• ۱۴۰۲ پنج شنبه ۱۶ آذر
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
صفحه ویژه

30 شماره آخر

  • شماره 4135 -
  • ۱۳۹۷ دوشنبه ۲۵ تير

رهبر انقلاب ضمن حمايت از دولت و تاكيد بر حل مشكلات اقتصادي:

با متخلفان در هر سطحي كه هستند برخورد شود

 

آيت‌الله خامنه‌اي، رهبر معظم انقلاب اسلامي صبح ديروز در نشستي كه با دعوت ايشان از رييس‌جمهور و اعضاي هيات دولت برگزار شد، با تاكيد بر توانايي كشور براي عبور از مشكلات اقتصادي با برخورداري از روحيه انقلابي و مجاهدت، كار و تلاش شبانه‌روزي مسوولان و همكاري و همراهي آحاد مردم، شرايط و الزامات استمرار پيشرفت و حركت پرشتاب به سمت اهداف را بيان كردند.

به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني دفتر رهبري، آيت‌الله خامنه‌اي در اين جلسه، شرط اصلي موفقيت در همه عرصه‌ها را برخورداري از «روحيه قوي، انگيزه، شجاعت و عزم راسخ» دانستند و افزودند: همه مديران دولتي بايد در مقابل مشكلات با تحرك بيشتر و با احساس مسووليت مضاعف عمل كنند.

رهبر انقلاب اسلامي، تيم اقتصادي دولت را مياندار و محور اصلي كار و تحرك در كشور خواندند و همه دستگاه‌ها را به هماهنگي با آن فراخواندند.

ايشان شرط ديگر غلبه بر تنگناها را ارسال تصويري مقتدر از دولت برشمردند و افزودند: تصوير دولت در چشم مردم بايد تصويري توانا، كارآمد و تلاشگر باشد زيرا نفس تلاشگري براي مردم جذاب و اميدواركننده است. رهبر انقلاب اسلامي همچنين صداوسيما و دستگاه‌هاي تبليغاتي را به انتقال تصوير درست از اقدامات دولت توصيه كردند و افزودند: البته بيان انتقادهاي منطقي اشكالي ندارد، ضمن اينكه بخش عمده‌اي از تصويرسازي درست از دولت وابسته به عملكرد مسوولان است، يعني مسوولان بايد به ميان مردم، كارگران و صنايع بروند و از نزديك با آنها ارتباط برقرار كنند. آيت‌الله خامنه‌اي با مقتدرانه توصيف كردن مواضع رييس‌جمهور كشورمان در اروپا افزودند: نشان دادن اقتدار در مقابل بيگانگان به‌ويژه امريكايي‌ها امري لازم است و اين كار بايد بهنگام، صريح و قاطع انجام شود.

«دنبال كردن جدي كارها با استفاده از امكانات و توانايي‌هاي كشور» سفارش ديگر رهبر انقلاب اسلامي به مسوولان بود. ايشان افزودند: البته طرف‌هاي اروپايي موظفند تضمين‌هاي لازم را درخصوص برجام بدهند اما نبايد اقتصاد كشور به اين موضوع گره زده و معطل آن شود. آيت‌الله خامنه‌اي با تاكيد بر «لزوم گسترش روزافزون ديپلماسي و ارتباطات خارجي» افزودند: به‌جز موارد معدودي همچون امريكا، روابط كشور با شرق و غرب بايد هرچه بيشتر تقويت شود و تحرك عملياتي و هدفمند ديپلماسي افزايش يابد.

رهبر انقلاب اسلامي در ادامه به بيان چند توصيه و راهكار براي حل مشكلات اقتصادي پرداختند.

ايشان تهيه «نقشه راه اقتصادِ باثبات» را لازم دانستند و افزودند: اگر نقشه راه اقتصاد تهيه شود، مردم و فعالان اقتصادي تكليف خود را خواهند دانست و با احساس ثبات و آرامش به كمك دولت خواهند شتافت.

«تقويت بخش خصوصي» و «ضرورت برخورد قاطع با متخلفان» دو توصيه ديگر حضرت آيت‌الله خامنه‌اي بود. ايشان در همين زمينه به نمونه‌هايي از تخلفات برخي دستگاه‌ها و افراد در مسائل اخير سكه و ارز اشاره و تاكيد كردند: بايد با متخلفان در هر سطحي كه هستند برخورد شود.

رهبر انقلاب اسلامي دستور رييس‌جمهور براي برخورد با تخلفات در واردات خودرو را خوب خواندند و افزودند: البته اين دستورها بايد پيگيري شود تا به نتيجه مطلوب برسد.

ايشان «اشراف و اعمال قدرت دولت بر مبادلات مالي براي جلوگيري از عمليات مخرب نظير قاچاق و پولشويي» را ضروري دانستند و با اشاره به برخي تخلفات انجام‌شده در استفاده از ارز دولتي گفتند: بايد با سامانه‌هاي مربوط يا مقررات قانوني جلوي چنين تخلفات آشكاري گرفته شود.

«جدي گرفتن سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي»، «اقدام بهنگام و علاج واقعه قبل از وقوع» و «مبارزه واقعي با فساد» محورهاي بعدي مورد تاكيد رهبر انقلاب اسلامي در اين نشست بود.

ايشان با تاكيد بر اينكه در مبارزه با مفاسد ابتدا بايد با فساد و عنصر متخلف برخورد و سپس به طور شفاف اطلاع‌رساني شود، گفتند: البته مساله برخورد با مفاسد در وهله اول به عهده مسوولان دستگاه‌ها است و پس از آن بايد موضوع به قوه قضاييه واگذار شود.

آيت‌الله خامنه‌اي، «حرف زدن رودرروي مسوولان با مردم و بيان شرايط» را لازم دانستند و خاطرنشان كردند: مشكلات را با مردم در ميان بگذاريد و ضمن ارايه اقدامات خود، نقشه دشمن را براي آنها تبيين كنيد. ايشان در پايان گفتند: جدا معتقدم دولت به شرط انجام اقدامات لازم، خواهد توانست بر مشكلات فائق ‌آيد و توطئه‌هاي امريكا را ناكام بگذارد.

روحاني: همه تلاش خود را به كار مي‌بنديم

در اين جلسه، روحاني، رييس‌جمهور خطاب به رهبر انقلاب اسلامي گفت: همه تلاش خود را به كار مي‌بنديم تا نكاتي را كه بيان فرموديد، عملياتي و اجرايي كنيم.

رييس‌جمهور با اشاره به تلاش دشمن براي نگران كردن مردم از آينده و ايجاد انتظارات تورمي، افزود: با وجود همه تلاش‌هاي رواني و اقتصادي دشمنان ايران، درآمدهاي ارزي و ريالي كشور در سه ماهه اول امسال بيش از سه ماهه اول سال قبل بوده و در بخش عمراني ۲۲ برابر سال قبل اعتبارات لازم تخصيص و تامين شده است.

روحاني با تاكيد بر اينكه برخي مسائل همچون اشكالات نظام بانكي و نقدينگي، ارتباطي با تحريم و فشارهاي خارجي ندارد و از گذشته وجود داشته است، به برنامه دولت براي حل اين مسائل اشاره كرد و گفت: حل اين مسائل جزو دستوركارهاي اساسي شوراي عالي هماهنگي اقتصادي و ستاد اقتصادي دولت است. رييس‌جمهور همچنين هماهنگي كامل قوا و دستگاه‌ها براي خنثي كردن توطئه‌هاي امريكايي‌ها را ضروري دانست.

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون