• ۱۴۰۱ شنبه ۱۵ بهمن
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
صفحه ویژه

30 شماره آخر

  • شماره 4936 -
  • ۱۴۰۰ سه شنبه ۴ خرداد

خبر

انصراف سردار دهقان، سردار افشار و محمد عباسي به نفع رييسي

همزمان با انتشار اخبار جسته و گريخته از نظارت استصوابي آن‌هم به شكل سخت‌گيرانه شوراي نگهبان بر كانديداهاي حضور در ميدان رقابت سيزدهمين دوره انتخابات رياست‌جمهوري و طرح برخي چهره‌هاي شناخته شده در ميان رد صلاحيت يا در عبارتي صحيح‌تر، عدم احراز صلاحيت‌شدگان، برخي كانديداها كه نام‌شان در ميان چهره‌هاي رد شده قرار دارد و از قرار معلوم شانسي براي حضور در ميدان رقابت ندارند، در شرايطي به سود سيدابراهيم رييسي، رييس قوه قضاييه و كانديداي مورد حمايت اصولگرايان كناره‌گيري كردند كه پيش‌تر احتمال تحقق اين مهم را رد كرده بودند. يكي از اين افراد حسين دهقان، وزير سابق دفاع و مشاور فعلي رهبري ايران بود. او روز گذشته در شرايطي در توييتر خود نوشت: «اينجانب حسين دهقان با توجه به حضور افرادي از جناح‌هاي سياسي و افراد مستقل ضرورتي به ادامه حضور نمي‌بينم و انصراف خود را از كانديداتوري اعلام و تمام ظرفيت خود را در خدمت نظام و انقلاب و كانديداي جبهه انقلاب و در راس آن جناب آقاي سيدابراهيم رييسي قرار مي‌دهم» كه پيش از اين در وزارت كشور و هنگام پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره انصراف از ميدان رقابت به سود رييسي، عصباني شده و اين مساله را تكذيب كرده بود. دهقان اما تنها انصرافي شب اعلام چهره‌هاي داراي صلاحيت براي حضور در ميدان رقابت از ديد شوراي نگهبان نبود، محمد عباسي، يكي از وزراي دولت محمود احمدي‌نژاد هم از جمله چهره‌هاي انصرافي بود. سردار افشار نيز روز گذشته از ميدان رقابت كنار كشيد. جالب آنكه هر دوي اين افراد نيز نام‌شان در ميان افرادي قرار داشت كه برحسب شنيده‌ها، صلاحيت‌شان براي حضور در انتخابات رياست‌جمهوري احراز نشده بود. برخي شنيده‌ها علي لاريجاني را هم جزو رد صلاحيت‌شدگان اعلام مي‌كرد اما هنوز هيچ چيز قطعي نيست ولي ظهر روز گذشته فريد مدرسي، روزنامه‌نگار در اتاق «خبر پارتي» در شبكه اجتماعي كلاب هاوس به نقل از او، اعلام كرد كه لاريجاني در صورت عدم احراز صلاحيت، اعتراض هم نخواهد كرد.


ساعت راي‌گيري تا ساعت  ۲ بامداد تمديد مي‌شود

ستاد انتخابات كشور با موافقت شوراي نگهبان و ستاد ملي مقابله با كرونا به منظور جلوگيري از شيوع هر چه بيشتر كرونا در روزهاي انتخابات رياست‌جمهوري، ساعت راي‌گيري را از 7 صبح بيست و هشتم خرداد تا 2 صبح بيست و نهم خرداد ماه اعلام كرد. جمال عرف، رييس ستاد انتخابات در نشست خبري خود كه خبرگزاري جمهوري اسلامي، ايرنا آن را منتشر كرد، در همين راستا گفت: «مصوبه ستاد ملي مقابله با كرونا به به وزارت كشور اجازه داده تا با هماهنگي شوراي نگهبان به منظور جلوگيري از ازدحام در شعب، ساعت اخذ راي را از ساعت ۷ صبح روز ۲۸ خرداد آغاز و در صورت لزوم در شعبه‌هاي شلوغ تا ساعت ۲ صبح روز بعد تمديد كند و اين كار تنها با تشخيص وزير كشور انجام مي‌شود.» او همچنين متذكر شد: «هر كدام از استانداران و فرمانداران كه به دنبال تمديد هستند موضوع را به وزارت كشور اعلام مي‌كنند و وزير تشخيص مي‌دهد كه در آن استان و شهرستان مي‌توان ساعت را تمديد كرد.» جالب آنكه اين تمديد ساعت عملا به معناي برگزاري انتخابات در 2 روز (28 و 29 خرداد) است كه حداقل از ديد قانون اساسي نهي شده است ولي به نظر مي‌رسد باتوجه به حساسيت فعلي كرونا در ايران و برخورداري مصوبات ستاد ملي مقابله با كرونا از حمايت‌هاي رهبري و شوراي عالي امنيت ملي، اين مهم محقق شده است.


دستور رييسي به سازمان بازرسي براي بررسي علت قطع برق

سيدابراهيم رييسي، رييس قوه قضاييه و كانديداي سيزدهمين دوره انتخابات رياست‌جمهوري ايران به سازمان بازرسي كل كشور دستور داد تا علت قطعي برق‌هاي اخير در ايران را كه موجبات انتقاد بسياري از مردم را فراهم آورده، بررسي كند. به گزارش مركز رسانه‌هاي قوه قضاييه، رييسي در همين راستا گفته است: «بررسي علت قطعي‎هاي مكرر برق با توجه به در پيش بودن تابستان و افزايش مصرف برق در اين فصل، يكي از مصاديق اصلي رسيدگي به حقوق عامه است و نبايد نسبت به تضييع اين حق بي‌توجهي صورت گيرد.»

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون