• ۱۴۰۲ چهارشنبه ۱۷ خرداد
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
صفحه ویژه

30 شماره آخر

  • شماره 5357 -
  • ۱۴۰۱ سه شنبه ۱ آذر

حاشيه‌ها و دروغ بزرگ كي‌روش كار خودش را كرد!

فاجعه در قطر

گروه ورزش

حرفي نيست! يعني حرف خاصي نمي‌توان زد. تيم‌ملي ايران در نخستين بازي خود در جام جهاني با يك نتيجه سنگين مقابل انگليس شكست خورد. ملي‌پوشان فوتبال ايران در نيمه نخست بازي با سه‌گل از حريف خود عقب افتادند در حالي كه حتي يك شوت به سمت دروازه حريف نزدند و در نيمه دوم هم با وجود تعويض‌هاي كي‌روش شرايط تغييري نكرد تا نخستين باخت ايران در قطر ۲۰۲۲ رقم بخورد.

شرح بازي
ايران بازي را با سيستمي كاملا تدافعي آغاز كرد. از همان لحظات نخست بازي مشخص بود كه قرمز پوشان ميدان قرار است با تجمع در خط دفاعي خودي مناطق نفوذ حريف را ببندند. در ده دقيقه اول انگليس نتوانست موقعيت خوبي را خلق كند اما روي يك ضربه شروع مجدد و غافلگيري خط دفاع هري مگواير مي‌توانست دروازه ايران را باز كند كه موفق نشد. با اين حال دستپاچگي بازيكنان ايران از يك جهت ديگر به تيم ضربه زد. بيرانوند با صورت به مجيد حسيني خورد و بعد به دليل شكستگي بيني علاوه بر گرفتن وقت بازي به مدت ۱۴ دقيقه از زمين بازي خارج شد و جاي خود را به حسيني داد. اين اولين ضربه‌اي بود كه تيم خورد. دقايقي بعد ضربه سر مگواير روي ارسال كرنر به تيرك دروازه ايران خورد. بعد از آن انگليس كاملا به بازي مسلط شد و در عرض چند دقيقه ۳ بار دروازه ايران را گشود. بلينگهام، ساكا و استرلينگ گلزنان انگليس بودند. هر سه گل انگليس روي ارسال از جناحين به دست آمد. 
در نيمه دوم كي‌روش سه تعويض انجام داد تا به همه ثابت شود چقدر در چينش تركيب اوليه اشتباه كرده بود. با اين حال تيم آنقدر از دست رفته بود كه نتواند كار خاصي انجام دهد. در اين نيمه ابتدا انگليس گل چهارم را توسط ساكا به ثمر رساند ولي مهدي طارمي دقايقي بعد روي يكي از تك موقعيت‌هاي ايران يكي از گل‌هاي خورده را جبران كرد. با اين حال ساكا دقايقي بعد گل پنجم را وارد دروازه ايران كرد. در دقايق آخر بازي گريليش ايران را ۶ تايي كرد. در دقيقه آخر وقت‌هاي اضافه مهدي طارمي موفق شد از روي نقطه پنالتي گل دوم ايران را بزند و بازي در نهايت با نتيجه ۶ بر ۲ به نفع انگليس تمام شد. 

يك سال و دو هفته حاشيه!
تيم ايران در شرايطي مقابل انگليس قرار گرفت كه شرايط فوتبال ايران در يك سال گذشته پرتنش بود. مشكلات مديريتي و حاشيه‌هاي بي‌پايان فدراسيون فوتبال همه‌چيز را تحت‌الشعاع قرار داده بود. در نهايت دو دستگي در تيم ملي و جانشيني اسكوچيچ با كي‌روش در برهه‌اي زنگ خطر را به صدا درآورد. اين حاشيه‌ها به وضعيت دو ماه اخير كشور پيوند خورد و در دو هفته گذشته آنچنان جوي اطراف تيم ملي را فراگرفت كه كسي باورش نمي‌شد. بخشي از اين حاشيه‌ها در نهايت خودش را در مستطيل سبز نشان داد و يوزها با ساق‌هايي نامطمئن مقابل رقيب قدرتمند خود قرار گرفتند و با نتيجه‌اي سنگين شكست خوردند. اين در حالي بود كه گرچه انتظار نمي‌رفت ايران بتواند يكي از مدعيان كسب عنوان قهرماني را شكست دهد اما دست كم همه منتظر بودند يك بازي برابر را به نمايش بگذارند. حداقل انتظار مي‌رفت به آن شعار تا پاي جان براي ايران پايبند باشند و در زمين بجنگند. چيزي كه اصلا در اين بازي ديده نشد.

اين چه تركيبي بود؟
اين سوال را امروز بايد پرسيد نه حتي بعد از بازي‌هاي دور گروهي. اينكه چرا كي‌روش را به ايران برگردانديم؟آيا دليلي غير از اين داشت كه بتوانيم نتايج آبرومندي در جام جهاني بگيريم؟ قطعا همين بوده. اما تيمي كه كي‌روش راهي زمين كرد ترسوتر از آن بود كه بتواند جلوي انگليس عرض اندام كند. كي‌روش با تركيبي تماما تدافعي كه به قول برخي كارشناسان بسيار نخ‌نما شده، با چهار مدافع و پنج هافبك و تنها يك مهاجم تيم را راهي زمين كرد. پيرمرد پرتغالي از همان لحظه اول به تيم القا كرده بود كه بايد از حريف بترسيد. اين ترس القا شده از همان ثانيه‌هاي اول خودش را در بازي تيم نشان داد. وقتي بازيكنان آنقدر بي‌حواس بودند كه باعث مصدوميت يكديگر شدند. بيرانوند سر همين مساله مجبور به ترك زمين شد. بازيكني كه اگر در زمين بازي باقي مانده بود مي‌توانست روي دست‌كم دو، سه صحنه نمايش بهتري از حسيني ارايه دهد. تركيب كي‌روش كه حتي براي خود ايراني‌ها كه هميشه به بازي دفاعي تيم ملي عادت كرده بودند هم عجيب بود. 

دروغ بزرگ كي‌روش!
ايران سنگين‌ترين شكست تاريخ خود را در ادوار جام جهاني تجربه كرد. آن هم در شرايطي كه در نيمه نخست حتي يك شوت به سمت دروازه انگليس روانه نكرد. همانطور كه قبلا ذكر شد قابل حدس بود كه ايران نمي‌تواند انگليس را ببرد اما نتيجه رقم خورده هم يك دروغ بزرگ بود كه رقم خورد. اين دروغي است كه كارلوس كي‌روش به خورد فوتبال ايران داد. اينكه ايران نمي‌تواند مقابل تيم‌هاي بزرگ حمله كند، آنها را تحت فشار قرار دهد و حتي امتياز بگيرد. اين دروغ كه بايد صرفا با دفاع و دفاع و دفاع و انجام بازي تخريبي رقبا را به چالش كشيد. كارلوس كي‌روش قبل از شروع مسابقات گفته بود تمام تخصص و تجربه خود را به كار مي‌گيرد تا ايران نتايج آبرومندي به دست بياورد. حالا بايد سوال كرد اين بود تمام تجربه و تخصص شما آقاي كي‌روش؟ 
حالا و از امروز و با توجه به همه اتفاقات چند وقت اخير فشار روي تيم ملي افزايش پيدا مي‌كند. شكي نيست كه ملي‌پوشان هنوز شانس صعود به دور بعد را دارند اما با اين شكست و وضعيت روحي كار بسيار سختي مقابل‌شان وجود دارد. اگر كي‌روش تخصصي دارد بايد در همين چند روز رو كند تا لااقل بازيكنان ريكاوري شوند.

 

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون