• ۱۴۰۰ شنبه ۲۴ مهر
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
online صفحه ویژه كانال تلگرام روزنامه اعتماد

30 شماره آخر

  • شماره 4198 -
  • ۱۳۹۷ چهارشنبه ۱۱ مهر

جشنواره فجر و يك اتفاق خوب

اميرحسين‌علم‌الهدي

برگشت فيلم اولي‌ها به جشنواره اتفاق خوبي است كه بايد به فال نيك گرفت اين تصميم را اما سوال اساسي‌تر در خصوص تجديد نظر مديران محترم سينما به برگشت اين فيلم‌ها اين است كه تا چه زماني سينما مي‌تواند عرصه آزمون و خطا باشد ؟ اگر تصميم درستي بود حذف فيلم اولي‌ها كه خب چرا بايد دوباره در جشنواره بعدي شاهد نقض اين تصميم باشيم و اگر هم تصميم اشتباهي بوده است پس چرا از اول اين تصميم را مديران محترم ارشد كه داراي سابقه طولاني در سينما هستند، گرفتند؟ براي سينماي ايران و جشنواره نزديك به ۴۰ ساله‌اش زيبنده نيست كه هرسال شاهد تغيير اساسي در ساختار آن باشيم و با فيلمسازان آن به‌مثابه موش آزمايشگاهي رفتار كنيم؟ تصميم درست كاهش فيلم‌هاي بخش اصلي را بايد قدر نهيم و آزمايشگاه شدن حوزه فيلمسازان فيلم اول را بايد نقد كنيم و مديران محترم را خطاب كنيم كه بعد ازحدود ۴۰ سال چرا بايد شاهد تصميمات عجولانه و فاقد نظرات كارشناسي باشيم؟ هنوز نتوانسته‌ايم ضرورت حضور جدي سينماگران نوجو را در سينماي ايران به رسميت بشناسيم و هر روز هم ناله مي‌كنيم كه چرا سينما اين ريختي شده است؟ وقتي در سال گذشته فيلم‌هاي «آستيگمات» و «رضا» و «خرد شدن همزمان ۲۰ استخوان» و... به دليل مميزي و حذف فيلم‌هاي اول و ... خارج از جشنواره ماندند خب طبيعي است كه شاهد جولان فيلم‌هاي غير كيفي باشيم؟ اقتصاد ركن مهم سينما است اما مگر مي‌شود بي‌اعتنا بود به وجه هنري سينما و مگر مي‌شود سينما را بدون هنر تصور كرد؟ مگر مي‌توان جوانان را حذف و فقط به نام‌ها استناد كرد؟ جشنواره‌ها (البته فجر جشن است و نه جشنواره) محل كشف استعداد‌ها است و حذف فيلم اولي‌ها به معناي حذف استعدادها است! سينماي اجتماعي به دلايل مختلف و بالاخص سياست‌هاي موجود دچار سكته مغزي شده است و به كما رفته و مديران محترم سينما متوجه تاثير مخرب تصميمات بدون پيوست فرهنگي خود در شاكله كلي سينما نيستند و آزمايشگاه كردن «سينمايي با نزديك به ۱۲۰ سال قدمت» زيبنده مديران باتجربه نيست و مگر مي‌توان تجربه داشت و حكم به حذف جوانان در جشنواره سال ۹۶ داد و بعداز يك‌سال دوباره حكم ‌به برگشت حذفي‌ها داد؟

وضعيت فعلي مملكت حاصل آزمايشگاه شدن اين سرزمين است و نمي‌خواهيم بپذيريم كه هر موضوعي قواعد علمي دارد كه اگر متناسب با آن با پديده‌هاي اجتماعي برخورد نكنيم حاصل تصميمات ناپايدار مي‌شود اقتصاد ما، فرهنگ ما، آموزش ما، ورزش ما و...!!!

حوزه فرهنگ و هنر حوزه ثبات است و تحمل و صبر در تصميم‌گيري‌هاي مهم و قطعا نمي‌توان هر سال نسخه جديدي براي اين حوزه صادر كرد و بپذيريم در حوزه فرهنگ و هنر سليقه مديريت بدون اتكا به واقعيت‌هاي پيچيده جامعه و سير سريع اتفاقات اين حوزه كه آنلاين و لحظه‌اي شده است فاقد اثرگذاري است و حذف و برگشت فيلم اولي‌ها در جشنواره سال گذشته و امسال نشانه فقدان نگاه علمي به تحولات حوزه فرهنگ و هنر است و بايد باز هم شاكر خدا باشيم كه امسال يك تصميم اشتباه تاسف‌بار سال گذشته در يك مديريت واحد اصلاح شد...

خدايا شكرت...

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون