• ۱۴۰۱ چهارشنبه ۱۵ تير
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
صفحه ویژه

30 شماره آخر

  • شماره 3608 -
  • ۱۳۹۵ چهارشنبه ۳ شهريور

اعضاي فراكسيون‌هاي ولايت و مستقل‌ها حرف‌ متفاوتي مي‌زنند

آشفته بازار اصولگرايي

زينب صفري
 با وجود گذشت سه ماه از آغاز به كار مجلس دهم اما فراكسيون اصولگرايان كه در شب انتخاب هيات رييسه تشكيل شده بود؛ هنوز نتوانسته دومين جلسه خود را برگزار كند و سردرگمي‌ها در اين فراكسيون همچنان ادامه دارد. دست‌اندركاران فراكسيون ولايت در حالي دو روز گذشته سعي كردند اعضاي‌شان را در سالن آينه مجلس دور هم جمع كنند كه همچنان صداهاي متناقضي از آن شنيده مي‌شود. در حالي كه چهره‌هايي همچون محسن كوهكن و مهرداد لاهوتي از تشكيل جلسه فراكسيون اصولگرايان با حضور لاريجاني سخن مي‌گويند اما نقوي‌حسيني و حاجي‌دليگاني از به حد نصاب نرسيدن يك جلسه و عدم حضور لاريجاني در آن حرف مي‌زنند. سخن از جلسه روز دوشنبه فراكسيون اصولگرايان است؛ جلسه‌اي كه گفته مي‌شود تنها با حدود 80 نفر از اعضاي اين فراكسيون تشكيل شده و البته علاوه بر اعضاي اين فراكسيون چهره‌هايي همچون مهرداد لاهوتي، بهروز نعمتي و جعفرزاده ايمن آبادي همگي از فراكسيون مستقلين هم در آن حضور داشتند. با اين همه به نظر مي‌رسد كه تنها راه چاره اصولگرايان همان تشكيل يك شوراي 34 نفره از هر دو فراكسيون مستقلين و ولايت به رياست علي لاريجاني است. شوراي عالي كه به نظر مي‌رسد تنها نمايشي براي كنار هم قرار دادن اصولگراياني باشد كه يكديگر را آنچنان قبول ندارند. برنامه‌ريزي‌اي كه قرار است با مديريت علي لاريجاني جلو برود تا شايد وضعيت آشفته اصولگرايان را سامان ببخشد. اما اصولگرايان مجلس چه مي‌گويند؟
تناقض‌گويي‌ها درباره جلسه روز دوشنبه فراكسيون اصولگرايان
درباره اينكه عنوان جلسه فراكسيون اصولگرايان چه بوده است روايت‌هاي مختلفي وجود دارد. در حالي كه طيف پايداري فراكسيون اصولگرايان و چهره‌هايي مانند نقوي حسيني و حاجي دليگاني از آن به عنوان مجمع عمومي فراكسيون ياد مي‌كند اما مهرداد لاهوتي تاكيد مي‌كند اين جلسه مجمع عمومي فراكسيون ولايت نبوده است. تناقض‌گويي‌ها به همين جا ختم نمي‌شود. در حالي كه نقوي حسيني در گفت‌وگو با خبرنگار «اعتماد» از منتفي شدن جلسه روز دوشنبه فراكسيون اصولگرايان به دليل به حد نصاب نرسيدن اعضا سخن مي‌گويد اما چهره‌هاي معتدل‌تر اين فراكسيون همچون محسن كوهكن بر برگزاري اين جلسه با حضور لاريجاني تاكيد دارند. نقوي حسيني در اين باره به «اعتماد» گفت: مجمع عمومي روز دوشنبه چون ديرهنگام اطلاع‌رساني شد و نمايندگان معمولا با وزرا و دستگاه‌ها ملاقات دارند به حد نصاب نرسيد و به همين جهت جلسه به 7 صبح روز گذشته موكول شد كه اين جلسه دوم به رياست لاريجاني تشكيل شد. در همين حال حاجي‌دليگاني، نماينده شاهين شهر هم به «اعتماد» گفت: من در جلسه روز دوشنبه شركت ولي جلسه را ترك كردم چون حدود 80 نفر آمده بودند اما خود آقاي لاريجاني شركت نكرد. ايشان به آقاي اميرآبادي گفته بود جلسه را اداره كند. اما جلسه نتوانست ادامه يابد. من هم جلسه را ترك كردم و در جلسه دوم (ديروز سه‌شنبه) هم شركت نكردم.
پيشنهاد لاريجاني براي تشكيل شوراي هماهنگي
با وجود اين اظهارات نقوي حسيني و حاجي دليگاني اما محسن كوهكن و مهرداد لاهوتي دو نماينده‌اي هستند كه بر برگزاري جلسه فراكسيون اصولگرايان با علي لاريجاني تاكيد دارند. هر چند با دو روايت متفاوت!، جلسه‌اي كه در آن علي لاريجاني پيشنهاد تشكيل شوراي هماهنگي با حضور دو فراكسيون ولايت و مستقلين را داده تا شايد چاره انشقاق ميان طرفداران او باشد. محسن كوهكن از اعضاي فراكسيون ولايت درباره جلسه روز دوشنبه اين فراكسيون به «اعتماد» گفت: دوستاني كه از ابتدا با فراكسيون ولايت بودند بنا بر دلايلي كه قابل توجه بود دنبال اين بودند كه فراكسيون ديگري داشته باشند، بين دوستان هم نظرات متفاوت بود. برخي مي‌گفتند در فراكسيون ولايت هستيم اما يك ساب فراكسيون به عنوان مستقلين تشكيل مي‌دهيم. بر همين مبنا در جلسه ديروز عمدتا روي اشتراكات ميان دوستان عضو فراكسيون مستقلين و فراكسيون ولايت صحبت شد كه برداشت من اين بود كه در جهت حفظ انسجام فراكسيوني چندين گام به جلو رفتيم. او در پاسخ به اين سوال كه بنابراين قرار است فراكسيون مستقلين و اصولگرايان با هم ادغام شوند، گفت: ‌عرض كردم چندين گام به جلو رفتيم و احتمال دارد يكي، دو جلسه ديگر هم برگزار شود آن وقت نتيجه اعلام مي‌شود. او در پاسخ به اين سوال كه چرا با وجود گذشت سه ماه از شروع مجلس اما همچنان فراكسيون اصولگرايان بلاتكليف است هم گفت: به اين دليل كه ما مي‌خواهيم اين رايزني‌ها و تفاهمات را انجام دهيم چون كار فراكسيون اجباري نيست. حتما بايد با روش‌هاي اقناعي كار فراكسيون را پيش برد. روش‌هاي اقناعي با روش‌هاي دستوري فرق دارد. در فراكسيون همه نمايندگان با هر گرايشي هم‌عرض هم هستند. در مواقعي كه افراد هم‌عرض هستند وقتي كه بحثي مطرح مي‌شود حتما بايد يكديگر را قانع كنند و ذات روش اقناعي صرف وقت و فرصت است.
پيشنهاد تشكيل شوراي عالي 34 نفره به رياست لاريجاني
اما در حالي كه كوهكن از احتمال ساب فراكسيون شدن فراكسيون مستقلين ذيل فراكسيون اصولگرايان سخن مي‌گويد؛ مهرداد لاهوتي، عضو هيات رييسه فراكسيون مستقلين در گفت‌وگو با «اعتماد» اين موضوع را رد كرده و مي‌گويد: آخرين تصميمي كه گرفته شد، اين بود كه فراكسيون مستقلين كار خودش را انجام دهد، فراكسيون ولايت هم كار خودش را انجام دهد. بعد يك شوراي عالي كه آقاي لاريجاني پيشنهاد داد تحت عنوان شوراي هماهنگي باشد، تشكيل شود. به اين ترتيب كه 17 نفر از فراكسيون ولايت و 17 نفر هم از فراكسيون مستقلين حضور داشته باشند و خود آقاي لاريجاني هم رييس شوراي عالي باشد. او تاكيد مي‌كند به‌هيچ‌وجه موضوع ساب فراكسيون شدن مستقلين مطرح نيست. بعد هم توضيح مي‌دهد: من به عنوان هيات رييسه فراكسيون مستقلين كه در جلسه حضور داشتم مي‌گويم كه تلاش خيلي زيادي شد كه اين دو فراكسيون يكي شود، اما موافقت نشد. بعد پيشنهاد شد فراكسيون مستقلين ساب فراكسيون شود اما باز هم موافقت نشد. نتيجه اين شد كه هركدام از فراكسيون‌ها فعاليت خودشان را داشته باشند و همان شوراي عالي تشكيل شود و آقاي لاريجاني رييس آن باشد. لاهوتي در عين حال حضور كاظم جلالي در اين جلسه را رد كرده و درباره حضور جعفرزاده ايمن‌آبادي هم گفت: آقاي جعفرزاده تصورش اين بود در اين جلسه بحث انتخاب نمايندگان بين‌المجالس است براي همين رفته بود و بحث مجمع فراكسيون ولايت مطرح نبود.
مديريت لاريجاني بر دو فراكسيون ولايت و مستقلين
حالا بنا بر اظهارات كوهكن و لاهوتي ظاهرا علي لاريجاني دست به كار حل اختلافات دو فراكسيون نزديك به خود شده است. او قطعا به ادامه رياستش در دوره‌هاي بعدي مجلس مي‌انديشد و اين انشقاق مي‌تواند برايش خطرناك باشد. اما با مدل پيشنهادي شوراي هماهنگي و رياست خودش بر اين شورا در عمل مديريت هر دو فراكسيون به عنوان اتفاقي بي‌سابقه برعهده يك نفر يعني علي لاريجاني قرار خواهد گرفت. اما اگر اين مدل اجرايي شود قطعا به نظر مي‌رسد فراكسيون ولايت بايد به دنبال يك رييس براي خودش باشد.
تندروهاي ناراضي
اين اتفاق تازه در فراكسيون اصولگرايان اما چندان به مذاق طيف پايداري‌ فراكسيون خوش نيامده است. اين را از اظهارات چهره‌اي مانند حاجي‌دليگاني مي‌توان حدس زد. او در گفت‌وگو با «اعتماد» مي‌گويد كه ديدگاه من اين است كه اين وضع طراحي خود آقايان است. تا با عنوان و پوشش ديگري همان جايگاه رييس را در مخاطرات و شرايط مختلف بتوانند تثبيت كنند. حاجي‌دليگاني معترضانه مي‌گويد اگرچه معتقدم فراكسيون ولايت به حيات خودش ادامه خواهد داد اما لاريجاني مانند راننده خاوري است كه كم‌سرعت در جاده حركت مي‌كند؛ نه اجازه مي‌دهد كسي از او سبقت بگيرد و نه خودش با سرعت لازم مي‌رود. نه خودش مي‌گويد من اصولگرا هستم و اهداف فراكسيون اصولگرايان را دنبال كند و نه كنار مي‌رود تا كس ديگري جاي او بنشيند. اما تحولات تازه در جناح اصولگراي مجلس علاوه بر چهره‌‌هاي تندرو اين طيف ناراضيان ديگري هم دارد. حشمت‌الله فلاحت‌پيشه كه پيش از اين در گفت‌وگويي بر حضورش در فراكسيون ولايت تاكيد كرده بود اما روز گذشته در گفت‌وگو با «اعتماد» تاكيد مي‌كند، ديگر عضو هيچ فراكسيوني نيستم. او مي‌گويد: در فراكسيون ولايت بودم اما بيرون آمدم و الان در هيچ فراكسيوني عضو نيستم. از ابتدا قرار شد فراكسيون ولايت يك فراكسيون فراگيري باشد، اما دچار گسيختگي شد و از دل آن فراكسيون‌هاي مختلفي شكل گرفت و قالب اوليه خودش را شكل نداد. در حالي كه قرار بود فراكسيون ولايت بر اساس اصول كلي شكل بگيرد و در آن اصول كلي، قاطبه نمايندگان قرار گرفتند اما خيلي زود چندشقه شد. حتي كساني كه آن را تشكيل داده بودند فراكسيون‌هاي ديگري تشكيل دادند. او تاكيد مي‌كند: فراكسيون اصولگرايان مقطعي و موضوع محور شكل گرفت. يعني اينكه صرفا با اهداف تشكيل هيات‌رييسه و انتخاب رييس و... شكل گرفت و عملا اين دلسردي در ميان تعدادي از اعضا به وجود آمد. براي همين وقتي از من براي شركت در جلسه دوشنبه و سه‌شنبه دعوت شد برايم مهم نبود و به همين دليل حتي ساعتش را هم نپرسيدم. به هر حال آقاي كاظم جلالي از دل اين فراكسيون خودش يك فراكسيون ديگر تشكيل داده است، بعد هم نامش را مستقل گذاشته‌اند. همه هم مي‌دانند كه اينها مستقل نيستند. فراكسيون اصولگرايان آخرين بار در هشتم خردادماه و همزمان با انتخابات هيات رييسه مجلس توانست جلسه‌اي با حضور همه اعضايش تشكيل دهد اما درست از فرداي تشكيل هيات‌رييسه اختلافات در آن آغاز شد؛ امري كه با تشكيل فراكسيون مستقلين ظهور و بروز آن شدت گرفت. چه آنكه موسسين اين فراكسيون سوم در واقع چهره‌هاي اصلي از فراكسيون ولايت بودند. كاظم جلالي كه در ماجراي انتخاب هيات‌رييسه شخصا فراكسيون ولايت را مديريت مي‌كرد حالا در راس فراكسيون سومي با عنوان مستقلين قرار گرفته است. در واقع همين انشقاق موجب شد تا فراكسيوني كه زودتر از هر دو فراكسيون ديگر تشكيل شد اما هنوز نتوانسته اساسنامه خود را تدوين و شوراي مركزي را تشكيل دهد. حالا معلوم نيست ترفند تازه علي لاريجاني مي‌تواند اوضاع به هم ريخته فراكسيون اصولگرايان را سامان دهد يا خير؟

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون