• ۱۴۰۱ شنبه ۱۹ آذر
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
صفحه ویژه

30 شماره آخر

  • شماره 4802 -
  • ۱۳۹۹ يکشنبه ۹ آذر

ادامه از صفحه اول

صلابت در پاسخ به اسراييل

اگرچه در دنيايي كه رييس‌جمهور امريكا رسما قتل يك فرمانده در خاك كشور ديگر را امضا مي‌كند انتظار چنداني نبايد داشت ولي نبايد از تحركات انبوه ديپلماتيك در اين باره غفلت كرد و شناعت آن را آشكار نساخت. 
مسلما اين حق ايران است كه پاسخ آمران و مويدان ترور و خشونت را بدهد ولي تعجيل در پاسخگويي ضرورت ندارد و هر چه باشد فضاي بيم و هراس مفتخران به ترور را پايان خواهد داد، كما اينكه تعجيل‌ها و دستپاچگي‌هاي پيشين هم خسارات زيادي به همراه داشتند و صلابت كار را از بين بردند.
نكته بسيار مهم اين است كه اگر در حال حاضر شرايط سياسي براي ايران جهت مقابله با تشنج‌آفريني‌هاي اسراييل فراهم نيست و عقلانيت به صبر و استحكام و مواظبت داخلي است اما اين صهيونيست‌ها دشمنان بسيار در ميان ملت‌ها دارند كه از قضا دوست ايرانند. ايران سال‌هاست كه خود را سپر بلاي ملت‌هاي منطقه كرده است چه بسا دست‌هاي انتقام خودجوش فراهم آيند و مستقلا پاسخ اين ناجوانمردي را بدهند تا ايران سر فرصت ارتباط‌ها و نفوذي‌ها را كشف كند و با سرمنشا آنها برخورد لازم را صورت دهد. هر چه هست مواجهه با اسراييل نيازمند يك استراتژي بلندمدت و جامع است و خلاصه كردن موضوع در مسائل نظامي و عدم توجه به زمينه‌هاي داخلي كارساز و راهگشا نيست. بزرگ‌ترين پاسخ به اسراييل و دفع شرور اين كشور از طريق آگاهي ملت‌هاي منطقه صورت خواهد گرفت كه اگر در اين زمينه تمركز مي‌شد و به آن عمق مي‌بخشيديم چه بسا در حال حاضر اين رژيم نه تنها خود را آماده خروج از انزوا نمي‌كرد كه خويش را در محاصره جمعيتي و سياسي و رسانه‌اي و ديپلماتيك و رواني مي‌ديد و پول سلاحش چندان به‌ كار نمي‌آمد. بلوغ سياسي در توجه به همه شرايط و ضعف‌ها و قوت‌ها و انتخاب بهترين و عقلايي‌ترين و شجاعانه‌ترين گزينه‌هاست.


نيازمند تدبير مسوولان هستيم

توطئه مثلث شوم امريكاي ترامپ، اسراييل نتانياهو و چه بسا عربستان بن سلمان و همكاري جرياني نفوذي در چنين حوادث تلخي آشكار است. پس از آنكه ترور مستقيم شهيد سليماني از سوي امريكا، هزينه‌هاي بسياري براي امريكا بر جاي گذاشت، تهاجمات نيابتي به منافع ملت شريف ايران در عراق و سوريه و لبنان و اينك‌ در خاك ميهن آغاز شد. صهيونيست‌هاي حاكم بر امريكاي ترامپ و منطقه كه گمان مي‌كردند چهار سال ديگر فرصت خواهند داشت، و خواب‌هاي بلندمدتي را براي منطقه و ايران ديده بودند، حال كه در نتيجه انتخابات امريكا برنامه‌هاي خود را در خطر مي‌بينند، سرعت برنامه‌هاي خود را فزوني بخشيدند، تا دو نتيجه حاصل نمايند. الف: در همين زمان شصت روزه‌اي كه در اختيار دارند، حداكثر ضربه را به ايران وارد سازند و چه بسا برنامه‌هاي ديگري را نيز در سر داشته باشند، كه بايد كاملا هشيار بود، ب: در صورت امكان دولت بعدي امريكا و ايران را اجبارا به چالشي فراتر و بلندمدت‌تر از آنچه بوده است، وارد نمايند. البته، نمي‌توان از حق ملت ايران در پاسخ به اين‌ اقدامات جنايتكارانه گذشت و منطقا انتظار مي‌رود مسوولان امنيت ملي و ديپلماسي كشور براي تعدي صورت گرفته به كيان كشور و ممانعت از تكرار آن با رعايت مصالح كوتاه‌مدت و بلندمدت كشور با تدبير تصميم‌گيري‌ نمايند. چنان كه عرض شد، اين اقدامات معمولا با توطئه قدرت‌هاي فرامنطقه‌اي و دشمنان منطقه‌اي و سرويس‌هاي اطلاعاتي آنها و همراهي عناصر مزدور و جريانات نفوذي و خائن صورت مي‌پذيرد. چه بسا در اين سال‌ها دشمن با شناسايي حفره‌ها به همراه مطالعه روش فكر، رويكرد و رفتار مسوولان و نهادهاي گزينشي و حساس كشور دريافته است كه با چه ادبيات و رفتاري، مي‌توان تا سطوح مهمي نفوذ كرد و با كسب اطلاعات لازم و استخدام افراد خائن، عزيزترين عزيزان اين كشور را اينگونه حذف فيزيكي‌ نمود. گرچه ملت شريف ايران ملتي بالنده و هشيار است، و با اين شهادت‌ها به عمق كينه دشمنان بيشتر واقف شده و مستحكم‌تر مي‌شود و با هر ميزان تفاوت داخلي و اختلاف سياسي همه ما در برابر اين توطئه‌ها متحد و استوار خواهيم ايستاد، اما بپذيريم كه شهادت اين عزيزان ثلمه‌اي جبران ناشدني است و نسبت به امنيت ملي نيز نگراني‌هايي را دامن مي‌زند، مخصوصا كه متاسفانه امثال اين ترورهاي زنجيره‌اي، چندين مورد انجام شده است. بايد نسبت به دلايل حفره‌هاي امنيتي و ترور‌هاي گذشته كه به صورت پيچيده‌اي صورت گرفته، پاسخ اطمينان‌بخشي به مردم شريف ايران داده شود و از همين حالا هم در تقويت صفوف و ديوارهاي امنيتي كشور اقدامات بازدارنده و همه‌جانبه‌اي صورت داد، و با بررسي خلأهاي گذشته، نسبت به تجديد و تكرار اين توطئه‌ها، هشيار بود تا خدايي نكرده با ثلمه يا خرابكاري جديدي مواجه نشويم. در بلندمدت نيز همه بايد بدانيم، افزايش اعتماد به قاطبه ملت و انسجام و اتحاد ملي و كاربست كارآمدي و شايسته‌سالاري و همه ظرفيت‌هاي ملي و ميهني از مسير قانون اساسي است كه با اتكال به خد‌اوند منان، اقتدار ملي همه‌جانبه را شكل داده و سلطه‌گران فرامنطقه‌اي و منطقه‌اي غدار و همپيمانان داخلي او را مايوس خواهد ساخت. بار ديگرياد اين شهيد عزيز و ديگر شهيدان راه دين و ميهن را گرامي داشته و از خداوند منان علو درجات اين عزيزان و حشر و نشر با حضرت سيدالشهدا(ع) را مسالت دارم.

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون