• ۱۴۰۱ پنج شنبه ۱۶ تير
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
صفحه ویژه

30 شماره آخر

  • شماره 5056 -
  • ۱۴۰۰ سه شنبه ۴ آبان

پيام تولد يك‌سالگي

فاطمه باباخاني

همين دو، سه روز پيش ساعت دو بامداد در كوچه مسجد صاحب‌الزمان خيابان وليعصر شهر نايين وقتي يك خودروي سواري پژو در حال تردد بود يك‌باره زمين دهان باز كرد و ماشين را به درون خود كشيد. راننده به زحمت از در شاگرد بيرون آمد. دقايقي بعد يعني ساعت 2:20 دقيقه ماموران آب و فاضلاب نايين در محل حادثه حاضر شدند و تلاش كردند با جرثقيل ماشين را بيرون بكشند، اتفاقي كه افتاد اين بود كه چرخ جرثقيل در گودال ديگري فرو رفت و ناچار شدند اين‌بار هر دو خودرو را بيرون بكشند. مدير آبفاي شهرستان نايين روز بعد اعلام كرد دليل اين فرونشست به خشكسالي و خشك شدن قنات قديمي برمي‌گردد. همين موضوع باعث شده تا شاهد فرونشست‌هاي زمين‌هاي اطراف قنات باشيم و در اين حادثه اخير نيز زمين بين دو دهانه ميله چاه اين قنات فرونشسته است. 
فرونشست در ايران به نايين و يزد و شيراز و ... محدود نمي‌شود. 
سال‌هاست كارشناسان درباره تبعات بحران آب و خشكسالي در ايران هشدار مي‌دهند، همچنانكه كارشناسان حيات‌وحش بارها و بارها درباره وضعيت گونه‌هاي مختلف با مسوولان سخن گفته و راهكارهاي‌شان را ارايه كرده‌اند. وضع آلودگي هوا در ايران كه چون روز عيان است و به فصل سرد سال كه نزديك مي‌شويم همه خود را براي روزهاي قرمز و سياه آماده مي‌كنند به اين اميد كه از آن جان سالم به در برند. 
با وجود تمام چالش‌هاي محيط زيستي در ايران، اين حوزه به لحاظ بودجه و امكانات قابل قياس با بسياري از سازمان‌ها و نهادها نيست، در اطلاع‌رساني و خبر هم معمولا محيط‌زيست را مقوله‌اي مي‌بينند كه از آن منافعي عايد كسي نمي‌شود و توان جذب آگهي براي مديران را ندارد، از اين‌روست كه برخلاف انواع و اقسام مجلات و سايت‌ها درباره محيط‌زيست كه سلامت و حيات تمام زيستمندان اين سرزمين به آن وابسته است تعداد رسانه‌ها به انگشتان يك دست هم نمي‌رسد. در اين وانفسا انتشار روزنامه‌اي كه به شكل حرفه‌اي به مقوله محيط‌زيست و ميراث فرهنگي بپردازد، اتفاقي مبارك است. 
روزنامه «پيام ما» همين ديروز يك‌ساله شد. روزنامه‌اي كه تيتر و عكس يك هر روز آن يا به محيط زيست اختصاص داشت يا ميراث فرهنگي! دو مقوله و مولفه مهم كه تيم تحريريه اين روزنامه يعني امين شول‌سيرجاني در مقام سردبير و نكيسا خديشي مديرمسوول، مهتاب جودكي به عنوان دبير گردشگري و محيط‌زيست و خبرنگاران آن فروغ فكري، آيسان زرفام، فاطمه علي‌اصغر، فرزانه قبادي، مرضيه قاضي‌زاده، آيسان زرفام، سوگل دانايي‌، ياسمن طاهريان تلاش كردند ديدگاه‌هاي كارشناسان با عقايد مختلف درباره مسائل مناقشه‌انگيز را در كنار هم قرار دهند تا مخاطب بتواند از چند زاويه موضوع را بنگرد. تولد يك‌سالگي «پيام ما» را به تيم تحريريه اين روزنامه و همه فعالان محيط‌زيست، ميراث‌ فرهنگي و گردشگري بايد تبريك گفت‌ و اميد داشت كه تعداد روزنامه‌ها، مجله‌ها و سايت‌ها و ساير انواع و اقسام‌ رسانه‌هاي محيط‌زيستي افزون‌تر شود تا شاهد روزهاي بهتري براي اين سرزمين باشيم.

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون