• ۱۴۰۲ پنج شنبه ۳۰ شهريور
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
صفحه ویژه

30 شماره آخر

  • شماره 3348 -
  • ۱۳۹۴ دوشنبه ۳۰ شهريور

انتقاد وزير راه از پروژه‌اي چند ساله

آزادراه تهران- شمال از ابتدا «كج» بود

ادامه از صفحه اول

مخالف بورس مسكن هستم

وزير راه و شهرسازي كه تنهابراي توضيح در خصوص سرمايه‌گذاري خارجي در جمع خبرنگاران قرار گرفته بود از عدم موافقتش با بورس مسكن هم صحبت كرد و گفت: «مسكن كالاي استانداردي نيست كه براي آن بورس تشكيل شود، زيرا بورس را براي كالاي استاندارد تشكيل مي‌دهد. موضوعي كه در بورس كالا مطرح شده بود، اين بود كه ساختمان‌هاي عمومي و دولتي مانند ساختمان‌هاي بانك‌ها در بورس كالا عرضه شود و در واقع يك بازار حراجي شكل بگيرد تا خريد و فروش‌ها به صورت شفاف انجام شود، بنابراين راه‌اندازي بورس مسكن به اين شيوه كه مطرح شده است، نه در ايران و نه در هيچ كجاي دنيا قابل اجرا نيست.»آخوندي همچنين در خصوص افزايش تسهيلات خريد مسكن، هم گفت: «ما براي افزايش رقم تسهيلات با دو مشكل مواجه هستيم؛ اول اينكه بانك‌هاي ايران امكان وام‌دهي محدودي دارند و دوم اينكه قدرت بازپرداخت تسهيلات توسط دريافت‌كنندگان كم است اما مي‌بينيم كه به تدريج يخ‌ها در حال آب شدن است و ما در ريل پس‌انداز درست و دريافت تسهيلات قرار مي‌گيريم.»

ايرباس و بويينگ مي‌آيند

عباس آخوندي البته در مورد آخرين وضعيت حضور شركت‌هاي هواپيمايي هم گفت: «برآورد كشور را از نياز به هواپيما به شركت‌هاي ايرباس و بويينگ ارايه كرده‌ايم. همچنين براي ورود هواپيماهايي با برد كوتاه هم با ساير شركت‌ها مذاكراتي داشته‌ايم. در صنعت هوانوردي به هيچ‌وجه مشمول تحريم نخواهيم بود و مي‌توانيم از اين تحريم كنوني خارج شويم، در اين خصوص مذاكراتي هم با شركت‌هاي سازنده هواپيما انجام شده است. بسته‌اي را با برخي شركت‌هاي هواپيمايي بزرگ خارجي مطرح كرديم تا هواپيما را به صورت اجاره به شرط تمليك وارد كشور كنيم، شركتي كه در ايران تاسيس مي‌شود مي‌تواند هواپيماها را خريداري كرده و در اختيار شركت‌هاي ايراني قرار دهد تا به اين وسيله ناوگان را نوسازي كنيم.»وي البته در خصوص ورود هواپيماي روسي سوخو به كشور و مذاكرات با كشور روسيه افزود: «هنوز چنين هواپيمايي از سازمان هواپيمايي كشوري مجوز پرواز نگرفته است و ما هنوز خريدي را انجام نداده‌ايم اما در آينده آن را بررسي مي‌كنيم. در وضعيت فعلي با كمبود هواپيما مواجه هستيم و نوسازي و پاكسازي ناوگان هوايي را در دستور كار داريم.»به گفته آخوندي، «يكي از موضوعات مهم اين است شركت‌هايي كه قصد دارند عمليات هوانوردي در كشور داشته باشند، يك حداقل سرمايه‌گذاري تعريف شده كه بايد رعايت كنند. همچنين شركت‌هاي بين‌المللي كه در ايران يك پايگاه ايجاد كنند، از دولت امكانات دريافت مي‌كنند. در دنيا ايرلاين‌ها كمتر هواپيماهاي ملكي دارند، معمولا نوسازي ناوگان در ايرلاين‌ها از طريق اجاره به شرط تمليك انجام مي‌شود.»

مكران محور سرمايه‌گذاري خليج فارس

وزير راه همچنين در مورد سرمايه‌گذاري در بنادر نيز به ضرورت سرمايه‌گذاري در منطقه مكران اشاره كرد و گفت: «يكي از محورهاي اصلي ما كار در حوزه سواحل مكران يا خليج فارس است كه تمركز جديدي را در اين بخش داريم. امكانات اقتصادي فوق‌العاده‌اي را در اين مناطق داريم اما تاكنون استفاده نشده است، جمعيت در هر كيلومتر مربع در اين بخش به‌طور ميانگين 5/5 نفر است در حالي كه ميانگين كشوري بالاي ۲۲ نفر در هر كيلومتر مربع است، بنابراين مي‌توانيم اقدامات گسترده‌اي را در اين سطح داشته باشيم و چهار شهر جديد را هم براي سواحل جنوبي تعريف كرده‌ايم.»

از بدهي ايرلاين‌ها تا حمايت‌هاي قانوني از سرمايه‌گذاران

آخوندي در ادامه در مورد بدهي ايرلاين‌ها به شركت فرودگاه‌ها نيز افزود: «معتقدم كه بايد هر نوع كسب و كاري را بر مبناي شفافيت و تعهد انجام دهيم؛ بنابراين اينكه يك ايرلاين هزينه خود را به هزينه‌هاي عمومي تحميل كند، كسب و كار پايداري نيست و ما حمايت نمي‌كنيم.»وي در خصوص مشكلات قانوني حقوق سرمايه‌گذاران در ايران اظهار داشت: فكر مي‌كنم ما كمتر مشكل قانون داريم، بلكه مشكل ما اراده و نحوه نگاه به سرمايه‌گذاران است و بيشتر نگاه اقتصاد سياسي بر اين موضوع حاكم است. ما مصمم هستيم با حفظ استقلال و نگاه به اقتصاد مقاومتي بتوانيم يك تعامل سازنده و برد – برد با جهان داشته باشيم. مشكل ما در حوزه بانكي، ضعف قدرت تسهيلات‌دهي بانك‌هاست، براي ايران‌اير نوسازي ناوگان قرار دارد كه مذاكراتي هم در اين خصوص انجام شده است. همچنين شركت ايران‌اير يك سيستم قوي تعمير و نگهداري هواپيما را دارد كه مي‌تواند به عنوان يك پايگاه عمل كند.»اين وزير كابينه در خصوص ساخت بندر خشك هم گفت: «پنج بندر را در دست اقدام داريم و آيين‌نامه آن در شوراي عالي ترابري تعريف شده است كه نخستين بندر خشك در منطقه آپرين طراحي شده و ساخته مي‌شود.»وي درباره نوسازي ناوگان جاده‌اي اظهارداشت: «122 هزار كاميون با عمر بالاي ۲۵ سال در كشور داريم كه مصرف انرژي آنها دو برابر كاميون‌هاي نسل جديد است. بنابراين در پروژه‌هاي پيشنهادي سرمايه‌گذاري، يكي از حوزه‌هاي جذاب براي سرمايه‌گذاران خارجي، نوسازي ناوگان‌هاي مختلف است.»

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون