• ۱۴۰۲ چهارشنبه ۱۷ خرداد
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
صفحه ویژه

30 شماره آخر

  • شماره 5007 -
  • ۱۴۰۰ سه شنبه ۲ شهريور

آشنايي با ده سوپراستار پارالمپيك توكيو

زهرا نعمتي به دنبال هت‌تريك در كسب مدال طلا

مرضيه حسين‌خاني

 

رقابت‌هاي پارالمپيك ۲۰۲۰ توكيو بعد از يك سال تاخير امروز با برگزاري مراسم افتتاحيه رسما آغاز به كار مي‌كند. در ابتداي سومين رقابت ورزشي بزرگ دنيا «گاردين» نگاهي انداخته به ده سوپراستار حاضر در اين تورنمنت كه در ابتداي آن نام زهرا نعمتي كماندار پرافتخار كشورمان هم ديده مي‌شود. گاردين در اين رابطه نوشت اين ده ورزشكار كساني هستند كه بايد رقابت‌هاي‌شان را در توكيو با دقت دنبال كرد. 
زهرا نعمتي (تيراندازي) 
زهرا نعمتي كماندار ۳۶ ساله ايراني اميدوار است بتواند سومين مدال طلاي پياپي خود را در توكيو كسب كند تا روند طلاگيري خود را كه از المپيك لندن آغاز كرده و در ريو ادامه داده بود بهبود ببخشد. طلاي او در لندن نخستين طلاي يك زن ايراني در رقابت‌هاي المپيك و پارالمپيك به حساب مي‌آيد. نعمتي در المپيك ريو در سال ۲۰۱۶ شركت كرد و پرچم‌دار كاروان ورزشي ايران در مراسم افتتاحيه بود. نعمتي قبل از تصادف رانندگي در سال ۲۰۰۴ كه منجر به آسيب نخاعي او شد در رشته تكواندو فعاليت مي‌كرد.
ماركوس رم (دووميداني) 
ماركوس رم آلماني دارنده دو نشان طلاي پرش طول مردان است و قصد دارد مثل نعمتي سومين طلاي متوالي خود را به دست آورد. او در ماه ژوئن ركورد پرش جهاني كلاس T64 مردان را كه در اختيار خودش بود ۱۴ سانتي‌متر افزايش داد و به عدد ۸.۶۲ رساند. اين ورزشكار كه يكشنبه هفته‌ آينده ۳۳ ساله مي‌شود پاي راست خود را در سن ۱۴ سالگي پس از يك حادثه از دست داد. ماركوس مي‌خواست در المپيك ۲۰۱۶ هم شركت كند اما اجازه اين كار به او داده نشد و به همين منوال او المپيك توكيو را هم از دست داد. ماركوس رم گفت كه كميته بين‌المللي المپيك با سلب اجازه از او براي شركت در المپيك و اجبارش به حضور در پارالمپيك «فرصت ارسال پيام مشاركت» را از دست داد. 
هانا كاكرافت (دووميداني) 
ستاره انگليسي مسابقات دو با ويلچر داراي پنج طلا از دو پارالمپيك قبلي است. او در مسابقات كلاس T34 و در رشته‌هاي ۱۰۰ و ۸۰۰ متر شركت مي‌كند. توفان هانا با شكستن ركوردهاي جهاني مسابقات ۱۰۰ متر، ۲۰۰ متر، ۴۰۰ متر و ۸۰۰ متر در مسابقاتي كه در ماه مه در سوييس برگزار شد رقم خورد. جايي كه او به اعتبار خودش افزود. او در پايان ماه ژوئن براي اولين‌بار در كلاس تركيبي ۴۰۰ متر مختلط هم حاضر شد. 
جسيكا لانگ (شنا) 
لانگ متولد روسيه است ولي زير پرچم امريكا مسابقه مي‌دهد. او از زمان كسب سه مدال طلا در سن ۱۲ سالگي در اولين بازي‌هاي پارالمپيك در آتن ۲۰۰۴ تا به امروز ركوردهاي جهاني زيادي در اختيار داشته. او در چهار دوره بازي‌ها شركت كرده كه حاصل آن ۲۳ مدال (۱۳ طلا) بوده است. لانگ موفق‌ترين ورزشكار تاريخ پارالمپيك است. او همچنين بيش از ۵۰ مدال قهرماني جهان را كسب كرده. لانگ در ۱۳ ماهگي از يتيم‌خانه‌اي به فرزندخواندگي پذيرفته شد و از همان موقع دچار تغيير شكل در استخوان پا شد. او وقتي داستان زندگي خود را در يك تبليغ تلويزيوني مطرح كرد طرفداران زيادي به دست آورد. 
پارفايت هاكيزيمانا (پارا تكواندو) 
 اين ورزشكار ۳۳ ساله كه تحت پرچم پناهجويان وارد پارالمپيك شده در ارودگاه ماهاما در رواندا زندگي مي‌كند. او در سال ۲۰۱۵ از جنگ داخلي در بوروندي فرار كرد و در اين اردوگاه مستقر شد. او در سن ۸ سالگي دستش را از پس از اصابت گلوله از دست داد. در همان حمله‌اي كه به كشته شدن مادرش منجر شد. او بعدا تكواندو را آغاز كرد و وارد مسابقات بين‌المللي شد. هاكيزيمانا در اردوگاه ۶۰ هزار نفري به ۱۵۰ كودك آموزش مي‌دهد. او در وزن منفي ۶۱ در توكيو مسابقه مي‌دهد و اين نخستين رقابت او در پارالمپيك است. اين ورزشكار گفت پناهندگان چيزهاي زيادي ندارند اما ورزش به آنها كمك مي‌كند مشكلات خود را فراموش كنند. 
ديويد اسميت (بوكيا) 
اسميت انگليسي ستاره قهرماني پارالمپيك و قهرمان جهان در چهارمين دوره پارالمپيك خود شركت خواهد كرد. اين ورزشكار ۳۲ ساله از سه دوره قبلي حضور خود ۴ نشان طلا از جمله طلاي تيمي در پكن ۲۰۰۸ و طلاي انفرادي در ريو را كسب كرده. او در مسابقات ملي و جهاني از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۶ بدون شكست باقي ماند. 
الي كول (شنا) 
پزشكان پاي اين ورزشكار استراليايي را در سن سه سالگي به دليل سرطان قطع كردند اما او خيلي زود وارد برنامه‌هاي توانبخشي شد و با بزرگ شدن در حومه ملبورن وارد ورزش شنا شد. او ۲۹ ساله است و براي چهارمين بار در پارالمپيك شركت مي‌كند. او كه قهرمان ۱۰۰ متر كرال پشت است از زمان اولين حضور خود در پارالمپيك پكن در سال ۲۰۰۸ تا به امروز ۱۵ مدال به دست آورده كه شش تاي آن طلاست.
سارا استوري (دوچرخه‌سواري) 
اين ورزشكار ۴۳ ساله بريتانيايي از سن ۱۱ سالگي وارد پارالمپيك شد و در ۱۹۹۲ بارسلونا در رشته شنا مسابقه داد. او تا پيش از تغيير رشته در سال ۲۰۰۵ به دوچرخه‌سواري به دليل عفونت گوش در چهار پارالمپيك بارسلون، آتلانتا، سيدني و آتن شركت كرد و ۵ طلا، هشت نقره و ۳ برنز به دست آورد. او از المپيك پكن در رشته دوچرخه‌سواري شركت كرد و در دو پارالمپيك بعدي ۹ طلا در ماده‌هاي مختلف دوچرخه‌سواري كسب كرد. او حالا اين شانس را دارد كه در توكيو تعداد طلاهاي خود را به عدد ۱۷ برساند. 
شينگو كونيدا (تنيس با ويلچر) 
اين هفته كونيدا به عنوان كاپيتان بزرگ‌ترين هيات پارالمپيك ژاپن معرفي شد. او دو بار قهرمان انفرادي مردان در پارالمپيك شده است. كونيدا اظهار اميدواري كرد كه اين بازي‌ها براي همه كودكان سراسر كشور الهام‌بخش باشد. او گفت: «اميدوارم بسياري از كودكان در ژاپن صرف‌نظر از اينكه داراي معلوليت هستند يا نه بتوانند با تماشاي اين بازي‌ها امكانات نامحدود بشر را احساس كنند.» اين ورزشكار ۳۷ ساله از سن ۹ سالگي به دليل تومور نخاعي مجبور به استفاده از ويلچر شده است. او در چهار پارالمپيك قبلي خود به ۳ نشان طلا و دو برنز دست پيدا كرده است. 
كادينا كوكس (دووميداني و دوچرخه‌سواري) 
كاكس بريتانيايي از سنين پايين دووميداني كار مي‌كرد تا اينكه در سال ۲۰۱۵ پس از تشخيص بيماري‌اش وارد ورزش پارا دووميداني شد. او همچنين دوچرخه‌سواري را هم از همان سال آغاز كرد. در ريو او سه مدال طلا، نقره و برنز كسب كرد و در دوچرخه‌سواري هم يك نشان طلا به دست آورد. اين براي نخستين‌بار بود كه يك ورزشكار بريتانيايي بعد از ۳۲ سال موفق مي‌شد دو نشان طلا در دو رشته مختلف كسب كند. 

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون