيم از هر پروتكلي عدول كنيم يعني به آلودگي هر فرزند اين سرزمين رضايت داده‌ايم. نمايندگان مجلس از تفكر سختگيرانه‌تر شدن پروتكل‌ها و شيوه‌نامه‌هاي برگزاري كنكور سراسري حمايت كردند و عزيزان ما در وزارت علوم اعتقاد داشتند كه وقت تعيين شده براي اجراي پروتكل‌هاي سختگيرانه در كنكور سراسري كافي نيست و اگر بخواهد اين پروتكل‌ها به‌طور كامل اجرا شود، ضرورت دارد كه يك ماه كنكور را به تعويق بيندازيم.» اين جملاتي بود كه روز سه‌شنبه به نقل از نمكي بر سايت وزارت بهداشت قرار گرفت، همزمان وزير علوم هم در گفت‌وگو با رسانه‌ها تاييد كرده بود كه به خاطر افزايش فاصله‌گذاري اجتماعي نياز به زمان بيشتري براي گسترش حوزه‌ها وجود دارد و براي همين تمامي رسانه‌ها تيتر «كنكور به تعويق افتاد» را بر خروجي‌هاي خود قرار دادند. به گفته نمكي عصر همان روز قرار بر تشكيل جلسه فوق‌العاده ستاد مبارزه با كرونا بود تا در مورد اين مورد تصميم نهايي گرفته شود. نتيجه اين جلسه آن‌قدر ديرهنگام اعلام شد كه روزنامه‌ها از چاپ آخرين تغييرات و تصميم‌ها محروم ماندند. 
ماجراي كنكور بيش از يك ماه است كه با همين اوصاف پيش مي‌رود و خبرهاي تعويق دوباره يا برگزاري‌اش در آخر مرداد از زبان‌ مسوولان مختلف بارها تكرار شده است. در اين ميان خبرهاي ضدونقيض به اندازه‌اي رسيد كه خبرنگاران هم با هر خبر تازه از سوي ستاد ملي كرونا، مجلس، وزارت علوم و وزارت بهداشت سردرگم مي‌شدند و همين سبب شد كه استرس و نگراني ميان كنكوري‌ها و خانواده‌هاي‌شان دوچندان باشد. 
هنوز هم در توييتر و اينستاگرام نوجوانان كه با هشتگ‌هاي تعويق كنكور تا زمان امن، هم را پيدا كرده‌اند مشغول نوشتن از احتمال تعويق و تشويق همه به تماس با نمايندگان مجلس هستند. آنقدر خبرهاي متناقض كنكور دامنه‌دار شد كه حالا درست كمتر از دو هفته به مهلت مقرر براي برگزاري آزمون، همچنان شك وجود دارد: كنكور واقعا برگزار مي‌شود.

 

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون