• ۱۴۰۳ شنبه ۲ تير
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
صفحه ویژه

30 شماره آخر

  • شماره 5730 -
  • ۱۴۰۳ چهارشنبه ۱۵ فروردين

مراقب دام پهن شده دشمنان باشيم

الياس حضرتي

1) در دشمني تمام عيار اسراييل نسبت به كليت دنياي اسلام و مسلمانان در سطح منطقه و جنايات اين رژيم نسبت به بشريت كه در قالب كودك‌كشي و... بروز كرده است هيچ شك و ترديدي وجود ندارد. طي بيش از 70‌سال گذشته (به‌طور عام) و يك سال گذشته (به‌طور خاص)، زشت‌ترين تصويرهاي ممكن در جنايت عليه بشريت، انسانيت و وجدان بشري توسط اسراييل در غزه ثبت شده است. البته اين نوع اقدامات شنيع طي 70 سال حيات اين رژيم ادامه داشته اما امروز شدت پيدا كرده است و به دليل گسترش ارتباطات و توسعه فضاي مجازي افكار عمومي جهاني از نزديك با آن آشنا مي‌شوند.

2) در يك چنين شرايطي، نتانياهو با مشکلات زیادی مواجه است، مشكل نخست آن است كه يك بحران سنگين در درون هسته قدرت اسراييل وجود دارد كه مبتني بر آن تصور مي‌شود، چنانچه بحران اخير پايان يافته و آتش بس اعمال شود، بحران داخلي اسراييل شعله‌ور شده، فراتر رفته در اثر آن، نتانياهو و حزب متبوعش را مي‌سوزاند. اين تحليلي است كه اكثريت كارشناسان مسائل بين‌الملل بر روي آن اجماع دارند. به همين دليل نتانياهو براي بقاي خود و ماندن حزبش، مي‌خواهد به هر طريق ممكن بحران غزه را نه تنها تداوم بخشد بلكه آن را توسعه دهد. در واقع به دنبال آن است كه آتش بحران را به لبنان، سوريه و ساير كشورهاي منطقه و محور مقاومت سرايت دهد. در مرحله بعد در صورت امكان، آتش بحران را به ايران هم بكشاند و آتشي برافروزد كه كل منطقه را به قيمت نجات يافتن خودش بسوزاند.

3) مشكل دیگر نتانياهو آن است كه احساس مي‌كند، شكست تحقيرآميزي كه اسراييل در ابتداي بحران اخير (7 اكتبر) متحمل شد و ضربات امنيتي و حیثيتي جدي آن براي اسراييل همچنان ادامه دارد، هنوز ترميم نشده است. در واقع هر اقدام جنايتكارانه‌اي كه اسراييل صورت مي‌دهد باز هم نمي‌تواند مرهمي بر زخم‌هاي اين رژيم باشد. نتانياهو تا به امروز بيش از 33هزار نفر انسان بيگناه و مظلوم را كشته است. بيمارستان‌ها را از بين برده، خانه‌ها را بر سر ساكنان فلسطيني در غزه خراب كرده و با ایجاد قحطی بسياري از كودكان، بيماران و زنان و... را از بين برده اما هنوز نتوانسته است تبعات ناشي از شكست حيثيتي اسراييل از حماس را پوشش بدهد. نبايد فراموش كرد، بسياري از افراد تصور مي‌كردند، اسراييل مانند دژي نفوذ ناپذير است، اما ابهت اسراييل، امروز كاملا درهم شكسته و هيمنه اين رژيم در هم پيچيده شده است. نتانياهو به دنبال انجام اقدامي است كه شكست را پوشش بدهد و در اين مسير از به آتش كشاندن منطقه و جهان هم ابايي ندارد. در طول تاريخ بسياري افراد وجود داشته و دارند كه براي جبران عقده‌ها و كمبودهاي خود، بحران‌هاي جهاني ايجاد كرده‌اند و نتانياهو يكي از همين چهره‌هاست كه در كنار نام‌هايي چون هيتلر، موسوليني، چنگيز و... قرار مي‌گيرد.

4) يكي از گزاره‌هايي كه نتانياهو از آغاز بحران اخير و جنگ غزه دنبال مي‌كرد، اين بود كه پاي ايران را به اين منازعه باز كند. ولی با تدبير مناسب و به موقع رهبري كه اعلام كردند ايران ضمن پشتيباني همه‌جانبه از مقاومت، اساسا در جريان اين حمله قرار نداشته است، اين تلاش‌ نتانیاهو خنثي و تلاش‌هاي اسراييل براي كشاندن مستقيم ايران به بحران بی اثر شد. نتانياهو اما دست‌بردار نبوده و نيست و همواره تلاش مي‌كند، سياست‌هايي تدارك ببيند كه يا بين ايران و امريكا درگيري و تنش ايجاد كند يا اينكه ميان خودش با ايران درگيري به وجود بياورد. در اين راستا مدت‌هاست كه پايگاه‌هاي ايران در سوريه را هدف قرار مي‌دهد و مستشاران و نيروهاي سپاهي ايران را ترور مي‌كند. اين بار هم مستقيما به سفارت ايران حمله كرد. ضمن اينكه معتقدم حتما، حتما و حتما ايران مي‌بايست مقابله به مثل کند و گوشمالي درست وحسابي به اسراييل بدهد تا بازدارندگي لازم ايجاد شود، اما در عين حال به دليل چيدن يك سناريو توسط اسراييلي‌ها بايد حوصله به خرج بدهد، صبر كند و با طراحي دقيق‌تر به دنبال زدن ضربات اساسي‌تر بر پيكره اين رژيم منحوس باشد. در واقع بايد مراقب بود در دامي كه دشمن پهن كرده است نيفتيم. بر اين اساس ضمن بيان تسليت و تبريك به خانواده‌ها و نزديكان شهداي حمله به کنسولگری سفارت ایران در دمشق به خصوص خانواده سردار زاهدي كه سال‌هاي سال در جبهه در خدمت او بودم و پس از آن هم در گيلان مسووليت‌هايي را داشتند و همواره در راستاي رشد كشور گام بر مي‌داشتند، اميدوارم خون اين شهيدان آنچنان بجوشد كه اثرات پاسخ ايران چندين و چند برابر شود. در نهايت این امید را دارم كه با تدبير درست، حركت منطقي و صحيح بتوانيم پاسخ مناسب را در موقعيتي مناسب بدهيم تا دشمنان اسلام و ايران هرگز جرات اقدام عليه ايران نداشته باشند.

 

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون