• ۱۴۰۲ چهارشنبه ۲ فروردين
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
صفحه ویژه

30 شماره آخر

  • شماره 4961 -
  • ۱۴۰۰ شنبه ۵ تير

پيدا و پنهان

كارت ملي نشان بده، مرغ بگير!

اسماعيل نادري، معاون امور بازرگاني سازمان صنعت، معدن و تجارت اصفهان گفت: هر يك از شهروندان اصفهان در هر هفته مي‌توانند ۶ كيلوگرم مرغ با نرخ مصوب را با ارايه كارت ملي خريد كنند. به گزارش مهر، با اشاره به اينكه فروشگاه‌هاي مرغ تنها از طريق سامانه رهتاب مي‌توانند مرغ خريداري كنند، گفت: فروشندگان متخلف كه به دليل گران‌فروشي، سهميه مرغ آنها قطع مي‌شود ديگر امكان دسترسي به سامانه رهتاب و ثبت سفارش ندارند. فروشندگان بايد مرغ را به نرخ مصوب ستاد تنظيم بازار استان بفروشند و اگر كشتارگاه يا توزيع‌كننده نيز در اين زمينه تخلف مي‌كند، فوري به پشتيباني سامانه رهتاب يا با شماره‌گيري ۱۲۴ بازرسي سازمان صمت، تخلفات را گزارش كنند تا با آنها برخورد شود.

سهم نيم درصدي صنايع دستي از صادرات ايران 

در سال گذشته فقط ۱۲۶ ميليون دلار صادرات صنايع دستي انجام شده كه كمتر از ۰.۵درصد صادرات غيرنفتي ايران است. به گزارش ايسنا به نقل از دفتر آمار و پردازش اطلاعات گمرك ايران از مجموع صادرات انجام شده ۵.۷ هزار تن به گروه كالايي«فرش و كفپوش‌هاي دستباف» به ارزش  ۷۹ ميليون دلار اختصاص داشته كه نسبت به سال ۱۳۹۸ با وجود رشدي ۲۲درصدي در وزن با كاهش يك درصدي در ارزش دلاري مواجه بوده است. سهم ارزشي اين گروه كالايي از كل صادرات غيرنفتي در سال گذشته تنها ۰.۲۴درصد بوده است. بازارهايي مانند چين و هند در صادرات صنايع دستي از ايران پيشي گرفته و بخش عمده‌اي از بازار جهاني را از آن خود كرده است.

كارت رفاهي 7 ميليون توماني براي يارانه‌بگيران

مدير اداره اعتبارات بانك مركزي ضمن اعلام ابلاغ «شيوه‌نامه اعطاي كارت رفاهي و تامين مالي زنجيره توليد» به پنج بانك عامل، جزييات مرتبط با اين طرح را تشريح كرد. به گزارش روابط عمومي بانك مركزي، شهرزاد دانشمندي ضمن اشاره به ابلاغ «شيوه‌نامه اعطاي كارت رفاهي و تامين مالي زنجيره توليد»، تصريح كرد: حسب مصوبات اقتصادي دولت مقرر شده است براي هموطنان، كارت رفاهي صادر شود و درنهايت منابع حاصل از آن صرف تامين مالي زنجيره توليد شود. اين مقام مسوول بانك مركزي درخصوص سازوكار كارت رفاهي گفت: سازوكار اين كارت 
به گونه‌اي است كه يارانه‌بگيران معيشتي و عادي يا دارندگان «سهام عدالت» كه تاكنون سهام خود را نفروخته باشند يا افراد عادي از طريق ساير وثايق به تشخيص بانك عامل مي‌توانند نسبت به دريافت اين كارت اقدام كنند. متقاضيان مي‌توانند با مراجعه به بانك‌هاي عامل، درخواست خود براي دريافت كارت رفاهي را ارايه دهند. مدير اداره اعتبارات بانك مركزي درخصوص سقف اعتباري و شرايط بازپرداخت اين كارت‌هاي اعتباري عنوان كرد: اين كارت رفاهي با سقف حداكثر هفت ميليون تومان و با بازپرداخت حداكثر 18 ماهه در اختيار متقاضيان قرار مي‌گيرد و متقاضيان مي‌توانند از طريق پايانه‌هاي فروش كه بانك‌هاي عامل آنها را تعيين مي‌كنند، نسبت به خريد كالا و خدمات مورد نياز خود مبادرت كنند.

بدون بهينه‌سازي نمي‌توان ناترازي مصرف و توليد گاز را حل كرد 

بيژن زنگنه وزير نفت، با تاكيد بر اينكه صرفه‌جويي و بهينه‌سازي در همه اين برنامه‌ها يك اجبار است و ديگر انتخاب نيست، ادامه داد: بدون صرفه‌جويي و بهينه‌سازي امكان تامين گاز كشور ميسر نمي‌شود ما پارس جنوبي ديگري نداريم كه بتوانيم روزانه ۷۰۰ ميليون مترمكعب گاز از آن برداشت كنيم. پارس جنوبي به پايان رسيده است و پس از آن ديگر بايد توليد آن را حفظ كنيم. او تاكيد كرد: بدون اجراي طرح‌هاي بهينه‌سازي به ‌ويژه در نيروگاه‌هاي حرارتي ما نمي‌توانيم در آينده تراز نبودن توليد و مصرف گاز را حل كنيم، يارانه پرداختي عملي در شرايط كنوني در بخش گاز سالانه حدود ۳۵ تا ۴۰ ميليارد دلار است.

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون