• ۱۴۰۱ جمعه ۱۱ آذر
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
صفحه ویژه

30 شماره آخر

  • شماره 5239 -
  • ۱۴۰۱ پنج شنبه ۲ تير

جرايم داخلي و آثار بين‌المللي

 اگر آن بيننده يك تاجر و سرمايه‌گذار باشد، ايران را مقصد سرمايه‌گذاري خود قرار نمي‌دهد. اين چهره خشن جامعه ايراني، بر تعيين ريسك كشور از سوي موسسات ناظر تاثير مي‌گذارد و موجب مي‌شود سفارتخانه‌هاي خارجي در سايت خود به اتباع خود در ايران يا مسافراني كه قصد سفر به ايران را دارند، هشدارهاي امنيتي بدهند. و گاهي اوقات يك اتفاق خشن، دستمايه ساخت فيلمي ضد ايراني از سوي كارگرداني مي‌شود. تجار، سرمايه‌گذاران، توريست‌ها و... بر اساس اين ريسك‌ها و هشدارها و تصويرها، مقصد سفر و فعاليت تجاري و تفريحي خود را انتخاب مي‌كنند. در عصر حاضر، اقتصاد كشورها با يكديگر در هم تنيده شده و بازار اقتصادي كشورها به‌شدت تحت‌تاثير امنيت اجتماعي و فضاي داخلي آنها است. هر حادثه ناخوشايندي مي‌تواند مورد بهره‌برداري رقباي اقتصادي قرار گرفته و زيان‌هاي جبران‌ناپذير بر درآمد و سرمايه‌گذاري كشورها داشته باشد. 
آن راننده تاكسي كه به همسر سعيد حنايي تعدي نمود، از نظر خود عملي را در محدوده تاكسي خود انجام داد. اما اين اقدام او موجب قتل 17 زن ديگر از سوي سعيد حنايي شد و اقدام حنايي موجب ساخت فيلم ضد ايراني عنكبوت مقدس مي‌شود كه در آن فيلم، به گفته كارگردان، تمام جامعه ايران قاتل زنجيره‌اي معرفي مي‌شود. در اين فيلم كسي بازيگر اصلي مي‌شود كه اتفاقا، خود قرباني يك حادثه شخصي است كه فيلم آن در فضاي مجازي پخش شد. 
آن دو جواني كه براي سرقت چند دلار از يك گردشگر خارجي وي را تهديد نمودند، اصلا متوجه نيستند كه خبر اين سرقت موجب انصراف هزاران گردشگر ديگر از سفر به ايران مي‌شود و موجب خسارتي به مراتب بيشتر به افرادي مي‌شود كه در بازار گردشگري شاغل هستند. راننده‌اي كه براي تفريح در خيابان‌هاي شهر ويراژ مي‌دهد و قوانين رانندگي را ناديده مي‌گيرد، نمي‌داند كه شيوه رانندگي ايرانيان سوژه‌اي براي طنز و تمسخر در جهان شده است و شخصا شاهد بودم كه مدير يكي از شركت‌هاي توليدي خارجي با بيان همين موضوع، رغبتي براي حضور در بازار ايران نشان نمي‌داد. 
بررسي و شناخت تاثير يك آسيب و بزه اجتماعي صرفا بر جامعه محدود داخلي و نسخه‌پيچي براي حل آن كافي نيست، بلكه لازم است آسيب‌هاي بين‌المللي آن نيز شناخته شده و در محيط‌هاي آموزشي و صدا و سيما به كودكان و بينندگان گوشزد شود. اگرچه اين نوشتار، جنبه حقوقي ندارد و بيشتر ديدگاه اجتماعي دارد و نگارنده واقف است كه در حقوق كيفري، مجرم، در قبال آثار بعدي جرم، به واسطه عدم حضور عنصر معنوي جرم، مسووليتي ندارد اما شايد لازم باشد حقوقدانان و محاكم قضايي، اثرات بين‌المللي جرايم را در نظر بگيرند و در تناسب جرم‌ها و جريمه‌ها تجديد نظر نمايند.

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون