• ۱۴۰۰ چهارشنبه ۳۱ شهريور
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
online صفحه ویژه كانال تلگرام روزنامه اعتماد

30 شماره آخر

  • شماره 4456 -
  • ۱۳۹۸ چهارشنبه ۱۳ شهريور

بازارهاي اصلي كشور چه روندي را در ماه‌هاي گذشته طي كردند؟

سكه و مسكن در صدر افزايش قيمت سالانه

گروه اقتصادي

اتاق بازرگاني در جديدترين گزارش خود به بررسي وضعيت قيمت‌ها در بازارهاي اصلي كشور پرداخت. در اين گزارش بازارهاي ارز، طلا، مسكن و بازار سرمايه مورد بررسي قرار گرفتند.

 

كاهش 7 هزار توماني دلار نسبت به پارسال

طبق اين گزارش نرخ دلار در حال حاضر حدود دو هزار تومان كمتر از نرخ ميانگين تا تيرماه سال جاري است. نرخ دلار در چهار ماه ابتدايي سال حدود 13 هزار و 500 تومان بوده است. اين در حالي است كه در چهار ماه ابتدايي سال 97 نرخ دلار به طور متوسط در كانال 10 هزار تومان نوسان داشت. اين نشان مي‌دهد كه طي يك سال نرخ ارز حدود 25 درصد افزايش داشته است. از ابتداي مرداد نرخ ارز روند نزولي به خود گرفت به گونه‌اي كه در يك ماه از 12 هزار و 400 تومان به 11 هزار و 700 تومان رسيد و تاكنون نيز اين روند نزولي ادامه دارد. در بخش ديگري از گزارش آمده كه سقف قيمتي دلار در سال گذشته حدود 19 هزار تومان ثبت شده در حالي كه در شرايط فعلي قيمت اين ارز 7 هزار تومان ارزان‌تر از قله قيمتي سال گذشته است.

111 درصد افزايش در قيمت سكه

در بخش ديگري از اين گزارش به بررسي قيمت سكه در چهار ماه نخست امسال و مدت مشابه سال گذشته پرداخته شد كه نشان مي‌دهد بازار سكه بيشترين افزايش قيمت را تجربه كرده و از ميانگين 2 ميليون و ۱۶۰ هزار تومان سكه طرح قديم در چهار ماه نخست 97 به 4 ميليون و ۷۳۰ هزار تومان رسيده كه نشان‌دهنده افزايشي 111 درصدي است.

102 درصد، افزايش قيمت مسكن در تهران

جنجالي‌ترين افزايش قيمت‌ها در بازار مسكن بود. جايي كه نه تنها تقاضا كه عرضه نيز تحت تاثير قرار گرفت. آمارهاي بانك مركزي نشان مي‌دهد كه در چهار ماه ابتدايي سال جاري نسبت به مدت مشابه سال 97 قيمت مسكن 102 درصد افزايش داشته به طوري كه ميانگين قيمت هر متر مربع خانه در تهران از6 ميليون و 250 هزار تومان به 12 ميليون و 650 هزار تومان رسيد. در آخرين آمار ارايه شده از وضعيت بازار مسكن كه توسط بانك مركزي با نام گزارش تحولات بازار مسكن پايتخت در مردادماه منتشر شد، كاهش قيمتي در اين بازار نسبت به تيرماه اتفاق افتاده است. بر طبق اين گزارش در مرداد امسال ميانگين قيمت هر مترمربع آپارتمان مسكوني در شهر تهران به ۱۳ ميليون و ۳۰ هزار تومان رسيد كه كاهشي 2.4 درصدي داشته است. البته كه در بخش ديگري از اين گزارش، ميانگين قيمت مسكن در شهر تهران در مردادماه در مقايسه با مدت مشابه سال قبل رشدي 76 درصدي داشته است. در بخش ديگري از گزارش بانك مركزي به تعداد معاملات نيز پرداخته شده است. در مرداد سال جاري در مجموع ۳۲۹۲ معامله خريد مسكن در شهر تهران به ثبت رسيد كه اين ميزان نيز در مقايسه با تيرماه معادل ۱/ ۳۱ درصد كاهش داشته است. تعداد معاملات خريد مسكن در مردادماه امسال نسبت به ماه مشابه سال 97 نيز ۶/ ۷۲ درصد افت كرده است با وجود افزايش قيمت مسكن و كاهش زياد تعداد معاملات مسكن در شهر تهران، اما اتاق بازرگاني با اشاره به گزارش اخير بانك مركزي تحليل كرده است كه روند افزايش قيمت‌ها در پنج ماه ابتدايي سال جاري نسبت به مدت مشابه سال گذشته 96 درصد رشد داشته كه نشان مي‌دهد روند افزايشي قيمت مسكن به شكل محسوسي كند شده است.

 

بازار سهام، بيشترين رشد مثبت

بيشترين ميزان رشد كه البته مي‌تواند مسبب اتفاقات خوبي در اقتصاد شود، به بازار سرمايه باز مي‌گردد. آمارهاي ارايه شده نشان مي‌دهد كه در چهارماهه امسال نسبت به چهار ماهه سال قبل، ارزش سهام معامله شده در بازار ۳۴۱ درصد و تعداد سهام معامله شده ۲۵۶ درصد رشد كرده است.

 

تلاطم در بازارهاي جهاني

به دليل جنگ تجاري و اثرات سياسي و اقتصادي برگزيت، دلار در بازارهاي جهاني در برابر برخي ارزها از جمله يورو و پوند تقويت شد. روز سه‌شنبه و تنها دو روز بعد از اعمال تحريم‌هاي جديد واشنگتن عليه پكن در اجرايي كردن تعرفه‌هاي 15 درصدي بر كالاي چيني همچنين اقدام متقابل چين در افزايش تعرفه 75 ميليارد دلار كالاي امريكايي از 5 به 10 درصد، شاخص بورس‌هاي مهم جهان در نوعي سردرگمي به سر برده و واكنش‌هاي متفاوتي داشتند. پس از تشديد جنگ تجاري جو ريزشي بر بازارها حاكم شد اما كمي پس از انتشار خبر احتمال ديدار نمايندگان دو كشور با يكديگر براي حل و فصل اختلافات در اين ماه، بارقه‌اي از اميد در دل معامله‌گران ايجاد كرد. ترامپ ضمن تاييد خبر ديدار هيات‌هاي مذاكره‌كننده هر دو كشور‌، از احتمال اين ديدار در اواخر ماه سپتامبر خبر داد.

با اين حال سرمايه‌گذاران همچنان در نوعي سردرگمي به سر مي‌برند و از آينده اقتصادي جهان همچنين به نتيجه رسيدن مذاكرات ميان دو ابرقدرت اقتصادي مطمئن نيستند. در سوي ديگر جهان، نوسانات و ريزش ارزش واحدهاي پولي به‌ويژه در اروپا نيز از ديگر خبرهايي بود كه بازارها را تحت تاثير قرار داد. در انگليس، برخي گمانه‌زني‌ها حاكي از آن است كه حزب كارگر انگليس درصدد به تعويق انداختن خروج اين كشور از اتحاديه اروپا است. اين خبر منجر شد كه نرخ پوند به پايين‌ترين سطح خود از سال 1985 تاكنون برسد. پوند كه از زمان راي‌گيري براي برگزيت 20 درصد از ارزش خود را از دست داده بود، روز گذشته با نرخ 1.19 دلار معامله شد.

اما واحد پولي ديگر قاره سبز يعني يورو نيز شاهد تغيير ارزش بود. پس از توافق ملكه انگليس براي انحلال پارلمان و زمزمه‌هاي عدم رسيدن به توافقي اقتصادي براي انگليس، يورو نيز كاهش ارزش داشت و به 1.093 دلار رسيد. اين اولين ‌بار پس از مه ‌2017 است كه يورو در كانال يك دلاري قرار مي‌گيرد و در 243 روز 4 درصد از ارزش خود در برابر دلار را از دست داده است. هر چند كه بسياري از تحليلگران معتقدند سقوط نرخ يورو بيشتر به اوضاع نابسامان بزرگ‌ترين اقتصاد اين قاره يعني آلمان و سقوط پوند به دليل مشكلات اقتصادي و سياسي نشات گرفته از برگزيت برمي‌گردد. اما رييس‌جمهور امريكا معتقد است ريزش ارزش يورو در برابر دلار نه به دلايل اقتصادي و سياسي كه اقدامي تعمدي در جهت افزايش مزيت صادراتي قاره سبز مي‌داند. قيمت طلا در بازارهاي جهاني نيز نوسانات بسياري داشته است. هر چند كه اين نوسانات نشات گرفته از جنگ تجاري و نااطميناني در خصوص آينده رشد اقتصادي جهان است. بر اساس آمارهاي بين‌المللي قيمت هر انس طلا در جهان در تير سال 97 حدود 1218.5 دلار بود. در حالي كه تيرماه سال جاري اين فلز گرانبها در بازارهاي جهاني 1417 دلار معامله شد. به بيان ديگر در يك سال بيش از 16 درصد افزايش قيمت داشته است.

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون