• ۱۴۰۱ دوشنبه ۲۴ مرداد
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
صفحه ویژه

30 شماره آخر

  • شماره 4888 -
  • ۱۳۹۹ دوشنبه ۲۵ اسفند

روايت سيدمحمد صدر از جزييات نامه سيدمحمد خاتمي به رهبر انقلاب

نگران از خروج حاكميت از جمهوريت

سيدمحمد صدر، عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام ديروز درباره نامه اخير سيدمحمد خاتمي به رهبري توضيح داده است. تاكنون اخبار مختلفي درباره جزييات اين نامه منتشر شده ولي اطرافيان خاتمي گفته‌اند از جزييات نامه بي‌خبرند و خاتمي درباره محتواي اين نامه با كسي صحبت نكرده است. با اين حال صدر ديروز به پايگاه خبري-تحليلي جماران گفته است: «آقاي خاتمي يك اصلاح‌طلب است. اصلاح‌طلب يعني كسي كه به معناي واقعي نگران وضع كشور، حكومت و مردم هست؛ در ابعاد مختلف سياسي، اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي. هشت سال هم رييس‌جمهوري بوده و يك‌سري اطلاعات و آگاهي‌هايي دارد و نسبت به سرنوشت ايران و جمهوري اسلامي هم خيلي حساس است. يكي از جملاتي كه آقاي خاتمي بر آن تكيه مي‌كند، اين است كه مي‌گويد من افتخار مي‌كنم يك فقيه جامع‌الشرايط شيعه مثل امام خميني (ره) وقتي انقلاب مي‌كند و رژيم ديكتاتوري وابسته سلطنتي را كنار مي‌زند، پيشنهاد «جمهوري اسلامي» مي‌دهد. يعني پيشنهاد حكومتي كه تمام پايه‌هاي آن روي راي جمهور مردم است و مردم آن را تعيين مي‌كنند.» صدر تاكيد مي‌كند كه «فكر مي‌كنم ايشان دلنگراني‌ها و دغدغه‌هايش را با رهبري مطرح كرده است. همان چيزهايي كه همه مي‌دانيم و خواسته كه اگر بشود يك مقدار نظارت استصوابي راحت‌تر شود و يك‌سري پيشنهاداتي براي اينكه حكومت از جمهوريت خارج نشود.»
صدر كه از چهره‌هاي نزديك به خاتمي محسوب مي‌شود در تشريح نگاه خاتمي گفته: «ايشان خيلي جدي معتقد است و حمايت مي‌كند و معتقد است كسي كه مي‌تواند مملكت را نجات بدهد خود آيت‌الله خامنه‌اي است. اين اعتقاد را دارد و فكر مي‌كنم در نامه به اين اشاره كرده و چيزهايي مثل رفع حصر هم مطرح شده باشد.» 
از ماه‌ها پيش به‌ خاطر نگراني از رد صلاحيت كانديداهاي جريان اصلاحات اين بحث مطرح بوده كه ممكن است اصلاح‌طلبان دوباره از راهبرد ائتلاف استفاده كنند و روي يك كانديداي غير‌اصلاح‌طلب سرمايه‌گذاري كنند. اما مدتي است كه احزاب اصلاح‌طلب راهبرد ائتلاف را رد مي‌كنند و حالا صدر نيز مي‌گويد: «چه بحث‌هايي كه در گروه‌ها و احزاب اصلاح‌طلب هست و چه افراد، چيزهايي كه به من منتقل شده، اين است كه ديگر دوستان تصميم ندارند كانديداي غيراصلاح‌طلب داشته باشند و مي‌گويند ما حتما مي‌خواهيم بياييم و با يك كانديداي اصلاح‌طلب هم مي‌آييم. اگر شرايط جور بود، مي‌آييم و اگر نبود، نمي‌آييم.»
صدر كه كارشناس حوزه سياست خارجي است و سال‌ها به عنوان معاون وزير خارجه فعاليت كرده، درباره تاثير برجام بر انتخابات نيز اظهارنظر كرده و با تكرار مواضع رسمي جمهوري اسلامي درباره رفع تحريم‌ها از جانب ايالات متحده و اجراي تعهدات ازسوي جمهوري اسلامي، گفته كه اين همان برد بردي مي‌شود كه در زمان شروع برجام حاكم بود. صدر گفته اگر امريكا اين كار را انجام بدهد، نه‌ تنها اين قضيه كه حل مي‌شود، بلكه چشم‌انداز روابط خارجي جمهوري اسلامي هم روشن مي‌شود؛ تحولي كه به ‌گفته اين عضو مجمع تشخيص بر شوون و امور مختلف از قيمت ارز تا انتخابات رياست‌جمهوري موثر خواهد بود.

 

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون