• ۱۴۰۱ جمعه ۲۸ مرداد
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
صفحه ویژه

30 شماره آخر

  • شماره 4835 -
  • ۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۷ دي

«اعتماد» از تلاش برخي احزاب اصلاح‌طلب براي حمايت از يك كانديداي زن در انتخابات 1400 گزارش مي‌دهد

جنبش انتخاباتي شير زنان


رييس اتحاديه زنان كارگر و عضو شوراي مركزي خانه كارگر تأكيد مي‌كند: «با توجه به انتخابات پيش‌رو به خود، آحاد ملت و اعم از احزاب سياسي اصلاح‌طلب و مردم متذكر مي‌شوم كه به‌واقع در شرايطي بسيار نامناسب قرار داريم كه بيراه نيست اگر بگوييم ايران شايد تاكنون در چنين لبه پرتگاهي قرار نگرفته است.»

عزم  ملي  براي  عبور  از  بحران
 واقعا عزمي ملي لازم است تا برخوردي صحيح و منطقي با انتخابات داشته باشيم و بتوانيم از اين مشكلات عبور كنيم. امروز احزاب متحد و بهم پيوسته گذشته را نداريم كه برنامه داشته باشند و ساختار سياسي هم به شكلي نيست كه يك نفر بيايد كشور را پيش ببرد؛ در نتيجه بايد براي بهبود اين ساختار تلاش كنيم و با انتخابي مناسب شرايط كشور را به سمت بهبودي پيش ببريم.»  اين سخنان درحالي مطرح مي‌شود كه اصلاح‌طلبان هنوز به نتيجه مشخصي براي حضور در انتخابات رياست‌جمهوري نرسيده‌اند. هرچند به نظر مي‌رسد برخي احزاب تلاش مي‌كنند تا اين‌بار با حمايت از يك زن اصلاح‌طلب، وارد عرصه انتخابات  شوند.

دورهمي  زنان  اصلاح‌طلب 
در همين راستا فعاليت احزاب زنان هم بيشتر شده اما آنان نيز هنوز موضع مشخصي در اين باره نگرفته‌اند. به تازگي ائتلاف احزاب زنان اصلاح‌طلب، با رياست دوره‌اي مجمع زنان اصلاح‌طلب تشكيل جلسه داده و فاطمه راكعي، دبيركل جمعيت زنان مسلمان نوانديش در تشريح جزييات نشست اخير اين ائتلاف احزاب زنان اصلاح‌طلب به «اعتماد» مي‌گويد: «در اين جلسه ابتدا به بررسي مهم‌ترين اخبار روز ايران و جهان در حوزه زنان پرداختيم. همچنين اخبار شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات و هيات 5 نفره اين شورا براي برگزيدن اعضاي حقيقي نهاد اجماع‌ساز مورد بحث و بررسي قرار گرفت. تصويب لايحه حفظ كرامت و حمايت از زنان برابر خشونت در هيات دولت، از موارد مطروحه در اين جلسه بود و موضوع انتخابات 1400 و تأكيد بر فراهم كردن زمينه‌هاي همكاري در موارد پژوهشي، مطالعاتي و آموزشي با محور فعال كردن زنان در احزاب مختلف كشور نيز مورد بحث و بررسي قرار گرفت.» او ادامه مي‌دهد: «در اين نشست با حضور رييس كميسيون زنان حزب اتحاد ملت در ارتباط با فعاليت‌هاي اين كميسيون و امكان تعريف پروژه‌هاي تحقيقاتي مشترك صحبت شد. ائتلاف احزاب زنان اصلاح‌طلب (صدف) علاوه بر اينكه نهادي متشكل از احزاب اصلاح‌طلب زنان است، با ديگر زنان فعال در احزاب نيز همكاري و همفكري دارد و براساس همين همفكري و همكاري، رييس كميسيون زنان حزب اتحاد ملت در جلسه حاضر شده و نكاتي را مطرح كرد.» 

به سوي اجماع  زنان  اصلاح‌طلب
راكعي مي‌گويد: «قرار بر اين شده تا ائتلاف احزاب زنان اصلاح‌طلب درباره رياست‌جمهوري زنان به نظر واحد و مشتركي برسند و بر اين اساس موضعي واحد اتخاذ كنند. در حال حاضر هركدام از احزابِ عضو ائتلاف احزاب زنان اصلاح‌طلب در بحث و بررسي‌هايي كه داشته‌اند، به نظري در اين باره رسيده‌اند. مثلا جمعيت زنان مسلمان موضع خود را در اين باره مشخص كرده يا مثلا حزب اتحاد ملت يك موضع‌گيري خاص خود را دارد. ولي براي بحث ائتلاف احزاب زنان اصلاح‌طلب، هنوز نتيجه قطعي حاصل نشده و قرار است در جلسه آينده به اين مهم بپردازيم.» دبيركل جمعيت زنان مسلمان تأكيد دارد: «ما به عنوان حزب جمعيت زنان مسلمان معتقديم كه با توجه به زنان توانمندي كه در عرصه حاضر داريم، زنان نيز اعلام كانديداتوري كنند و وارد عرصه شوند. ولي به‌هرحال ما عضو «صدف» هستيم و «صدف» هم ازجمله نهاد اجماع‌ساز است. ما همه معتقد به كار تشكيلاتي هستيم، مخصوصا موضع‌گيري نهايي در كار سياسي به اين بستگي دارد كه چه شرايطي بر جامعه و كشور حاكم مي‌شود و در نهايت تشكيلات بالادستي چه تصميم در اين باره اتخاذ مي‌كند.»

شيرزن  مصلح  به  پشتوانه  شيرزنان  ايراني 
بر اين اساس به نظر مي‌رسد زنان اصلاح‌طلب براي دستيابي به اجماع در انتخابات 1400 موانعي پيش‌رو دارند و ابتدا بايد احزاب مختلف با آن كنار بيايند و درباره‌اش به اجماع برسند و سپس نهاد اجماع‌ساز درباره آن تصميم‌گيري كند و درنهايت نيز منتظر تأييد شوراي نگهبان بمانند و تنها در آن صورت است كه مي‌توانند وارد رقابت انتخاباتي شوند؛ اگر اگه همه اين موانع كنار روند و آن‌طور كه جلودارزاده گفته، «شيرزني» به‌ قول شاعر «از خويش برون ‌آيد و كاري بكند» و نيز «جامعه شيرزنان ايراني» به‌تعبير جلودارزاده، پشت آن شيرزنِ مصلح بايستند، مي‌تواند به فرداي ايران  اميدوار  بود. 

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون