• ۱۴۰۲ يکشنبه ۷ خرداد
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
صفحه ویژه

30 شماره آخر

  • شماره 5025 -
  • ۱۴۰۰ سه شنبه ۲۳ شهريور

خبر

ابلاغ دستورالعمل «بازگشايي مدارس به صورت تدريجي و آرام»
از سوي انجمن اوليا و مربيان، دستورالعمل «رويكردهاي اساسي در بازگشايي مدارس به صورت تدريجي و آرام»، با رعايت كامل پروتكل‌هاي بهداشتي، به ادارات كل آموزش و پرورش استان‌ها ابلاغ شد.به گزارش مركز اطلاع‌رساني و روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش، نتايج تحقيقات، ارزيابي‌ها و شواهد نشان داده است، تعطيلي كامل مدارس و ارايه آموزش‌ها تنها از طريق فضاي مجازي، موجب دوري كودكان و نوجوانان از اجتماع همسالان شده و آسيب‌هاي جدي و جبران‌ناپذيري به جسم و روان دانش‌آموزان وارد مي‌كند؛ لذا به منظور پيشگيري از اين روند مخاطره‌آميز، از سوي انجمن اوليا و مربيان، دستورالعمل «رويكردهاي اساسي در بازگشايي مدارس به صورت تدريجي و آرام» با رعايت كامل پروتكل‌هاي بهداشتي، به ادارات كل آموزش و پرورش استان‌ها ابلاغ شد.در اين دستورالعمل بر اقدامات زير جهت اطلاع‌رساني، اقناع، همراهي و مشاركت خانواده‌ها در بازگشايي مدارس، تاكيد شده است؛ 1- برگزاري وبينار مشترك در سطح استان با حضور مدير كل آموزش و پرورش، رييس اداره انجمن اوليا و مربيان، رييسان ادارات تابع، اولياي عضو شوراي انجمن اوليا و مربيان مركز استان، مناطق و شهرستان‌هاي تابع و كارشناسان مسوول انجمن اوليا و مربيان 2- برگزاري وبينار مشترك در سطح مناطق و شهرستان‌هاي تابع با حضور رييس/ مدير اداره، مديران مدارس، اعضاي انجمن اوليا و مربيان مدارس 3- برگزاري نشست‌هاي مجازي با حضور اعضاي انجمن مدرسه و والدين هر پايه تحصيلي به تفكيك از سوي مديران مدارس 4- تاكيد بر برگزاري وبينارهاي فوق تا پايان شهريورماه به منظور سرعت بخشيدن به همراهي و مشاركت اثربخش والدين و همكاري انجمن‌هاي اوليا و مربيان 5- همچنين براي اثربخشي بيشتر اين جلسات، موارد زير در اجراي هريك از وبينارها لحاظ شود. 6- بهره‌گيري از استادان مجرب و مطرح استان و شهرستان جهت سخنراني 7- استفاده از كليپ‌هاي آموزشي- توجيهي متناسب با نياز و سطح معلومات والدين و دانش‌آموزان كه براساس تحقيقات تهيه شده و موردتاييد مراكز علمي باشند. 8- رغبت مدارس به برقراري تعامل با اركان محله و نهادهاي محلي درخصوص فراهم نمودن زمينه‌هاي بهداشتي لازم براي بازگشايي مدارس.


باز يا بسته بودن موزه‌ها بستگي به رنگ كرونايي شهرها دارد
مدير كل موزه‌ها و اموال منقول فرهنگي - تاريخي وزارت ميراث‌فرهنگي، گردشگري و صنايع‌دستي گفت: موزه و ديگر اماكن تاريخي متعلق به اين وزارتخانه در شهرهاي قرمز براساس مصوبه ابلاغي ستاد ملي مقابله با كرونا تعطيل هستند. به گزارش خبرنگار فرهنگي ايرنا، موزه‌ها حدود ۶ ماه است كه تعطيل شده‌اند؛ از ۱۸ فروردين‌ سال ۱۴۰۰ و با آغاز اوج‌گيري جديد كرونا در ايران. با اين حال، در روزهاي اخير تعدادي از موزه‌هاي خصوصي و زيرمجموعه‌هاي بنياد مستضعفان به روي بازديدكنندگان باز شده‌اند، اما كاخ‌ موزه‌ها و محوطه‌هايي كه زير نظر وزارت ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي مديريت مي‌شوند؛ تعطيل هستند؛ سال گذشته نيز به علت همه‌گيري كرونا وضعيت به همين شكل بود. محمدرضا كارگر مدير كل موزه‌ها پيش از اين اعلام كرده بود كه مطابق با آخرين دستور ستاد ملي كرونا، موزه‌ها از گروه سوم مشاغل به گروه دوم انتقال يافته‌اند كه در صورت اعلام وضعيت نارنجي، اجازه بازگشايي با رعايت شيوه‌نامه‌هاي بهداشتي را دارند. او اعلام كرد در تلاش هستند ستاد ملي مقابله با كرونا را متقاعد كنند كه موزه‌ها را در رده مشاغل گروه اول قرار دهند.  كارگر با اعلام اينكه باز و بسته بودن موزه به رنگ كرونايي شهرها مرتبط است، گفت: موزه و ديگر اماكن تاريخي متعلق به وزارت ميراث فرهنگي كه در شهرهاي قرمز هستند براساس مصوبه ابلاغي ستاد مقابله با كرونا تعطيل هستند و بقيه موزه‌ها كه در شهرهاي نارنجي و زرد قرار دارد باز و آماده پذيرش بازديدكنندگان با رعايت شيوه‌نامه‌هاي بهداشتي هستند. در تلاش هستيم، موزه‌ها را در فهرست مشاغل گروه يك قرار دهيم كه حتي در شرايط قرمز كرونا باز باشند. بر اساس آمار، تعداد موزه‌هاي فعال در كشور بيش از ۶۸۰ موزه است. اين در حالي است كه تعداد موزه‌هاي كشور تا سال ۹۱، تنها ۴۲۹ و تعداد آن تا پيش از انقلاب ۴۳ موزه بوده است. تعداد موزه‌هاي فعال تهران ۱۵۰ مورد است.


هفت ماه بي‌حقوقي  كادر درمان شركتي در ياسوج

كادر درماني شهرستان باشت در ياسوج، هفت ماه حقوق نگرفته‌اند. نيروهاي شركتي كادر درمان باشت در ياسوجِ كهگيلويه و بويراحمد در تماس با خبرنگار ايلنا، از تاخير طولاني در پرداخت دستمزدهاي خود خبر دادند. اين نيروهاي شركتي گفتند: يك ماه از سال قبل و شش ماه سپري‌شده از سال جاري، حتي يك ريال به حساب ما واريز نكرده‌اند و هرچه مراجعه مي‌كنيم و به اين مساله معترض مي‌شويم، هيچ فايده‌اي ندارد. تعداد اين نيروها حدود ۲۶ نفر است و از طريق آزمون به صورت شركتي جذب دانشگاه علوم پزشكي شده‌اند؛ اين نيروها قرارداد يكساله دارند و مي‌گويند: عدم پرداخت دستمزدها، زندگي ما را به خطر انداخته؛ تعدادي از همكاران‌مان متاهل هستند و اين شرايط، باعث شده همه زندگي‌شان به هم بخورد. ظاهرا كار اين نيروها خدماتي است و در اين بخش مشغول به كار هستند. اين نيروها بين دو سال تا هشت يا نُه سال، سابقه كار دارند و مي‌گويند: ديگر نمي‌دانيم دست به دامان چه كسي بشويم و داد خود را از كه بخواهيم؛ در حالي كه در بسياري از استان‌ها به نيروهاي كادر درمان، فوق‌العاده ويژه پرداخت شده، ما حتي دستمزد عادي خود را نگرفته‌ايم.

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون