• ۱۴۰۰ دوشنبه ۲۹ شهريور
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
online صفحه ویژه كانال تلگرام روزنامه اعتماد

30 شماره آخر

  • شماره 3602 -
  • ۱۳۹۵ چهارشنبه ۲۷ مرداد

تكرار يك ماموريت

شوراي عالي سياستگذاري اصلاح‌طلبان در حضور رييس دولت اصلاحات تصميم گرفت به كار خود براي خرداد 96 ادامه دهد

گروه احزاب

شوراي عالي سياستگذاري انتخابات اصلاح‌طلبان ماموريت يافت تا در يك‌سال آينده كليه فعاليت‌هاي انتخاباتي اصلاح‌طلبان را ساماندهي و اجرا كند. اين تصميمي بود كه دوشنبه شب در دفتر رييس دولت اصلاحات و با نظر او اتخاذ شد.  
دوشنبه شب اعضاي شوراي عالي سياستگذاري اصلاح‌طلبان به دفتر رييس دولت اصلاحات رفتند تا ضمن گزارش دهي به وي نقطه نظرات او را براي چگونگي فعاليت‌هاي انتخاباتي جويا شوند.  بر اساس اخباري كه در اختيار «اعتماد» قرار گرفته است در اين جلسه برخي چهره‌هاي اصلاح‌طلب و دبيران كل احزاب حضور نداشتند.
در ميان غايبان نام‌هاي رسول منتجب‌نيا قائم‌مقام حزب اعتماد ملي، سيد هادي خامنه‌اي دبيركل مجمع نيروهاي خط امام و محسن رهامي، دبيركل انجمن اسلامي مدرسين دانشگاه‌ها به چشم مي‌خورد. آنها معتقدند سازوكار انتخاباتي اصلاح‌طلبان بايد ذيل مجموعه شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات انجام شود.
شورايي كه آخرين فعاليت انتخاباتي‌اش مربوط به سال 92 و انتخابات شوراي اسلامي شهر تهران بود. در آن انتخابات مشكلاتي كه در تدوين ليست اصلاح‌طلبان پديد آمد اصلاح‌طلبان و شخص رييس دولت اصلاحات را به اين جمع‌بندي رساند كه اين شورا از ظرفيت كافي براي برداشتن بار سنگين انتخابات برخوردار نيست.
به همين دليل بود كه ابتداي كميته راهبردي انتخابات و سپس شوراي عالي سياستگذاري انتخابات اصلاح‌طلبان تشكيل شد.  اصلاح‌طلبان پس از جلسه دوشنبه شب بايد نخستين اولويت و تمركز خود را بر حفظ انسجام دروني قرار داده و ضمن تقويت شوراي عالي به بررسي راه‌هاي ورود به انتخابات شوراي شهر بپردازند.  در اين جلسه رييس دولت اصلاحات توصيه‌هايي به شوراي عالي داشت كه اعضاي شورا در نخستين جلسه آنها را عملياتي خواهند كرد.  
نخستين و مهم‌ترين دستورالعمل، حفظ شوراي عالي سياستگذاري است. در شرايطي كه برخي نيروهاي اين جريان اعلام مي‌كردند ماموريت شوراي عالي به اتمام رسيده و بايد نهاد ديگري در ميان اصلاح‌طلبان به تصميم‌سازي درباره انتخابات آتي بپردازد اما با اعلام رييس دولت اصلاحات اين ايده كنار گذاشته شد و شوراي عالي سياستگذاري مجددا مسووليت كليه امور انتخاباتي اصلاح‌طلبان را به عهده گرفت.

اولويت شوراي عالي است نه اشخاص
بر اساس آنچه در جلسه دوشنبه شب گذشته است مهم‌ترين اولويت حفظ شوراي عالي اصلاح‌طلبان است. بنابراين هر فرد يا گروهي كه به هر دليلي نمي‌تواند يا تمايل ندارد با اين ساز و كار همراهي و همكاري كند، مي‌تواند به دنبال راه تازه‌اي برود اما مسير اصلاح‌طلبان در يك سال آينده كاملا روشن است.
بر اين اساس شنيده‌ها حاكي از آن است كميته‌اي كه ذيل شوراي مشورتي رييس دولت اصلاحات براي برنامه‌ريزي و بررسي نحوه ورود به انتخابات شوراها تشكيل شده بود در آينده نزديك ضمن اتمام وظايف محوله اعلام انحلال كرده و برخي اعضاي آن از جمله محمد علي نجفي، به عضويت شوراي‌عالي اصلاح‌طلبان در مي‌آيند.

موضع اصلاح‌طلبان در انتخابات رياست‌جمهوري
تاكنون بيشترين بحث و بررسي‌ها در جبهه اصلاحات مربوط به چگونگي ورود به انتخابات شوراي شهر بوده است. به طور طبيعي آنها قصد عبور از روحاني را ندارند و براي انتخابات سال 96 در نظر دارند ظرفيت‌هاي جبهه اصلاحات را بار ديگر در اختيار رييس‌جمهور روحاني قرار دهند.
به همين دليل تصميمات ميداني و ستادي اصلاح‌طلبان براي انتخابات در هماهنگي كامل با ستاد انتخاباتي حسن روحاني اتخاذ خواهد شد. با توجه به احتمال تصدي مسووليت رياست ستاد انتخاباتي روحاني توسط محمد علي نجفي، حضور او در شوراي عالي سياستگذاري مي‌تواند دستاوردهاي بيشتري در هماهنگي، مذاكره و تعامل با رييس‌جمهور داشته باشد.

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون