• ۱۴۰۱ سه شنبه ۱۴ تير
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
صفحه ویژه

30 شماره آخر

  • شماره 4741 -
  • ۱۳۹۹ يکشنبه ۲۳ شهريور

دور دوم انتخابات مجلس يازدهم با مشاركت نه چندان گسترده برگزار شد

صاحبان 10 كرسي ديگر «بهارستان»


جمعه هفته گذشته سرانجام و پس از كش‌و‌قوس‌هاي فراوان و تعويق زمان برگزاري به‌ دليل شيوع ويروس كرونا در ايران با تمهيدات انديشيده شده از سوي وزارت كشور و ممنوعيت‌هاي در نظر گرفته شده دور دوم انتخابات يازدهمين دوره مجلس شوراي اسلامي در شرايطي برگزار شد كه بار تبليغات كانديداهاي راه يافته به دور دوم حداقل در ظاهر بر دوش شبكه‌هاي اجتماعي گذاشته شده و خبري از اثر انگشت نيز براي اخذ راي واجدان شرايط نبود.
مطابق اعلام قبلي وزارت كشور 11 حوزه انتخابيه كه تكليف منتخبان‌شان در پارلمان يازدهم در دور نخست مشخص نشده بود، مشغول تهيه تمهيدات لازم براي برگزاري دور دوم انتخابات بودند ولي تصميم دقيقه نودي شوراي نگهبان سبب شد تا علي شامي، يكي از دو كانديداي راه‌يافته به دور دوم انتخابات مجلس يازدهم در حوزه انتخابيه ميانه به ‌دليل آنچه نقص در مدارك تحصيلي خوانده شد، رد صلاحيت شده و در نتيجه انتخابات در اين حوزه انتخابيه، لغو و تعيين تكليف آن به انتخابات ميان‌دوره مجلس كه همزمان با سيزدهمين دوره انتخابات رياست‌جمهوري در سال 1400 برگزار خواهد شد، واگذار شود. 10 حوزه انتخابيه ديگر اما شاهد رد صلاحيتي نبودند تا دور دوم انتخابات مجلس در موعد مقرر در آنها برگزار شود ولي مطابق انتظار، خبري از جو انتخاباتي در شهرها نبود و مشاركت‌هاي اعلام شده نيز چنگي به دل نمي‌زند.
در چنين شرايطي بيشترين آراي كسب شده به شبيب جويجري اختصاص دارد كه با كسب حدود 45 هزار راي موفق به اخذ مجوز حضور در پارلمان يازدهم از حوزه انتخابيه اهواز، باوي، حميديه و كارون شد. پس از او، بهزاد عليزاده در كنار، مجتبي بخشي‌پور و عبدالجلال ايري اختصاص دارد كه با كسب بيش از 31 هزار راي موفق به اخذ مجوز حضور در مجلس يازدهم به ترتيب از حوزه‌هاي انتخابيه دهلران، اسلام‌آباد غرب و كردكوي شدند. عليرضا عباسي از حوزه انتخابيه كرج با 27 هزار راي و ابراهيم عزيزي از حوزه انتخابيه كرمانشاه نيز با 21 هزار راي ديگر افرادي هستند كه بيشترين آراي ماخوذه در فهرست 10 نفره وزارت كشور را به خود اختصاص داده و در صورت تاييد اعتبارنامه‌هاي‌شان توسط اصولگرايان حاضر در ساختمان هرمي‌شكل ميدان بهارستان، رداي نمايندگي به تن خواهند كرد. جداي از اين افراد كه آراي بيش از 20 هزار نفري داشتند در رتبه‌هاي بعدي فهرست آراي اخذ شده توسط پيروزهاي رقابت چنان سير نزولي به خود مي‌گيرد كه مي‌تواند گواهي باشد بر عدم استقبال واجدان شرايط از دور دوم انتخابات مجلس يازدهم.
مهدي باقري از حوزه انتخابيه زنجان با حدود 15 هزار راي و حسين رجايي از حوزه انتخابيه لجان استان اصفهان با بيش از 14 هزار راي ديگر افرادي هستند كه در دوم انتخابات مجلس راهي پارلمان يازدهم شدند. پس از آنها اما كمترين ميزان راي اخذ شده به اصغر سليمي اختصاص دارد كه تنها با كسب حدود 8 هزار راي در آينده نه چندان دور رداي نمايندگي مردم سميرم استان اصفهان در مجلس يازدهم را به تن خواهد كرد؛ منتخبي كه نمايندگي دوره دهم مجلس را نيز از همين حوزه انتخابيه در كارنامه دارد. در همين راستا و بر اساس اعلام وزارت كشور، نمايندگان حوزه انتخابيه تهران، آستانه اشرفيه، بهار و كبودرآهنگ، تفرش، آشتيان و فراهان، گچساران و باشت و ميانه سال 1400 تعيين تكليف خواهد شد.

 

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون