• ۱۴۰۲ دوشنبه ۱۰ مهر
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
صفحه ویژه

30 شماره آخر

  • شماره 4814 -
  • ۱۳۹۹ يکشنبه ۲۳ آذر

محمدعلي زم و يك منبع آگاه از چند و چون اجراي حكم مدير كانال آمدنيوز گفتند

دو روايت از ديدار پيش از اعدام

«مسوول پرونده گفت روح‌الله نگران نباش، اين گريه‌ها اشك شوق ديدار توست. اگر حكم تأييد شده باشد كه به اين سادگي نيست، اجراي آن فرآيندي دارد كه ما به تو خواهيم گفت!» اين بخشي از روايت محمدعلي زم از آخرين لحظه‌هاي زندگي روح‌الله زم است كه 22 مهرماه 98 باتوجه به آنچه «فريب اطلاعاتي» اعلام شد، بازداشت و به كشور بازگردانده شد و 425 روز بعد بامداد 22 آذرماه 99 اعدام شد. روايتي با عنوان «قصه روح‌الله» كه محمدعلي زم در آن، ماجراي ديدار اعضاي خانواده روح‌الله زم با مدير كانال تلگرامي آمدنيوز نوشته و از سوي ديگر آن‌ طور كه فارس و تسنيم به ‌نقل يك منبع آگاه در دستگاه قضايي گزارش دادند، اين روايت، «داستان‌سرايي تخيلي» و حاوي «اطلاعاتي كذب» و البته با دورنماي «احساسي» است.

 روايت پدر از ديدار آخر با پسر
محمدعلي زم، در اين روايت كه انصاف‌نيوز آن را منتشر كرده، پس از توصيف لحظات ابتدايي اين ديدار، از اين گفته كه «مسوول پرونده از ابتداي ورود مكرر تأكيد كرده كه مبادا خبر تأييد اعدام را به روح‌الله زم اطلاع دهند»، وقتي با تأثر و گريه خانواده مواجه مي‌شود، مي‌گويد: «روح‌الله نگران نباش، اين گريه‌ها اشك شوق ديدار توست. اگر حكم تأييد شده باشد كه به اين سادگي نيست، اجراي آن فرآيندي دارد كه ما به تو خواهيم گفت!» محمدعلي زم در ادامه مي‌نويسد: «روح‌الله گفت مگر حكم اول را بهم گفته‌ايد؟! من براي اينكه دروغ او را تصحيح و تلطيف كرده باشم، گفتم البته اين گريه‌ها نگراني از اعدام تو هم هست، فرض كن كه حُكمت تأييد شده اما با توجه به مقدمات اغواكننده و فريب‌گرانه‌اي كه ثابت و منجر به صدور حكم اعدامت شده، هنوز فرصت قانوني درخواست اعاده دادرسي وجود دارد، اما تو فرض را بر اين بگذار كه اعدامت قطعي است و ما و شما هيچ‌ كس را جز خدا در اين تنهايي دنيا و غربت اسارت و زندان نداري؛ تا مي‌تواني از درگاهش طلب مغفرت و استغفار داشته باش. گفت من با خدا معامله كرده و با استخاره به اين راه آمدم، هيچ نگراني ندارم... .» او در ادامه اين روايت به ماجراي پخش مستند اخير صداوسيما نيز پرداخته و مي‌نويسد: «از ما پرسيد، آيا اين روزها فيلمي عليه من پخش كرده‌اند؟ گفتم آري اتفاقا شبكه‌هاي ۲ و ۳ سيماي ملي فيلمي در 2 شب گذشته پخش كرده كه در آن تأكيد بر اتهامات جاسوسي و لو دادن جايگاه شهيد سليماني و دريافت دلار از كشورهاي خارجي داشته‌اي و پاي «وايت‌بُرد» داشتي اسامي را مي‌نوشتي! گفت عجب! اين صحنه مربوط به يك‌ ماه پيش و بازجويي‌ام توسط حفاظت قوه قضاييه بود؛ با اينكه پرونده مختومه و حكم هم صادر شده اما قوه حدود 2 ماه مرا از اطلاعات سپاه تحويل گرفت كه طي آن بازجويي‌هاي طولاني توسط حفاظت قوه و سپس وزارت اطلاعات انجام گرفت. اين تخته سفيد مربوط به بازجويي قوه است، گفتند كه آقاي رييسي مي‌خواهد تو را در «طرح مبادله» قرار دهد! گفتم مبادله يعني‌چه؟ گفت مرا بدهند و كسي را از آن طرف آزاد كنند، گفتند تو اينها را بنويس و ما اين فيلم را فقط براي آقاي رييسي تهيه مي‌كنيم و هيچ استفاده ديگري ندارد!»

 روايت دوم؛ در ردِ روايت اول
ساعاتي پس از انتشار اين روايت اما يك منبع آگاه در قوه قضاييه مورد مطرح شده درباره «طرح مبادله» را از اساس «دروغ» و آن را به حجم بزرگي‌ از دروغ‌هاي كانال آمدنيوز تشبيه كرد. آن‌ طور كه خبرگزاري فارس گزارش داده، اين منبع آگاه اظهارنظر مطرح شده درخصوص اينكه قوه قضاييه به‌دنبال مبادله روح‌الله زم بوده را نيز از اساس دروغ خوانده و گفته است: «اين موضوع نيز شبيه حجم بزرگي از دروغ‌هاي كانال آمدنيوز است.» او يادآور شد: «موارد مطروحه از جانب روح‌الله زم در فيلم پخش ‌شده از او كه در پست اينستاگرامي پدرش در مورد آنها داستان‌سرايي صورت گرفته، حاوي اطلاعات جديد و ناگفته‌اي از پرونده نامبرده نبود و همه آن موارد ازجمله گرا دادن به تحريم‌كنندگان ملت ايران و اعلام محل‌هاي تردد شهيد سليماني در سوريه، ارتباط با دولت‌هاي خارجي متخاصم و سرويس‌هاي جاسوسي غربي و... پيش‌تر نيز ازسوي روح‌الله زم در جريان جلسات دادگاه و در حضور وكيلش (كه فيلم آن هم رسانه‌اي شده) و همچنين در ساير گفت‌وگوي‌هاي انجام شده با او طي ماه‌هاي گذشته به صورت مكرر مطرح شده است.»
 هر چه بود، بامداد ديروز روح‌الله زم ساعاتي پس از اين ديدار در 42 سالگي اعدام شد تا اجراي اين حكم، پاياني باشد بر زندگي پرحاشيه «مدير كانال تلگرامي آمدنيوز».

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون