• ۱۴۰۲ چهارشنبه ۲ اسفند
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
صفحه ویژه

30 شماره آخر

  • شماره 5411 -
  • ۱۴۰۱ چهارشنبه ۵ بهمن

پاي حكم دادگاه و آجورلو در ميان است يا تصميمي فوتبالي؟

وريا غفوري از فولاد جدا شد

 علي ولي‌اللهي

وريا غفوري كاپيتان سابق استقلال كه در ابتداي فصل به فولاد خوزستان پيوسته بود در فاصله 48 ساعت مانده تا پايان پنجره نقل‌وانتقالاتي زمستان با تصميم جواد نكونام از اين تيم كنار گذاشته شد. اين خبري بود كه روز گذشته رسانه‌ها منتشر كردند اما نه نكونام نه وريا به آن واكنشي نشان ندادند. با توجه به اتفاقاتي كه در چند ماه گذشته رخ داده بود خيلي‌ها اين تصميم را يك تصميم غير فوتبالي دانستند، برخي عملكرد وريا از لحاظ فوتبالي را به عنوان سند تصميم نكونام ارايه دادند و برخي ديگر يك احتمال عجيب را مطرح كردند؛ اينكه با حضور احتمالي آجورلو در فولاد وريا عملا ديگر نمي‌توانسته در اين تيم بماند!

فوتبال وريا تمام شده؟
وريا غفوري بازيكني 35 ساله است و در عرف فوتبالي اين به معناي شروع دوران بازنشستگي است. هرچند همين حالا در كشور خودمان بازيكناني با سنين بالاتر نه تنها بازي مي‌كنند كه كلي هم مشتري دارند. شيمبا بازيكن برزيلي و 40 ساله فولاد تابستان به عنوان يك خريد خوب به مس رفسنجان پيوست. خلعتبري 39 ساله هم در همين پنجره زمستاني از سپاهان راهي آلومينيوم شد. در فوتبال روز دنيا هم بازيكناني با سنين بالاي 35 هنوز پا به توپ هستند. نمونه‌اش مودريچ 37 ساله كه در رئال بازي مي‌كند و با پيشنهاد 100 ميليون دلاري النصر روبرو شده است. با اين حال در مورد وريا غفوري عده‌اي استدلال مي‌كنند كه بدون توجه به سن و سال او ديگر نتوانسته كيفيت لازم را از لحاظ فني ارايه دهد و به همين خاطر نكو عذر او را خواسته. اين دسته مي‌گويند نتايج فولاد در نيم‌فصل نخست نشان مي‌دهد تيم هارموني لازم را نداشته و برخي از بازيكنان نتوانستند انتظارات را برآورده كنند. از جمله وريا غفوري. پس منطقي است كه سرمربي تيم بخواهد با رفع نقاط ضعف مساله را برطرف كند. فولاد قرار است در ليگ قهرمانان آسيا با رقباي گردن‌كلفتي روبرو شود و نياز به يك تيم قوي‌تر دارد. 

پاي مسائل سياسي در ميان است؟
هنوز بحث كنار گذاشته شدن وريا غفوري از استقلال در پايان فصلي كه آبي‌ها بدون باخت قهرمان ليگ برتر شدند باز است. هنوز خيلي‌ها معتقدند آن تصميم اتخاذشده از سوي مديرعامل وقت استقلال يك تصميم غير فوتبالي بوده است. محمد دادكان رييس اسبق فدراسيون فوتبال در اين رابطه به روزنامه اعتماد گفته بود: «از بالا فشار آوردند براي عدم تمديد با وريا. الان مي‌گويند همه بايد سكوت كنند و كسي حرفي نزند. شما اگر بروي با فرهاد مجيدي هم مصاحبه كني، مي‌فهمي كه ايشان هيچ‌وقت استقلال را ترك نمي‌كرد. من خودم به فرهاد و برادرش علاقه دارم و خودشان هم مي‌دانند. اينها استقلال را ترك نمي‌كردند. وقتي شما تحت فشار مي‌گذاريدشان مي‌گويند ديگر ما نيستيم.»
به هر حال وريا غفوري از استقلال رفت و به فولاد خوزستان پيوست. اما تنها بعد از چند هفته و با شروع اعتراضات وريا غفوري به دليل برخي فعاليت‌ها در فضاي مجازي و همچنين سبقه‌اي كه داشت تحت فشار قرار گرفت. گزارش‌هاي رسانه‌ها نشان داد در چند مقطع قرار بود اين بازيكن بازداشت شود اما با وساطت‌هايي اين اتفاق نيفتاد ولي در نهايت در تاريخ 3 آذر به صورت رسمي اعلام شد اين بازيكن بازداشت شده است. در اخبار منتشرشده دليل بازداشت وريا «توهين و تخريب تيم ملي و تبليغ عليه نظام» عنوان شد. بعد از گمانه‌زني‌هاي زياد در مورد سرنوشت اين بازيكن چند روز بعد با قيد وثيقه از زندان اوين آزاد شد.  بروز چنين وضعيتي باعث شد گمانه‌زني‌هايي در مورد ادامه همكاري وريا غفوري با باشگاه فولاد شكل بگيرد. برخي اخبار تاييدنشده مبني بر اينكه از مقامات فولاد خواسته شده وريا كنار گذاشته شود به گوش رسيد. حتي گفتند استعفاي حميدرضا گرشاسبي نيز به همين دليل بوده هرچند برخي منابع خبر دادند اتفاقا ماجرا برعكس بوده! به هر حال وريا هرطور بود تا نيم‌فصل در جمع فولادي‌ها ماند اما در حالي كه گرشاسبي هم ديگر جايي در باشگاه نداشت، كاپيتان سابق استقلال هم از اين تيم جدا شد. 

آجورلو وريا را فراري داد؟
اول بهمن برخي رسانه‌ها از احتمال حضور مصطفي آجورلو مديرعامل سابق باشگاه استقلال در فولاد خوزستان خبر دادند. اين خبر در حالي منتشر شد كه بعد از استعفاي گرشاسبي، سيف‌الله رادكيا مدير فروش كارخانه فولاد به عنوان جانشين گرشاسبي روي صندلي مديريت اين باشگاه نشسته بود؛ مديري كه به نظر نمي‌رسيد به عنوان يك مدير دايم در نظر گرفته شده باشد. به همين خاطر وقتي خبر احتمال حضور آجورلو در فولاد منتشر شد خيلي تعجب‌برانگيز نبود. هرچند يك روز بعد سخنگوي باشگاه فولاد اين احتمال را تكذيب كرد. البته سخنگوي باشگاه از لفظ «چيزي در اين رابطه نشنيده‌ايم» استفاده كرد كه باعث شد رسانه‌ها اظهارات او را جدي نگيرند و اين طور تحليل كنند كه مساله در سطحي فراتر از سخنگوي باشگاه در حال انجام است. 
روز گذشته بعد از خبر كنار گذاشته شدن وريا غفوري از فولاد اين احتمال به نيز به وجود آمد كه شايد رفتن وريا به خاطر آمدن آجورلو بوده است. دو نفري كه به هر ترتيب اصلا روابط حسنه‌اي باهم ندارند. وريا غفوري چند هفته بعد از جدايي از استقلال در نخستين واكنش به كنار گذاشته شدندش گفت: «اين آقاي مديرعامل با بي‌معرفتي كامل ما را گذاشت كنار و جالب بود كه يك خط توضيح نداد... . مثل يك آدم ترسو قايم شد و چيزي نگفت. نشان داد كه به ريش نيست، به ريشه است. آدم بايد انسان باشد. حرف من الان نيست. حرف من اين است كه اين آقا نشان داد به اين نيست كه تا اينجا ريش بگذاري. به اين است كه ريشه داشته باشي.» اگر طي روزهاي آينده داستان مديرعاملي آجورلو در استقلال جدي شود مي‌توان با قاطعيت گفت كه رفتن وريا به همين دليل بوده است.

آيا ماجرا مربوط به حكم احتمالي دادگاه مي‌شود؟
وريا غفوري به قيد وثيقه از بازداشت خارج شده است و منتظر تشكيل دادگاه است. بدترين سناريوي ممكن در جدايي وريا غفوري اين است كه طرفين احتمال صدور حكمي از جانب دادگاه كه باعث شود وريا نتواند فوتبال را ادامه دهد در نظر گرفته‌اند. حال ممكن است اين حكم زندان باشد يا تبعيد يا ممنوع‌الفعاليتي. به همين دليل براي اينكه فولاد متضرر نشود و در ميانه فصل بدون بازيكن نماند، دو طرف تصميم گرفته‌اند در مقطعي كه امكانش هست قطع همكاري كنند و جواد نكونام بتواند بازيكن جذب كند. اين احتمال در شرايطي مطرح است كه در روزهاي گذشته جلسات دادگاه چندين سلبريتي برگزار شد. به عنوان مثال مي‌توان به دادگاه فاطمه معتمد آريا و هنگامه قاضياني اشاره كرد. جلساتي كه نشان مي‌دهد نوبت به زودي به سايرين و از جمله وريا هم خواهد رسيد. 
همه اين گمانه‌زني‌ها فعلا روي ميز است و تنها گذشت زمان نشان مي‌دهد كه اصل ماجرا به چه صورت بوده است. چرا كه حتي اگر الان نكونام با صراحت بگويد يك تصميم صرفا فوتبالي در قبال وريا اتخاذ كرده، با توجه به شرايط كسي به راحتي باور نخواهد كرد. همه اتفاقات چند وقت اخير مي‌تواند به عنوان دليلي براي چنين تفكر بدبينانه‌اي لحاظ شود.

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون