• ۱۴۰۲ يکشنبه ۷ خرداد
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
صفحه ویژه

30 شماره آخر

  • شماره 4842 -
  • ۱۳۹۹ پنج شنبه ۲۵ دي

سرگرداني اصولگرايان در تصميم‌گيري براي انتخابات 1400 همچنان ادامه دارد

«محمد» و دوراهي بهشت-پاستور

جانمايي براي انتخابات رياست‌جمهوري 1400 مدتي است كه در حال شكل‌گيري است. كم‌كم معلوم مي‌شود كدام شخصيت و چهره سياسي دنبال كدام سمت و مقام است و چقدر احتمال دارد كه به آن برسد. اما به‌هرحال فعلا همه براي رسيدن به خواسته‌هاي خود در تلاشند و سعيد محمد هم در اين راستا در مسير خود به پيش مي‌رود.
ابتدا گمانه‌زني درباره سعيد محمد مطرح بود كه مي‌خواهد خود را به «پاستور» برساند. هرچند همان زمان هم برخي منابع رسانه‌اي از بازي پيچيده او مي‌گفتند و اينكه محمد بنا دارد با استفاده از فضاي انتخابات رياست‌جمهوري، خود را به عنوان گزينه شهرداري پايتخت مهيا كند و خود را به «بهشت» برساند. هرچه بود اما حالا ديگر بنابه دلايلي صريح‌تر در اين مسير گام برمي‌دارد و در تلاش است تا خود را به شهرداري تهران برساند. البته شهرداري تهران خود مي‌تواند مقدمه‌اي باشد براي رسيدن به رياست‌جمهوري. اما در اين ميان اختلاف‌نظر و ترديد در جريان اصولگرايي بسيار است و اين جريان هر روز با تصميم و اتفاقي تازه روبه‌رو مي‌شود كه ممكن است همه برنامه‌ريزي‌هاي‌شان را به‌هم بريزد. شايد به همين خاطر سعيد محمد از هم‌اكنون براي بهشت برنامه ريخته اما معلوم نيست تا سال بعد چه اتفاقاتي رخ مي‌دهد و او مي‌تواند اين خواسته خود را عملياتي كند يا نه!
چند ماه پيش نام سعيد محمد تنها در محافل خصوصي مطرح بود و كمتر مطبوعه و رسانه‌اي درباره فرمانده قرارگاه سازندگي خاتم‌الانبيا مي‌نوشت. خود او هم چندان ميلي به ديده شدن در عرصه رسانه نشان نمي‌داد. اما كم‌كم با حاكم شدن جو انتخابات بر سپهر سياست ايران و ميان چهره‌هاي سياسي، او نيز جلوي صحنه و روبه‌روي دوربين‌ها ظاهر شد. همان‌طور كه پشت پرده و در رايزني‌هاي جريان اصولگرا فعال‌تر مي‌شد. 9 آذر ماه 99، حميدرضا ترقي به «اعتماد» خبر داد كه سعيد محمد در حال رايزني با احزاب اصولگراست تا بتواند نظر آنان را جلب كند. رايزني‌هايي كه نشان مي‌داد او براي پاستور خيز برداشته است. تا همين اواخر هم تصور اين بود كه او مي‌تواند رقيبي براي محمدباقر قاليباف در عرصه انتخابات رياست‌جمهوري باشد. اما گويا سعيد محمد مسير خود را تغيير داده و به آن مسيري رفته كه «اعتماد» در گزارش 9 آبان‌ ماه 99 از آن گفته بود.
چند روز پيش عباس سليمي‌نمين به خبرآنلاين گفت: «نمي‌دانم فردي كه نام برديد (سعيد محمد) كانديداي رياست‌جمهوري است يا نيست چون برخي مي‎گويند او براي شهردار تهران شدن، خود را آماده مي‌كند، چراكه در انتخابات آتي، انتخابات شوراها را نيز خواهيم داشت.» اين سخنان سليمي نمين نشان داد كه احتمالا سعيد محمد هدف خود را به سمت ساختمان «بهشت» قرار داده است. به‌خصوص آنكه حالا جهت‌گيري سخنان او نيز درباره شهرداري تهران اين گمانه‌زني را تقويت مي‌كند. به گزارش پايگاه خبري تهران‌نامه، سعيد محمد در سخنراني از رويكرد فني و منطقي شهرداري به موضوعات شهري قدرداني كرده و اين درحالي است كه همقطاران اصولگرايش به‌شدت منتقد شهردار برآمده از شوراي اصلاح‌طلب پايتختند. سعيد محمد اما گفته است: «احساس اين است كه فضاي همكاري آن‌طور كه بايد وجود ندارد و اين نگراني هست كه اگر حمايت نباشد، فضاي شهرفروشي، تراكم‌فروشي، هولوگرام و موضوعاتي كه قبلا گريبانگير تهران بود و در حال حاضر مرتفع شده است، مجددا ايجاد شود.»
اين سخنان سعيد محمد در عين حال گمانه‌زني درباره برنامه او براي شهرداري تهران را تقويت مي‌كند. هرچند اين تصميم قطعي به نظر نمي‌رسد. اين بلاتكليفي مي‌تواند ناشي از بلاتكليفي جريان اصولگرايي هم باشد؛ چراكه آنان دچار اختلافات شديدي هستند و هنوز به تصميمي درباره انتخابات 1400 نرسيده‌اند. 
جريان هميشه مخالف‌شان يعني پايداري‌ها نيز با درگذشت آيت‌الله مصباح‌يزدي دچار شوكي اساسي شده هرچند مي‌گويند خللي در مسير برنامه‌هاي سياسي‌شان وارد نمي‌شود اما واقعيت دست‌كم دقيقا از اين قرار نيست. ديروز قاسم روانبخش گفته است: «روال كار سياسي جبهه با اساسنامه‌اي كه داريم پس از درگذشت آيت‌الله مصباح آسيبي نمي‌بيند. آيت‌الله مصباح تمام نخواهد شد و فكر و كتب ايشان و شاگردان و آقازاده‌هاي ايشان، در ادامه راه ايشان خواهند بود و در انتخابات هم به همين روش پيش خواهيم رفت.» با اين حال برخي مي‌گويند با نبود مصباح‌يزدي ممكن است پايداري‌ها از درون نيز دچار اختلاف شوند و نتوانند در انتخابات آينده نقش مهمي ايفا كنند.
با اين حال تلاش‌هاي اصولگرايان براي رسيدن به وحدت ادامه دارد و در همين راستا قرار است كه همايش ملي روسا و دبيران ائتلاف مردمي نيروهاي انقلاب سراسر كشور روز پنجشنبه در تهران برگزار ‌شود. پرويز سروري، دبير شوراي ائتلاف نيروهاي انقلاب اسلامي با اعلام اين خبر به ايسنا گفته است: «اميدوار هستيم نيروهاي دلسوز و علاقه‌مند به انقلاب با تجربه‌اي كه از چندسال اخير به دست آورده‌اند به رويكرد وحدت محور خود ادامه دهند.»
او با اشاره به محورهاي اين جلسه گفت: از آنجا كه سازوكار وحدت شوراي ائتلاف در انتخابات سال گذشته مجلس منتج به پيروزي قاطع نامزدهاي اين جريان انقلابي شد، در اين نشست ميزبان تعدادي از نمايندگان انقلابي در مجلس يازدهم براي ارايه دستاوردها و موفقيت‌هاي اين قوه خواهيم بود.

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون