• ۱۴۰۰ دوشنبه ۲۹ شهريور
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
online صفحه ویژه كانال تلگرام روزنامه اعتماد

30 شماره آخر

  • شماره 4988 -
  • ۱۴۰۰ شنبه ۹ مرداد

مغايرت با قانون اساسي

مجيد رضاييان

رضاييان: طرح صيانت از فضاي مجازي عملا نوعي محدود كردن كاربران ايراني در فضاي اينترنت است.
 پژوهشگر ژورناليسم بر اين باور است كه در فضاي مجازي خيلي چيزها از فضاي واقعي سرچشمه مي‌گيرد. ما چيزي داريم كه نظريه بسياري از جامعه‌شناسان در دنيا و ايران بوده كه آن هم بحث سرمايه اجتماعي بر مبناي اعتماد است. مجيد رضاييان، استاد دانشگاه و پژوهشگر ژورناليسم، در گفت‌وگو با سايت خبري مدارا، درباره تصويب طرح صيانت از فضاي مجازي در مجلس گفت: درباره اين طرح و تصويب آن در صحن علني مجلس بايد به قانون اساسي رجوع كنيم. 

در قانون اساسي حقوقي كه براي شهروندان در نظر گرفته و از آن دفاع شده، حق دسترسي آزاد به منابع اطلاعات است. بنابراين طرح‌هايي كه در اين زمينه ارائه مي‌شود بايد همخواني و تطبيق با حقوق اساسي و اسناد بالادستي داشته باشد. اگر طرح‌هايي كه در مجلس در زمينه فضاي مجازي با حقوق كاربران و صيانت از حقوق كاربران بررسي مي‌شود بايد در دفاع از قانون اساسي باشد و اگر مغاير با قانون اساسي باشد طبيعتا هيچ جايگاهي ندارد.
سياست‌هاي فيلترينگ جواب نداد- وي ادامه داد: طرحي كه درباره آن صحبت شده عملا نوعي محدود كردن كاربران ايراني در فضاي اينترنت است. در اين طرح تجربه‌هاي شكست خورده قبلي همچون فيلترينگ را در زمينه‌هاي رسانه‌هاي قبلي ديديم كه به واقع به نتيجه نرسيده است. اگر يك زماني درباره ويدئوها بحث بود كه آنها را بايد جمع كرد، شاهد بوديم نتيجه نداد. به نظر من، به جاي اين اقدامات بي‌اساس بايد فرهنگ‌سازي كرد كه مي‌تواند در اين زمينه جواب دهد. بنابراين، در فضاي مجازي هر چقدر حضور بيشتري داشته باشيد، بيشتر ديده مي‌شويد؛ اگر ديگران حضور بيشتري داشته باشند ديگران ديده مي‌شوند. رضاييان گفت: در فضاي مجازي بايد راه‌هايي را جست‌وجو كنيد كه در عزم ملي و فرهنگ‌سازي به وسيله نيروهاي فرهنگي و رسانه‌اي و فعالان اقتصادي و فعالان سياسي و نخبگان جامعه‌شناسي و غيره به نتيجه برسند كه بتوانيد كاربران ايراني را به حقوق خود آشنا كنيد كه آنها نيز حضور موثري داشته باشند در غير اين صورت از طريق اين طرح‌ها كه جز محدودسازي چيز ديگري ندارد در واقع ادامه سياست شكست خورده فيلترينگ است.
اعتماد بايد در سرمايه اجتماعي به وجود بيايد -اين پژوهشگر ژورناليسم اظهار كرد: نكته بعدي در اين زمينه اين است كه بايد دقت داشته باشيم در فضاي مجازي خيلي چيزها از فضاي واقعي سرچشمه مي‌گيرد. ما چيزي داريم كه نظريه بسياري از جامعه‌شناسان در دنيا و ايران است و آن هم بحث سرمايه اجتماعي بر مبناي اعتماد است. وقتي اتفاقاتي در سطح كشور مي‌افتد اعتماد عمومي كاهش مي‌يابد فضا براي حضور غيراصولي و غيرحرفه‌اي و همچنين شايعات و جنگ رواني باز مي‌شود. اين استاد دانشگاه گفت: بايد در فضاي مجازي كاري كنيد كه كاربران شما در يك آموزش فرهنگي درست به سمت خبرهاي صحيح و حرف‌هاي درست و آراي صحيح بروند و از جنگ رواني و شايعه‌سازي فاصله بگيرند. وقتي به مردم آموزش داده شود و خبرهاي صحيح ارائه شود طبيعتا جا مي‌افتد و اين جاي نگراني ندارد. منبع : مدارا

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون