• ۱۴۰۲ چهارشنبه ۱۵ آذر
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
صفحه ویژه

30 شماره آخر

  • شماره 4888 -
  • ۱۳۹۹ دوشنبه ۲۵ اسفند

خبر

بورل خواستار شفاف‌سازي درباره وقايع بوليوي شد

جوزپ بورل، رييس سياست خارجه اتحاديه اروپا در توييتي گفت: رويدادها در بوليوي را دنبال كنيد. اتهامات مربوط به رويدادهاي سال ۲۰۱۹ ميلادي بايد در چارچوب عدالت شفاف بدون فشار سياسي و با احترام به استقلال قوا حل شوند.گفت‌وگو و سازش حياتي است. اتحاديه اروپا به حمايت ار بوليوي ادامه خواهد داد. پليس بوليوي روز شنبه  جنين آني‌يز، رييس‌جمهور موقت سابق اين كشور را به شهر لا پاز منتقل كرد تا او در تحقيقات كنوني كودتا شهادت دهد. آني‌يز نيمه شب به اتهامات تروريسم، اغتشاش و توطئه براي آنچه بازرسان آن را يك كودتا تلقي مي‌كنند كه منجر به استعفاي اوو مورالس، رييس‌جمهور سابق بوليوي شد، بازداشت شد. آني‌يز نامه‌اي نوشته و در آن از سازمان كشورهاي امريكايي همچنين اتحاديه اروپا خواسته تا يك هيات ناظر به بوليوي اعزام كنند تا بر آنچه او آن را آزار و اذيت سياسي غيرقانوني مغاير با اصول بين‌المللي مي‌داند، نظارت كند. پس از آنكه اپوزيسيون بوليوي ادعا كرد كه نقض‌هاي گسترده‌اي در جريان انتخابات اكتبر ۲۰۱۹ ميلادي صورت گرفته، مورالس در نوامبر ۲۰۱۹ ميلادي تحت فشار ارتش به  عنوان رييس‌جمهور استعفا داد و بوليوي را ترك كرد. به دنبال او، اكثر مقامات ارشد بوليوي نيز استعفا  دادند. پس از آن، آني‌يز به  عنوان معاون رييس سنا قدرت را در بوليوي در دست گرفت. مورالس اين رويدادها را يك كودتا خواند. آني‌يز يك انتخابات رياست‌جمهوري جديد را ترتيب  داد كه  در ۱۸ اكتبر سال ۲۰۲۰ برگزار شد. لوئيس آرسه از حزب مورالس موسوم به حركت براي سوسياليسم در اين انتخابات پيروز شد. مورالس در واكنش به پيروزي آرسه گفت: مردم بوليوي از طريق دموكراسي مجددا قدرت را در دست گرفتند و اين پيروزي فوق‌العاده مردم بود. مورالس پس از يك سال تبعيد خودخواسته  در مكزيك و آرژانتين نوامبر ۲۰۲۰ به  بوليوي بازگشت.


فشار به پنتاگون براي هزينه‌هاي حضور گارد ملي  در كنگره

به دنبال تمديد استقرار گارد ملي در اطراف كنگره امريكا به مدت دو ماه ديگر، بحث و جدل‌ها عليه وزارت دفاع امريكا بالا گرفته است. به گزارش هيل تاكيد قانونگذاران امريكايي بر اينكه لزوم ماموريت گارد ملي به اثبات برسد، در شرايطي به گوش مي‌رسد كه وزارت دفاع امريكا نتوانسته منطقي براي ادامه استقرار چند ماهه كه به تازگي تا ماه مه هم تمديد شده است، بياورد. فشارها پس از آن افزايش يافت كه برآورد جديد پنتاگون نشان مي‌دهد كه استقرار گارد ملي در اطراف كنگره امريكا احتمالا تا ماه مه ۵۲۱ ميليون دلار هزينه بر جاي مي‌گذارد. دفتر گارد ملي امريكا شنبه در بيانيه‌اي به هيل اعلام كرد، دو ماه استقرار اضافي گارد ملي ۱۱۱ ميليون دلار هزينه خواهد داشت، درحالي كه استقرار در 3 ماه اول اين ماموريت(از ژانويه تا مارس) حدود ۴۱۰ ميليون دلار هزينه بر جاي گذاشت. قانونگذاران امريكايي از دو حزب اصلي در مجلس نمايندگان و سنا اكنون به دنبال پاسخ‌هايي براي اين پرسش هستند كه چرا ادامه تدابير امنيتي ضرورت دارد.


نشست  ديپلمات‌هاي  ارشد تركيه  و  يونان

منابع رسانه‌اي يكشنبه بعدازظهر به وقت تهران از برگزاري نشست دو روزه بين ديپلمات‌هاي ارشد تركيه و يونان در هفته جاري خبر دادند. به نوشته روزنامه «حريت» ديپلمات‌هاي ارشد تركيه و يونان در مورد روند روابط دوجانبه همچنين مشكلات ناشي از درياي اژه در شصت‌ودومين دور از اين گفت‌وگوها شركت مي‌كنند. اين دومين نشست آنها از زمان از سرگيري مذاكرات پس از 5 سال وقفه در اواخر ژانويه است. هدف از اين گفت‌وگوها در اوايل سال 2000 يافتن راه‌‌حل‌هاي مشكلات مرتبط با درياي اژه و موارد مرتبط با حوزه انرژي است. قرار است روز چهارشنبه دو طرف رايزني‌هاي سياسي انجام دهند. آخرين باري كه طرفين رايزني‌هاي سياسي انجام دادند، ژانويه سال 2020 بود. روابط بين تركيه و يونان در سال‌هاي اخير به دليل ادعاي دو طرف در زمينه شرق درياي مديترانه، درياي اژه و ادعاي آنكارا در زمينه كمك آتن به مخالفان دولت تركيه به ‌شدت متشنج شده است.


كره‌شمالي به تماس‌هاي پشت پرده دولت بايدن پاسخي نمي‌دهد

يك مقام ارشد دولت بايدن شنبه تاكيد كرد، كره‌شمالي به تماس ديپلماتيك پشت پرده‌اي كه از اواسط فوريه از سوي دولت جديد واشنگتن به‌ويژه با هيات پيونگ‌يانگ در سازمان ملل آغاز شده، پاسخي نمي‌دهد.  خبرگزاري رويترز،  افشاي تماس‌هاي امريكا كه تاكنون ناموفق مانده و قبلا هم گزارش نشده بود، سوالاتي را درباره نحوه برخورد دولت بايدن با تنش‌هاي روزافزون با پيونگ‌يانگ بر سر تسليحات هسته‌اي و برنامه‌ موشك‌هاي بالستيك آن ايجاد مي‌كند. اين تحولات همچنين ابعاد جديدي به سفر وزير دفاع و وزير خارجه امريكا به كره‌جنوبي و ژاپن در روزهاي آتي مي‌دهند؛ جايي كه نگراني‌ها بر سر زرادخانه هسته‌اي كره‌شمالي احتمالا در صدر دستوركار باشد. اين مقام ارشد دولت بايدن كه خواست نامش فاش نشود، جزييات  جديدي در رابطه با اين فشار ديپلماتيك ارايه كرد. اما او گفت كه «تلاش‌هايي براي دسترسي به دولت كره‌شمالي از طريق چندين كانال از اواسط فوريه از جمله در نيويورك بوده است.» او افزود: تا به امروز ما هيچ پاسخي از جانب پيونگ‌يانگ دريافت نكرده‌ايم.

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون